Filmo „Miesto raštininkė. Susitikimai Klaipėdos krašte“ peržiūra
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje gruodžio 14 d. 17 val. vyks filmo „Miesto raštininkė. Susitikimai Klaipėdos krašte“ peržiūra, kuriame pasakojama apie Sonyos Winterberg rezidenciją Klaipėdoje.
Rašytoja, žurnalistė ir dokumentinių filmų kūrėja Sonya Winterberg yra Klaipėdos miesto raštininkė, laimėjusi Rytų Europos kultūros forumo Vokietijoje stipendiją. 2022 m. nuo gegužės iki spalio mėnesio ji gyveno ir kūrė Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje.
Sonya Winterberg, kurios protėviai kilę iš Vokietijos, gimė Suomijoje, mokyklą baigė švedų gimnazijoje Suomijos mieste Porvoo. Po skandinavistikos, germanistikos ir filosofijos studijų Alberto Liudviko universitete Fribūre dirbo tarptautinės aplinkos apsaugos bendrovės Briuselyje spaudos atstove. Daug metų gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. 2005–2012 metais gyveno ir dirbo Soldine, ypač socialiai aštriame Berlyno rajone.
Pagrindinės jos darbų temos – karas, traumos, socialinis teisingumas, integracija. Sonya Winterberg save laiko lėtosios žurnalistikos atstove, kuri tik po kruopščių ir nuoseklių tyrimų pateikia temas ir problemas. Daliai žmonių ji yra žinoma kaip knygos „Mes – vilko vaikai. Palikti Rytų Prūsijoje“ autorė. Ši knyga buvo išleista 2012 m. Vokietijoje, o visai neseniai išversta į anglų kalbą, lietuviškas knygos vertimas pasirodė 2019 m.
Nuo 2009 m. Sonya Winterberg atlieka išsamius tyrimus visoje Lietuvoje, kurie atsispindi tiek knygoje, tiek kituose jos projektuose. Gyvendama Klaipėdoje Sonya Winterberg savo tinklaraštyje rašė apie sutiktus žmones ir patirtus įvykius, vedė edukacijas bibliotekos lankytojams, dalyvavo įvairiuose susitikimuose su Klaipėdos miesto bendruomene, diskutavo tarptautinio festivalio „Inkultūracija“ renginiuose. Bibliotekoje buvo eksponuojama jos ir Claudia Henermann paroda „Vilko Vaikai: pasiklydę tarp Rytų Prūsijos ir Lietuvos“.
Kartu su dokumentinių filmų kūrėja Susanne Dzeik, Sonya Winterberg sukūrė filmą apie rezidenciją Klaipėdos krašte. Filme nagrinėjama ir vilko vaikų tema. Jų tyrinėjimai atveda į Kuršių Neriją, prie Karalienės Luizės tilto, jungiančio Lietuvą su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Vilko vaikų paminklą prie Pagėgių. Filme skamba iš Kijevo pabėgusios ukrainiečių smuikininkės Olgos Kondratjevos muzika.