RENGINIAI-KLAIPĖDOJE
Rugsėjo 11 d. 17 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Ievos kiemelyje, rašytojos Ievos Simonaitytės pamirštų žodžių alėjoje, 38-osios Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė įamžins retą, rašytojos Ievos Simonaitytės kūryboje vartotą, žodį. Renginyje dalyvaus rašytoja Nijolė Marytė Šerniūtė (JAV), aktorė Virginija Kochanskytė, muzikuos Robertas Žymantas (gitara) ir Gabija Kochanskaitė (fleita, vokalas).
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka tęsia ilgametę iniciatyvą įamžinti Ievos Simonaitytės kūryboje naudotus retus ir jau pamirštus žodžius. Nykstant lietuvių kalbos tarmėms, natūralu, kad kyla klausimas, kaip jas išsaugoti. 2020 m. rašytojas Juozas Šikšnelis priimdamas Ievos Simonaitytės literatūrinę premiją iniciavo ir pakvietė būsimus premijos laureatus prisijungti prie naujos tradicijos kuriant „Ievos Simonaitytės pamirštų žodžių alėją“.
Šį kartą kviečiame susitikti su 2024 m. premijos laureate, rašytoja Nijole Maryte Šerniūte, kurios romanas „Vilkų Kampo Eliza“ susilaukė didžiulio populiarumo. Rašytoja didžiuojasi, kad yra kilusi iš Rytprūsių, nes iš čia pačiais sunkiausiais laikais knygos keliavo į Lietuvą, kur stiprūs ir atkaklūs žmonės kūrė lietuvišką literatūrą. N. M. Šerniūtė, prisipažino, kad Ieva Simonaitytė yra viena iš mėgstamiausių jos rašytojų ir savo bibliotekoje turi visas jos parašytas knygas. Retą ir jau nebevartojamą žodį ji rado romane „Vilius Karalius“, pasirinko žodį „krautė“, t.y. patalpos ant lubų, aukštas.
Kazimieras Masiliūnas, kuris tyrinėjo I. Simonaitytės leksiką, pažymėjo, kad didžiausią specifinės rašytojos kalbos žodžių grupę sudaro – dialektizmai. „Savo ribota geografija, kai kurie ir etimologine kilme tie žodžiai sudaro pačią originaliausią I. Simonaitytės žodyno dalį. Dialektizmai gerai išreiškia vietinį koloritą, griežtai atriboja jos tekstą nuo kitų rašytojų kūrybos ir charakterizuoja rašytoją kaip žodžio menininkę. Nemaža šios grupės žodžių esama giminingų su kuršių, latvių, prūsų kalbų žodžiais“, – rašė K. Masiliūnas.
Tyrinėtojas sudarė I. Simonaitytės dialektizmų žodynėlį, kuriame pateikė 222 žodžius, suskirstytus į dvi grupes: žodžius, kurie tepažįstami Priekulės, Klaipėdos, Saugų, Kintų, Dovilų, Plikių apylinkėse ir prieinančiose prie tų sričių gretimose Žemaičių apylinkėse – Gargždų, Veiviržėnų, Švėkšnos, ir žodžius, kuriuos vartoja I. Simonaitytė, bet jie yra bendri priekuliškiams-k1aipėdiškiams ir žemaičiams, pažįstami įvairiose žemaičių apylinkėse ir randami kitų žemaičių rašytojų S. Daukanto, M. Valančiaus, Žemaitės ir kt. raštuose.
Žmonių, kurie kalba ypatinga Pamario krašto tarme, šiandien turime tik keletą. Ši tarmė yra Mažosios Lietuvos palikimas. Lietuvininkų tarme lietuviai kalbėjo ilgą laiką. Net 700 metų šitame krašte gyveno ir lietuviai, ir vokiečiai. Šios dvi tautos nuolat bendravo tarpusavyje, todėl paveikė viena kitą. Ši tarmė nykti pradėjo po Antrojo pasaulinio karo, iš Mažosios Lietuvos išsikėlė apie 90 proc. gyventojų, liko tušti kaimai ir miesteliai. Viso to pasekmė nykstanti, mirštanti lietuvininkų krašto tarmė. Vienas iš gramatikos taisyklių yra ta, jog lietuvninkai neturėjo vietininko linksnio, o raidė „l“ tariama minkštai.
Kiek žodžių įamžinti pavyks Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos kiemelyje sunku nuspėti, šiuo metu jų yra septyni. Septyni literatūrinės Ievos Simonaitytės premijos laureatai tapo pamirštų žodžių ambasadoriais: Juozas Šikšnelis, Diana Latvė, Sondra Simanaitienė (Simana), Jurga Petronytė, Daiva Molytė-Lukauskienė, Sigitas Benetis ir šių metų laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė. Kviečiame prikelti istorinę savo krašto kalbą ir tapti liudininkais įamžinant žodį „Krautė“.
Daugiau informacijos:
Daiva Nakrošienė el. p. d.nakrosiene@klavb.lt, tel. (0 46) 412 529.
FOTO: A. Pocius