Kultūros uostasKultūros uostasKultūros uostasKultūros uostas
  • Renginiai
  • KLAIPĖDOS KRAŠTO METAI
  • Klaipėdai 770
  • Kontaktai

Paroda „Augalų albumas“: floros pasaulis ir senieji fotografijos procesai

    Pagrindinis Naujienos Paroda „Augalų albumas“: floros pasaulis ir senieji fotografijos procesai
    ToliauAtgal

    Paroda „Augalų albumas“: floros pasaulis ir senieji fotografijos procesai

    By Dalia | Naujienos | Comments are Closed | 20 sausio, 2023 | 0

    Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2023 m. sausio 20 d., penktadienį, 17.30 val. atidaroma Kamilės Uždavinienės, Dovilės Dagienės, Emilijos Petrauskienės ir Radvilės Rimgailės-Voicik paroda „Augalų albumas“.

    Į laiką galima žiūrėti ne tik kaip į upę. Galime pasinerti į jį kaip į ežerą, sujudinti dugno nuosėdas, pajusti ir suprasti protėvių patirtis ir pomėgius. Pabandykime užuosti dvaro bibliotekos kvapą. Pamatyti popierių šūsnį ir dulkelių stulpą pro ne iki galo užtrauktas užuolaidas besiskverbiančiame saulės spindulyje. Viršutinėje knygų spintos lentynoje guli albumas. Galbūt tai klaipėdiečio Ernst Gustav Julius Waldhauer (1814–1883) augalų albumas* (lot. flori legium)? Albumo puslapiuose jis sukūrė subtilią augalų pasaulio realybę, botaniko svajonių išsipildymą – tų pačių genčių, bet retai gamtoje kartu žaliuojantys, augalai pavaizduoti greta, o jų skirtumai tiksliai akcentuoti. Ir visi vešlūs, sveiki, pasipuošę pavieniais ar į žiedynus sutelktais žiedais, vaisiais. Tai – meilės augalams, kolekcininko aistros ir dailininko talento liudytojas.

    Kažkur netoliese rastume ir išsipūtusius aplankus su trapiais, patamsėjusiais, neišvaizdžiais sudžiovintais augalais, ant kai kurių etikečių užrašyta Flora des Kreises Memel (liet. Klaipėdos krašto flora).Visų pasaulio herbariumų pavyzdžius naikina laikas: graužia vabzdžiai, pernešant jie išsibarsto, sulūžta. Kartais – žūsta karo liepsnose. Bet tai, kas išlieka, – kelionių, šiltų vasaros dienų ir atradimo džiaugsmo liudytojai.

    Paimkime iš lentynos knygą odine nugarėle ir gotišku šriftu. Ar pastebėjote tą augalėlį ties 32 puslapiu? Nežinomos rankos nuskintas jis džiūdamas paliko savo gyvenimo šešėlį knygos puslapiuose. Tų šešėlių atspindžiai – parodoje eksponuojami Dovilės Dagienės lumen atspaudai iš Hugo Šojaus herbariumo.

    Išėjus į angliškojo tipo dvaro parką mus pasitiktų klestėjimas: iš gėlynų virstančios rykštenės, rudbekijos, vilkdalgiai. Tikriausiai šie augalai – ir vazoje ant valgomojo stalo. Retai šienaujamoje parko gilumoje, po medžių grupėmis, Šyšos kanalo krantuose, – vietinių augalų grupės. Tų dienų pilnatvės įsivaizduojamas aidas – Kamilės Uždavinienės cianotipijos atspauduose, Emilijos Petrauskienės šlapio kolodijaus technika sukurtuose vilkdalgių portretuose.

    Šiandien menamos dvaro bibliotekos jau nėra. Ir parko pievos bei gėlynai galbūt kitaip kvepia. Kas tikrai nekinta – mokytojo įtaka žmogaus gyvenime. Žinome, kad E. G. J. Waldhaueris Klaipėdoje mokė vaikus gamtos mokslų ir, žinoma, botanikai savo pamokose skyrė daug dėmesio. Apie tai savo laiškuose yra liudijęs Šilutės dvarininkas, buvęs Waldhauerio mokinys Hugo Šojus. Jo mokyklinis gausiai augalų piešiniais iliustruotas sąsiuvinis** – šios įtakos liudytojas.

    Filosofas Michael Marder teigia, kad kiekviena knyga su citatomis – lyg intelektualinis herbariumas, sausasis sodas (lot. hortus siccus), kuris padeda minčiai augti. Citatos leidžia skaitytojui atrasti netikėtas jungtis, skirtingų autorių idėjos gali kalbėtis. Skaitytojas, panašiai kaip botanikas, išėmęs iš herbariumo spintos tos pačios rūšies augalų aplanką lygina sustabdytas akimirkas iš skirtingų dešimtmečių, skirtingų geografinių lygiagrečių.

    *Pflanzen-Atlas, enthaltend die Darstellung sämmtlicher in der Provinz Preussen vorkommenden, phanerogamischen Feldpflanzen, gezeichnet von Rector E. G. I. Waldhauer, Lehrer an der höhern Bürgerschule zu Memel. Saugomas VU bibliotekos rankraščių skyriuje, F98-364.

    **Naturkunde-Heft von Hugo Scheu, Memel, 1857. Saugomas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, F170-138.

    Pranešimą parengė Radvilė Rimgailė-Voicik.

    Paroda veiks iki 2023 m. vasario 19 d.

    KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

    Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

    #kulturosuostas, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras

    Related Posts

    • KVIEČIAME SIŪLYTI PRETENDENTUS KULTŪROS MAGISTRO VARDUI GAUTI

      By Živilė Putnienė | Comments are Closed

      Kviečiame Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistro vardas suteikiamas Klaipėdos miesto menininkams ar kitiems kultūros darbuotojams už išskirtinius nuopelnus miesto kultūrai. Siūlant pretendentą, prašome atsiųsti:Skaityti daugiau

    • LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUS KVIEČIA Į VASARIO 16-AJAI SKIRTUS RENGINIUS

      By Dalia | Comments are Closed

      Lietuvos jūrų muziejus, pasitikdamas Vasario 16-ąją, kviečia į šiai dienai skirtus renginius ir ekskursijas. Vasario 15 d. 12 val. Klaipėdoje, Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje, bus pristatyta jūrinės valstybės 100-mečiui skirta knyga „Su jūra mes didesni“.Skaityti daugiau

    • PREMJERA KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRE! „STORAS SĄSIUVINIS”

      By Dalia | Comments are Closed

      Įprastą dvynių Luko ir Klauso gyvenimą su mama dideliame mieste nutraukia prasidėjęs karas. Mama brolius iš miesto atveža į saugesnę vietą – senelės namus šalies provincijoje. Bet ir čia nėra saugu. Tiek siaubinga karo metųSkaityti daugiau

    • Klaipėdos šviesų festivalio projektas – „Gyvenimas saloje”

      By Dalia | Comments are Closed

      Klaipėdos šviesų festivalis – vasario 23-25 d. „ɢʏᴠᴇɴɪᴍᴀs sᴀʟᴏᴊᴇ“ – dar vienas Klaipėdos šviesų festivalio projektas pristatantis tvarumo liniją, šviesos raiška kalbantis apie žmogaus santykį su gamta. Gyvenimo saloje idėja yra paremta unikalia šios erdvėsSkaityti daugiau

    • Dailininko Arvydo Pakalkos tapybos paroda „Praeities laiko beieškant“

      By Dalia | Comments are Closed

      Tėvo 100-mečio sukakties proga dailininkas Arvydas Pakalka pristato tapybos parodą „Praeities laiko beieškant“ Apie istorinį laiką galima pasakoti įvairiai. Kol Lietuvos teatruose režisieriai apie šiandieną diskutuoja klasikinių pjesių transformacijomis, dailininkai renkasi kiek asmeniškesnį santykį suSkaityti daugiau

    • Knygos „Mėmelio šturmo blefas“ pristatymas

      By Dalia | Comments are Closed

      Konkurse „Klaipėdos knyga 2022“ pristatoma pirmoji knyga „Mėmelio šturmo blefas“ Vasario 10 d. 17.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Pempininkų padalinyje (Taikos pr. 81A) įvyks Mindaugo Milinio ir Antano Verkelio knygos „MėmelioSkaityti daugiau

    ToliauAtgal




    Klaipėdos Uostas © 2022

    Naujienlaiškio prenumerata

    Palaukite...

    Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

    Sekite mus



    Privatumo politika
    • Renginiai
    • KLAIPĖDOS KRAŠTO METAI
    • Klaipėdai 770
    • Kontaktai
    Kultūros uostas