Kultūros uostasKultūros uostasKultūros uostasKultūros uostas
  • Keliame bures į vasarą!
  • Renginiai Klaipėdoje
  • SIMONO DACHO METAI
  • Kontaktai

Lemtingųjų įvykių šimtmetis: 1923-iųjų sausio 10-oji

    Pagrindinis Naujienos Lemtingųjų įvykių šimtmetis: 1923-iųjų sausio 10-oji
    ToliauAtgal

    Lemtingųjų įvykių šimtmetis: 1923-iųjų sausio 10-oji

    By Dalia | Naujienos | Comments are Closed | 10 sausio, 2023 | 0

    „Atvira Klaipėda” toliau savo skaitytojams pasakoja, kas dėjosi Klaipėdos krašte lygiai prieš 100 metų, kai Lietuva nusprendė vykdyti itin rizikingą slaptą karinę operaciją.

    1923 m. sausio 10 d. pagrindinės Ypatingosios paskirties rinktinės I grupės pajėgos, kurias sudarė 6 kuopos (apie 680 vyrų), pradėjo žygį iš Kretingos ir žygiavo per Tolių, Valėnų, Šimkų ir Radailių kaimus Krucken Görgo (dabar Ginduliai) link.

    Pasak Klaipėdos universiteto istoriko dr. Vytauto Jokubausko, kuopos vadas rašė: „Ėjom laukais, balomis ir pelkėmis; žmonės sušlapo, pavargo, pas keletą nuo didelių purvynų suiro pusbačiai, pasiliko basi“.

    „Sausio 10 d. kairiau nuo Lauksargių pereita per sieną į Klaipėdos kraštą. Lauksargiai ir Pagėgiai užimti be pasipriešinimo”, – ataskaitoje rašė karininkas Mykolas Kalmantavičius, pats tapęs Bajoru ir suvaidinęs lemiamą vaidmenį operacijoje vadovaudamas II grupei.

    Klaipėdos krašto komisaro Gabriel Jean Petisné kreipimasis į Klaipėdos krašto gyventojus, saugomas Lietuvos centriniame valstybės archyve

    Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojas Edvinas Vaidotas savo straipsnyje yra rašęs, kad sausio 10 d. III rinktinės grupė išvyko iš Panevėžio ir vėlai vakare atvyko į Naumiestį (dab. Žemaičių Naumiestis). Čia įvyko galutinė „sukilėlių“ ir ginkluotės apžiūra. Paaiškėjo, kad grupėje buvo mažiau negu 100 vyrų, jiems trūko šovinių ir granatų.

    Tądien į Kauną iš uostamiesčio skriejo Lietuvos atstovo Klaipėdos krašte Jono Žiliaus pranešimas premjerui ir užsienio reikalų ministrui Ernestui Galvanauskui apie susitikimą su Klaipėdos krašto komisaru Gabriel Jean Petisné.

    „10 d. Sausio, apie 10 1/2 valandą ryte, Petisnė dasižinojęs apie užėmimą Lauksargių, pareiškė protestą. Aš jį priėmiau atsakymu: nieko nežinau. Tą pat dieną, apie 4 valandą po pietų Petisnė užėjo pas mane į namus. Nerado namiej. Apie 5 valandą aš jam telefonavau ir nuėjau pas jį. Pareiškė, kad Bajorai užimti ir lietuviai einą plentu, pakeliui į Klaipėdą. Klausė: „Ką aš manau daryti ir ar man esą vistiek, ar aliantų kareiviai bus šaudomi, ar ne?” Aš atsakiau: „Būtų labai nemalonu, jei kraujas butų pralietas.” Sako: „Tai sėsk į automobilį, važiuok ir kalbėkis su jais”. Atsakiau: „Aš nežinau kas jie yr, bet taikos ir ramumo dėl važiuosiu, duokite man passė. Neatsakė nieko. Tolesniame pasikalbėjime aš kiek susijudinus vėl francuzams pasakiau: „Tikrai, jei galėčiau kame nors aliantams patarpininkauti ir pasitarnauti, aš esu pasiryžęs važiuoti į frontą ir kalbėti su sukilėliais”. Tuomi tarpu į kambarį įėjo policijos vadas Cornelius, kurs prie manęs padarė pranešimą žvalgų apie besiartinančius prie miesto sukilėlius. Petisnė tada man pasakė: „Dabar jau per vėlu.” Aš išėjau”, – rašė J. Žilius.

    „Lietuvos žinių” pranešimas

    Vėliau jis tos dienos įvykius aprašė ir savo atsiminimuose.

    „10 d. sausio apie 9.30 valandą ryte suskambo telefonas. P-as Petisnė prašo, kad ateičiau į Prefektūrą. Radau ten pp. Petisnė, Laroche, Thibeaud, Anglų Atstovą Le May, Lenkų Atstovą Szarotą, Klaipėdos pirklių vadą Kraus ir darbininkų atstovą Macį. Laroche stovėjo prie telefono ir kalbėjosi su Lauksargiais. Supratau tiek: viso apie 30 vyrų…, paštas užimtas… Nė nepasisveikinęs p. Petisnė atsigręžęs į mane paklausė: „Ką ponas Lietuvos Atstovas turi pasakyti į tai, kad lietuvių kareiviai ginkluoti perėjo ties Lauksargiais Klaipėdos Krašto sieną?“ O pulkininkas Laroche pridūrė: „Ir panemunėj, Pagėgių linkui…“ Aš atsakiau: „Apie tai nieko nežinau ir jokiu būdu nemanau, kad lietuvių kareiviai eitų ginkluoti per Klaipėdos sieną.“ Jis vėl paklausė: „Kaip Lietuvos valdžia atsineš į juos, jeigu pasirodys, kad jie yra Lietuvos kareiviai?“ Pasakiau: „Lietuvos valdžia nieko ginkluoto per sieną nepraleidžia, žinau, aną dieną keturi vyrai iš Klaipėdos Krašto norėjo ties Bajorais pereiti sieną ir buvo lietuvių parubežio sargybos areštuoti. Jei kas ginkluotas slapta perėjo rubežių, su tokiais Lietuvos valdžia neturi nieko bendro.“ P-as Petisnė, atsigrįžęs į visus stovinčius, pasakė: „Ponai, girdėjote… Tai mes juos duosime sušaudyti.“ Atsisveikinome gana mandagiai. Lenkų Atstovas pirmutinis padavė ranką. Nusiminimo nebuvo, girdėjau, kaip tarp savęs kalbėjo: „Yra daug būdų, kaip su jais užbaigti“, – rašė J. Žilius.

    Pasak jo, Klaipėdoje visą dieną „rodėsi ramu, tik policijos tarpe buvo didelis sujudimas”.

    „Automobiliai dūzgė iš vieno galo miesto į kitą. Mūsų Atstovybė veikė kaip paprastai, bet lankytojų buvo mažai, nes visi žinojo, kad per sieną nebus galima eiti nei prekių vežti. Vakare buvo pas mane p. Reišys, Atstovybės Sekretorius p. Žilevičius ir Atstovybės Spaudos Biuro Vedėjas p. Ašmys. Aš lygiai tą dieną švenčiau metines sukaktuves mano atvykimo į Klaipėdą kaipo Lietuvos Atstovo, p-as Reišys kalbėjo, kad tūli vokiečiai jam pasakoję, būk Petisnė sakęs, kad jis dieną prieš sukilimą jau žinojęs, kas atsitiksią. Pas jį buvęs vienas lietuvis kapitonas ir jam viską išpasakojęs”, – rašė J. Žilius.

    „Lietuvos žinių” pranešimas

    Tuo metu Lietuvos atstovas Latvijoje Dovas Zaunius pranešime premjerui Erenestui Galvanauskui informavo, kad Politikos departamento vedėjas Šumans jam pranešė, jog Klaipėdos krašto komisaras G. J. Petisné sausio 10-ąją kreipėsi į Latvijos konsulą Klaipėdoje „prašydamas oficialiai pranešti, ar su Latvijos valdžios žinia Lietuvos valdžia transportuoja per Prekulnę Lietuvos kariuomenę Klaipėdon”.

    Pats E. Galvanauskas savo prisiminus apie lemtinguosius įvykius buvo išdėstęs 1961-aisiais Čikagoje leidžiamame laikraštyje „Draugas” – jo numeriai yra ir Lietuvos centriniame valstybės archyve dabar saugomoje Lietuvos generalinio konsulato Niujorke, kuriam vadovavo buvęs karinės operacijos vadas Jonas Polovinskas-Budrys, byloje.

    „Sukilėliams įžygiavus į Klaipėdos kraštą, santarvininkų atstovai (1923. 1.10) padarė diplomatinį žygį. Prancūzijos atstovas Padovani, anglų konsulas Dilley protestavo dėl Lietuvos savanorių įsikišimo į Klaipėdos krašto reikalus ir prašė daryti žygių išvengti gyvybės aukų bei turto naikinimo. Lietuvos vyriausybės vardu jų protestų laikiau nepagrįstu ir nurodžiau, kad sukilimo priežastys glūdi vietos gyventojų nusivylime buvusia padėtimi. Tą dieną prasidėjo diplomatinė kova. Prancūzijos ministeris pirmininkas ir užsienio reikalų ministeris Raymond Poincarė ultimatumo telegramoje pareikalavo atšaukti Lietuvos kariuomenę iš Klaipėdos krašto, protestavo ir grasino, kad Lietuva turi pasiimti visas pasėkas dėl krašto užėmimo. Atsakyme paneigiau Lietuvos kariuomenės buvimą Klaipėdos krašte. Sukilimas vyksta prieš vokiškąją Direktoriją. Visa lietuvių tauta prijaučia broliams sukilėliams. Savanoriai vyksta į pagelbą. Ambasadorių Taryba (Konferencija) prašomai paveikti savo vyriausią komisarą imtis visų priemonių kraujo praliejimui išvengti”, – rašė E. Galvanauskas.

    Martynas Vainorius
    2023-01-10

    „Atvira Klaipėda”

    #kulturosuostas, Atvira Klaipėda, Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos 100-metis

    Related Posts

    • Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai Klaipėdoje

      By Dalia | Comments are Closed

      Laisvės gynėjų dieną kasmet prisimename istorinius įvykius, kurie prieš 33 metus visam pasauliui pademonstravo mūsų šalies siekį ir ryžtą apginti Nepriklausomybę. Sausio 13-osios įvykiai buvo lūžio taškas Lietuvos istorijoje, nulėmęs kelią, kuriuo einame šiandien. LaisvėsSkaityti daugiau

    • Jūros šventės 2023 programa

      By Dalia | Comments are Closed

      LIEPOS 19 D., TREČIADIENIS 12.00 Parodos atidarymas „Dvi M. K. Čiurlionio stichijos: jūra ir kalnai“. Parodos organizatoriai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, I. Kanto g. 7) 19.00 Lietuvos karšto oroSkaityti daugiau

    • Šį ketvirtadienį – Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“

      By Dalia | Comments are Closed

      2007 metais įsteigti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ skirti siekiant atkreipti visų dėmesį į jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas, juos pagerbti, taip pat artimiau susipažinti su šia sritimi. „Albatroso“ apdovanojimai – simbolinėSkaityti daugiau

    • Gegužės 13-ąją – Muziejų naktis Klaipėdoje

      By Dalia | Comments are Closed

      Gegužės 13-ąją, šeštadienį, Klaipėdos kultūrinės įstaigos ir muziejai kviečia švęsti Europos muziejų naktį. Daugybė muziejų iš įvairių šalių laukia visų besidominčių žmonijos istorija ir kultūros vertybėmis. Šiai progai Klaipėdos muziejai ir kultūrinės įstaigos savo lankytojusSkaityti daugiau

    • VASARĄ PASITINKANT – PIRMASIS PAPLŪDIMIO AITVARŲ FESTIVALIS „VĖJŲ VĖJAI“

      By Dalia | Comments are Closed

                    Vasaros startą Klaipėda skelbia birželio 3-ąją, kviesdama į pirmąjį paplūdimio aitvarų festivalį „Vėjų vėjai“. Tarptautinei vaikų gynimo dienai skirtas renginys ne tik ragins kelti akis į dangų, mėgautis Klaipėdos pajūriu, bet ir pasiūlysSkaityti daugiau

    • Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ gegužės 18 d.

      By Dalia | Comments are Closed

      2007 metais įsteigti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ skirti siekiant atkreipti visų dėmesį į jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas, juos pagerbti, taip pat artimiau susipažinti su šia sritimi. „Albatroso“ apdovanojimai – simbolinėSkaityti daugiau

    • Prasideda tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“

      By Dalia | Comments are Closed

      Į tarptautinį lėlių teatro festivalį „Materia Magica“ – tik spektaklių žiūrėti? Nemanau Gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Šiemet festivalio programoje bus pristatyta 13 spektaklių iš Lietuvos, Belgijos, Vokietijos, Ispanijos,Skaityti daugiau

    • „Materia Magica“ kosmosai: lėlių teatras suaugusiesiems? Būna ir taip

      By Dalia | Comments are Closed

      Jau gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Tarptautinis lėlių teatro festivalis, organizuojamas nuo 1997 m. ir anksčiau vadinęsis „Karakumų Asilėlio“ vardu, per šiuos beveik tris dešimtmečius Klaipėdos miesto gyventojams irSkaityti daugiau

    • Klaipėdos miesto savivaldybė kviečia teikti kandidatūras į Kultūros ir meno tarybą

      By Dalia | Comments are Closed

      Klaipėdos m. savivaldybės administracijos Kultūros skyrius inicijuoja naujos Kultūros ir meno tarybos sudarymą ir kviečia teikti kandidatūras tapti Kultūros ir meno tarybos nariais. Kultūros ir meno tarybos tikslas – bendradarbiaujant su Savivaldybės taryba ir SavivaldybėsSkaityti daugiau

    • Kviečia siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti

      By Dalia | Comments are Closed

      Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyrius kviečia Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistras – išskirtinis Klaipėdos miesto savivaldybės įsteigtas apdovanojimas teikiamas už nuopelnus miesto kultūrai menininkamsSkaityti daugiau

    • KVIEČIAME SIŪLYTI PRETENDENTUS KULTŪROS MAGISTRO VARDUI GAUTI

      By Živilė Putnienė | Comments are Closed

      Kviečiame Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistro vardas suteikiamas Klaipėdos miesto menininkams ar kitiems kultūros darbuotojams už išskirtinius nuopelnus miesto kultūrai. Siūlant pretendentą, prašome atsiųsti:Skaityti daugiau

    • VĖJUOTA KLAIPĖDA IŠSKLEIDĖ BURES Į VASARĄ

      By Dalia | Comments are Closed

      Jungtiniu renginių savaitgaliu „Keliame bures į vasarą“, Klaipėda simboliškai pažymėjo artėjantį vasaros sezoną. Nepabūgę klaipėdietiško ir nenuspėjamo pajūrio oro, susirinkusieji galėjo sudalyvauti net septyniuose renginiuose: jūrinės kultūros apdovanojimuose „Albatrosas“, „Meridiano“ burių pakėlime,  festivalyje „Žuvies dienos“,Skaityti daugiau

    • Ko lietuviai šiandien gali pasimokyti iš japonų kultūros?

      By Dalia | Comments are Closed

      „Japonų kalbos ir kultūros pažinimas gali daug plačiau atverti duris į pasaulį kiekvienam žmogui“, – sako Klaipėdoje gyvenantis japonų kalbos mokytojas Taiki Matsudaira. Uostamiestyje veikiančiame Japonų kalbos ir kultūros centre Taiki susipažino su šio centroSkaityti daugiau

    • KELIAME BURES Į VASARĄ / ŠEŠTADIENIS

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje Klaipėda oficialiai ir atsakingai pranešė, kad šį savaitgalį, nebesitikint jokių šiltesnių naujienų iš orų agentūrų, uostamiestis „atidaro vasarą“, kurios pradžią žymi renginių sprogimas kodiniu pavadinimu „Keliame bures į vasarą!“. Vakar Smiltynėje įvyko jūrinėsSkaityti daugiau

    • Jūrinės kultūros apdovanojimų „Albatrosas“ apdovanojimai

      By Dalia | Comments are Closed

      Smiltynėje įvyko jūrinės kultūros apdovanojimų „Albatrosas“ įteikimo ceremonija. Šiemet pagrindinis apdovanojimas – „Albatroso“ statulėlė ir piniginė premija už Lietuvos kaip jūrinės valstybės garsinimą pasaulyje atiteko keliautojui Aurimui Mockui. Garbingą apdovanojimą įteikė Klaipėdos miesto meras ArvydasSkaityti daugiau

    • Naujausią knygą Klaipėdoje pristatys rašytojas Sigitas Parulskis

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje   Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Sigitas Parulskis atvyksta susitikti su skaitytojais Klaipėdoje. Gegužės 19 dieną, 18 val., Klaipėdos Kultūros fabrike, KUFA Skaitykloje, autorius pristatys naujausią knygą „Patys gražiausi sapnai apieSkaityti daugiau

    ToliauAtgal




    Klaipėdos Uostas © 2024

    Naujienlaiškio prenumerata

    Palaukite...

    Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

    Sekite mus



    LOGOTIPAS ATSISIUNTIMUI
    Privatumo politika
    • Keliame bures į vasarą!
    • Renginiai Klaipėdoje
    • SIMONO DACHO METAI
    • Kontaktai
    Kultūros uostas