Kultūros uostasKultūros uostasKultūros uostasKultūros uostas
  • Renginiai
  • Klaipėdai 770
  • Apie projektą
  • Video
  • Kontaktai

„Marselietei“ populiarumu prilygstanti opera „Pulko duktė“ belsis į Klaipėdos publikos širdis

    Pagrindinis Naujienos „Marselietei“ populiarumu prilygstanti opera „Pulko duktė“ belsis į Klaipėdos publikos širdis
    ToliauAtgal

    „Marselietei“ populiarumu prilygstanti opera „Pulko duktė“ belsis į Klaipėdos publikos širdis

    By Živilė Putnienė | Naujienos | Comments are Closed | 2021-10-15 | 0

    Processed with VSCO with f2 preset

    Lapkričio 12, 13, 14 dienomis Žvejų rūmų scenoje Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristato Gaetano Donizetti komiškos operos „Pulko duktė“ premjerą. Pirmąkart Lietuvoje statomas italų kompozitoriaus kūrinys daugelį dešimtmečių buvo rodomas Prancūzijos operos teatruose nacionalinės šventės proga bei populiarumu prilygsta „Marselietei“.

     Gaetano Donizetti – vienas reikšmingiausių XIX a. pirmos pusės italų operos kūrėjų. Kompozitorius yra sukūręs 74 operas, 28 kantatas, apie 100 bažnytinės muzikos kūrinių, dainų, taip pat ir nemažai simfonijų, styginių kvartetų, pjesių fortepijonui ir oratorijų. Jo kūryba melodinga, emocinga, vokalinės partijos virtuoziškos.

    Kaip Donizetti kūriniai užkariavo Paryžių
    XIX a. 4-ojo dešimtmečio viduryje G. Donizetti jau buvo garsus visoje Europoje kaip keliolikos bel canto komiškų operų ir istorinių dramų „Ana Bolena“ bei „Liučija di Lamermur“ kompozitorius. Kai šio stiliaus pradininkas Gioachino Rossini nustojo rašęs operas, o G. Donizetti amžininkas Vincenzo Bellini mirė tesulaukęs trisdešimt ketverių, jis tapo vienvaldžiu bel canto stiliaus meistru ir žymiausiu senojo žemyno kompozitoriumi iki antrosios XIX a. pusės, kuomet jaunesnės kartos operos kompozitoriai – Charles’is Gounod, George’as Bizet, Jacques’as Offenbachas, Giuseppe Verdi ir Richardas Wagneris – ėmė ieškoti operos atsinaujinimo kelių, savaip perimdami ar atmesdami jo ištobulintą bel canto (it. „gražaus dainavimo“) meną.

    1935 m. kompozitorius pirmąkart G. Rossini kvietimu lankėsi Paryžiaus Italų teatre (Théâtre-Italien). Po dvejų metų čia įvykusi jo „Liučijos di Lamermur“ paryžietiškoji premjera buvo tokia sėkminga, kad kompozitorius nusprendė kuriam laikui apsistoti Prancūzijos sostinėje ir 1838–1840 metais ėmėsi vieną po kito šturmuoti jos teatrus. Iki tol kūręs operas vien itališkais libretais, 1839 m. jis pristatė prancūzišką „Liučijos“ versiją Renesanso teatre (Théâtre de la Renaissance), o dar po metų pirmasis iš italų kompozitorių debiutavo prancūzų didžiosios operos citadelėje – Paryžiaus operoje (Opéra de Paris) su savo lyrinės tragedijos „Polieuktas“ prancūziška versija „Kankiniai“, o galiausiai įveikė paskutinį prancūzų operos tradicijos bastioną – Komiškąją operą (Opéra-Comique), kur buvo pristatyta pirmoji jo prancūzišku libretu parašyta opera „Pulko duktė“ (La fille du régiment). Visos sulaukė didelio pasisekimo, tačiau ne visi buvo patenkinti svetimšalio sėkme. „Ponas Donizetti, regis, norėtų mus traktuoti kaip užkariautą šalį – tai juk tikra invazija. Netrukus mums teks aptarinėti nebe Paryžiaus lyrinius teatrus, o p. Donizetti teatrus,“ kandžiai replikavo Hectoras Berliozas.

    Šiam italui nepagailėta talento
    Tiesa ta, kad G. Donizetti buvo ne tik produktyvus kompozitorius (jo kūrybiniame palikime – bemaž 73 užbaigtos operos), bet ir pasižymėjo chameleonišku sugebėjimu rašyti kelias skirtingo žanro operas vienu metu, prisitaikyti prie vietos sąlygų, skonių bei taisyklių. Apžvelgdamas to meto Paryžiaus muzikinį gyvenimą, Heinrichas Heine stebėjosi: „šiam italui nepagailėta talento, bet dar įspūdingesnis jo produktyvumas – šioje srityje jį lenkia tik triušiai.“ Manoma, kad „Pulko duktė“ buvo sukurta per vos kelias savaites. „Niekuomet netrukdavau atlikti darbo, kurį moku geriausiai; daugiausia laiko ir pastangų man kainuodavo sukurti būtent tą lengvabūdiškumo įspūdį, už kurį dažniausiai būdavau peikiamas,“ – sykį prisipažino kompozitorius. Nerūpestinga ir linksma, lengvai atpažįstama ir pagavi „Pulko dukters“ muzika, piktinanti priekabius aukštojo meno vertintojus ir džiuginanti smagių pramogų ištroškusią publiką, puikiai iliustruoja šį kompozitoriaus teiginį.

    „Pulko duktė“ buvo sukurta laikantis prancūzų komiškosios operos žanro konvencijų. Skirtingai nei italų operose buffa, čia dainuojamus rečitatyvus atstoja kalbamieji intarpai, o vietoj didžiosioms operoms (grand opéra) būdingo išplėtoto istorinio siužeto, pasakojimas grįstas glausta fabula. Originalų libretą operai sukūrė Jules’is-Henri Vernoy de Saint-Georges’as ir Jeanas-François-Alfredas Bayard’as. Jame išlaikomi visi romantinės komedijos elementai: absurdiška priešistorė (mūšio lauke surastą mergaitę augina visas pulkas), dvi priešiškos stovyklos (prancūzai ir austrai), mylimieji iš priešingų stovyklų ir skirtingų socialinių sluoksnių, kuriems tenka įveikti priešiškumą, kad galėtų būti drauge, ir laiminga pabaiga.

    Valio Prancūzijai!
    Donizetti operos „Pulko duktė“ populiarumui ir komercinei sėkmei pasitarnavo tuo metu atgimęs žavėjimasis Napoleono Bonaparto valdymu ir žygiais. Tais pačiais metais, kai įvyko operos premjera, karalius-pilietis Liudvikas Pilypas I, norėdamas sustiprinti monarchiją ir prancūzų patriotinę dvasią, perkėlė tremtyje mirusio imperatoriaus palaikus į Invalidų katedrą Paryžiuje. Operos finale skambanti Mari arija „Salut à la France“ (Valio Prancūzijai!) ilgam tapo neoficialiu Prancūzijos himnu. Daugelį dešimtmečių ji buvo rodoma Prancūzijos operos teatruose liepos 14-osios proga ir tapo neatsiejama šalies nacionalinės šventės dalimi greta privalomų jos atributų – „Marselietės“ ir fejerverkų. „Pulko duktė“ tapo „kasiniu“ „Opéra-Comique“ spektakliu ir ilgam išliko repertuare: 1908 m. čia buvo parodytas 1000-asis spektaklis.

    Spektaklio „Pulko duktė“ meninę koncepciją Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre kuria lietuvių statytojų komanda: muzikos vadovas ir dirigentas Martynas Staškus, režisierė Jūratė Sodytė, kostiumų dailininkė Agnė Kuzmickaitė, scenografė Sigita Šimkūnaitė, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.

    Nėra žymių.

    Related Posts

    • KVIEČIAME SIŪLYTI PRETENDENTUS KULTŪROS MAGISTRO VARDUI GAUTI

      By Živilė Putnienė | Comments are Closed

      Kviečiame Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistro vardas suteikiamas Klaipėdos miesto menininkams ar kitiems kultūros darbuotojams už išskirtinius nuopelnus miesto kultūrai. Siūlant pretendentą, prašome atsiųsti:Skaityti daugiau

    • Pavasario alasas

      By Dalia | Comments are Closed

      Gegužės pabaigtuvėms Klaipėdos universiteto Botanikos sodas rengia „Pavasario alasą“ KU Botanikos sodas žydinčią gegužę palydi tradiciniu renginiu „Pavasario alasas”. Gegužės 27-ąją, penktadienį,  16 val. kviečiami visi, nuo kūdikio iki senjoro, pasimėgauti žydinčiais augalais, pasitikti vasarą,Skaityti daugiau

    • Playback Theatre spektaklis

      By Dalia | Comments are Closed

      2022 m. gegužės 30 d. 17.00 val. Klaipėdos universiteto Teatro salė (319 aud., S. Nėries g. 5, Klaipėda) Tai neįprastas teatras, kuriame žiūrovai dalijasi savo istorijomis, o aktoriai jas iškart paverčia sceniniu spektakliu. Scenoje jumsSkaityti daugiau

    • IV tarptautinis kamerinės muzikos festivalis IMPRESIJOS

      By Dalia | Comments are Closed

      IV tarptautinis kamerinės muzikos festivalis IMPRESIJOS – tęstinis aukštos kultūrinės ir meninės vertės projektas. Dauguma jo renginių yra skirti paminėti Klaipėdos miesto 770-ąjį gimtadienį, aktyviai įtraukiant į renginius tik tarptautinių konkursų laureatus – KVMT teatroSkaityti daugiau

    • Klaipėdos smėlio pilies karaliai

      By Dalia | Comments are Closed

      Kviečiame į pozityvių emocijų projekto „Klaipėdos smėlio pilies karaliai“, skirto Klaipėdos miesto 770 m. jubiliejui paminėti, renginį, kuris vyks birželio 1 d. 17.00 val. Klaipėdos piliavietėje (Priešpilio g. 2). 18.30 val. šventės kulminacija – KlaipėdosSkaityti daugiau

    • 770 kilometrų Klaipėdai

      By Dalia | Comments are Closed

      Kviečiame švęsti Klaipėdos miesto gimtadienį ir dalyvauti Klaipėdos miesto vaikų ir jaunimo žygyje „770 kilometrų Klaipėdai“! Data: 2022-06-08 (trečiadienis)  Startas ir finišas: Vasaros estrada, Liepojos g. 1 Dalyviai: Klaipėdos miesto ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikų, bendrojo ugdymo ir neformaliojoSkaityti daugiau

    ToliauAtgal

    Artimiausi renginiai

    gegužės
    Geg 25 2022

    Pažintis su Airijos literatūros autoritetu Seamus Heaney

    Herkaus Manto g. 90
    Geg 25 2022

    Šiuolaikinės juvelyrikos simpoziumo paroda „LandJewelry / Žemės juvelyrika“

    Klaipėdos galerija, Bažnyčių g. 6
    Geg 25 2022

    Romos Auškalnytės paroda „Kūnas kaip tekstas“

    Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras
    Geg 25 2022

    Jaunimo biblioteka kviečia į „Technotoriumą“

    Klaipėdos miesto Imanuelio Kanto viešoji biblioteka
    Geg 25 2022

    DELMONŲ GALERIJA – NAUJAS SEZONAS

    Geg 25 2022

    Paroda „Senoji Klaipėda. Iš M. Ehrhado stiklo negatyvų“

    Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemas
    Renginių nerasta!
    + Užkrauti daugiau
    7⃣7⃣0⃣ Kviečiame į pozityvių emocijų pro 7⃣7⃣0⃣ Kviečiame į pozityvių emocijų projekto „Klaipėdos smėlio pilies karaliai“, skirto Klaipėdos miesto 770 m. jubiliejui paminėti, renginį, kuris vyks birželio 1 d. 17.00 val. Klaipėdos piliavietėje (Priešpilio g. 2).
⚡ 18.30 val. šventės kulminacija – Klaipėdos piliavietės simbolinis apkabinimas.
🎥 Reginys bus filmuojamas. Šventinis koncertas, mokinių piešiniai ant asfalto ir piliavietės apkabinimas  taps 770 m. gimtadienio dovana Klaipėdai.
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 @KlaipedosJaunimoCentras
    7⃣7⃣0⃣ kilometrų Klaipėdai❗ 🚶‍♂ K 7⃣7⃣0⃣ kilometrų Klaipėdai❗
🚶‍♂ Kviečiame švęsti Klaipėdos miesto gimtadienį ir dalyvauti Klaipėdos miesto vaikų ir jaunimo žygyje „770 kilometrų Klaipėdai“!
🚶 Data: 2022-06-08 (trečiadienis) 
👀 Startas ir finišas: Vasaros estrada, Liepojos g. 1
🚶‍♀ Dalyviai: Klaipėdos miesto ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikų, bendrojo ugdymo ir neformaliojo vaikų švietimo mokyklų mokinių grupės.
ℹ DAUGIAU: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 Klaipėdos vaikų laisvalaikio centras
    Minint Europos jūros dieną, šeštadienį lygiai Minint Europos jūros dieną, šeštadienį lygiai vidurdienį Kruizinių laivų terminale vyko iškilminga Klaipėdos laivų parado dienos atidarymo bei Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos studentų priesaikos ceremonija.
⚓ LAJM studentai prisiekė stiprinti Lietuvos, kaip jūrų valstybės prestižą, tikslingai panaudoti aukštojoje mokykloje įgytas žinias, vykdyti patikėtas pareigas, užduotis, būti dorais ir garbingais jūrininkais, jūrų verslo atstovais. 
⚓ Taip pat LAJM studentai - KJP Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų klausytojai ištarę svarbiausios gyvenime priesaikos, Kario priesaikos žodžius, prisiekė Lietuvos vėliavai, įsipareigojo prieš save, savo artimuosius, Tėvynę ir jos žmones, negailėdami savo jėgų ir gyvybės ginti Lietuvos valstybę, puoselėti ir ginti jos laisvę.
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 LAJM Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla
    𝓚𝓸𝓷𝓬𝓮𝓻𝓽𝓪𝓼 𝓼̌𝓮𝓲𝓶𝓪𝓲 „𝓢̌𝓲𝓽𝓪𝓼, 𝓚𝓲𝓽𝓪𝓼 𝓲𝓻 𝓐𝓷𝓪𝓼“ su Klaipėdos brass kvintetu 
🎺 Birželio 1 d., trečiadienį, 12.00 ir 18.30 val.
🎷Šitas, Kitas ir Anas – tai trys geriausi draugai, kurie kartu kuria jiems patinkančią muziką. Vieną dieną jie nusprendžia dalyvauti „Geriausios dainos konkurse“. Noras laimėti konkursą, būti pripažintu ir žinomu draugus išskiria. Nors kiekvienas tiki savo sukurta daina ir siekia laimėjimo, jie susiduria su tam tikrais sunkumais ir iššūkiais. 
🎼 DAUGIAU: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
    ♦ Festivalis „𝙏𝙖𝙪𝙩𝙞𝙣𝙞𝙪 ♦ Festivalis „𝙏𝙖𝙪𝙩𝙞𝙣𝙞𝙪̨ 𝙠𝙪𝙡𝙩𝙪̄𝙧𝙪̨ 𝙙𝙞𝙚𝙣𝙖“ 𝐠𝐞𝐠𝐮𝐳̌𝐞̇𝐬 𝟐𝟖 𝐝. Klaipėdoje, Danės skvere prie Arkos paminklo 🇺🇦
𝟭𝟰.𝟬𝟬 val. mugė. 🇰🇿 Mugėje savo kultūrą, paveldą ir tradicijas pristato net 14 skirtingų tautų, bendrijų ar bendruomenių veikiančių Klaipėdoje ar kituose Lietuvos miestuose –  tautinė atributika, amatininkų dirbiniai, rankdarbiai, meniniai kūriniai ir nacionaliniai patiekalai.🇪🇸 Bus galima paragauti kazachiškų spurgų, rusiškų ir ukrainietiškų bandelių, azerbaidžanietiškos dalmos, armėniškų gata pyragėlių, žydiško foršmako, Klaipėdos krašto kafijos ir dar daug kitų įvairiausių patiekalų. 🇦🇲
𝟭𝟱.𝟬𝟬 val. koncertas.🇩🇪 Išgirsite armėniškas, totoriškas, lenkiškas, latviškas, vokiškas, baltarusiškas, ukrainietiškas, žydiškas dainas. Matysite azerbaidžaniečių, kazachų, rusų, ispanų, tiurkų tautų šokius. 🇦🇿
🇹🇷 Ateikite, pamatykite, išgirskite ir paragaukite! 🇱🇻
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
    Tai vakaras, kai Kruizinių laivų terminalo krant Tai vakaras, kai Kruizinių laivų terminalo krantinės visada atrodo per mažos, bet pats pasijunti nuostabios jūrinės bendruomenės dalimi. ⚓🚢🌊Sušiauštas vėjo, nuplautas lietaus, sušildytas žmonių - XII KLAIPĖDOS LAIVŲ PARADAS su visomis savo spalvomis ir emocijomis.💙🚢 
NUOTRAUKOS @rimeika_photo 
#kulturosuostas #laivuparadas #klaipeda
    𝙊𝙥𝙚𝙧𝙖 𝙫𝙖𝙞𝙠𝙖𝙢𝙨 𝙊𝙥𝙚𝙧𝙖 𝙫𝙖𝙞𝙠𝙖𝙢𝙨 „𝙕̌𝙫𝙖𝙞𝙜𝙯̌𝙙𝙯̌𝙞𝙪̨ 𝙤𝙥𝙚𝙧𝙖“ gegužės 29 d. 12 val. Žvejų rūmuose
🎯 Pagaliau išsipildo pelių troškimas prisikimšti pilvus, kurį įgyvendina iš dangaus nukritusi žvaigždė. Klasikinė auksinės žuvelės, išpildančios tris norus, istorija perkeliama į sausumą. Išbadėjusios pelės pirmo noro dėka pasotina pilvus. Po to Pelių Karalius užsigeidžia tapti scenos žvaigžde, kad galėtų amžinai maudytis šlovės ir garbės spinduliuose. Vyksta muzikinį TV šou primenantis konkursas, kurį laimėjęs Pelių Karalius sulaukia taip trokšto populiarumo. Tačiau žvaigždžių pasaulio spindesys išblėsta, kai Pelių Karalius išpuiksta ir atstumia ne tik drauges peles, bet ir savo prodiuserį. Tada jį akimirksniu nukonkuruoja nauja žvaigždė Lady Kvaka. Teisybės ieškoti pelės išvyksta į kosmosą – pas žvaigždę, pildančią norus… 
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
    🎭 TARPTAUTINIS TEATRO FESTIVALIS „TheATRIUM“ 
➡ REMYGA / Valstybinis Šaulių dramos teatras
➡ 2022 05 22, 17:00–20:00, Klaipėdos dramos teatre
⏩ Pjesės veiksmas vyksta prieštaringais 1988–1992 m. Šiauliuose. Daugelis dar gerai prisimename šį sudėtingą pokyčių laiką, kai su nepriklausomybės idealizmu grūmėsi tamsiosios senųjų struktūrų jėgos. Tarp šių dviejų jėgų blaškosi ir pagrindinis pjesės herojus Remyga. Atitarnavęs sovietinėje armijoje Afganistane, Remyga grįžta į gimtuosius Šiaulius.
ℹ DAUGIAU: https://bit.ly/3v4Ruo0
#kulturosuostas #theatrium #klaipedosdramosteatras
    Minėdama Europos jūros dieną jūrinė bendruome Minėdama Europos jūros dieną jūrinė bendruomenė pasitiko XII KLAIPĖDOS LAIVŲ PARADĄ. ⚓🚢 
Jaukiai spingsint laivų iliuminacijoms, Kuršių marios sušvito pasiilgtu vaizdu - šventiška laivų kolona, kurios priešakyje - legendinė jachta „Lietuva“. 🇱🇹 🚢Žinoma, vakarėjant, tradiciniu šokiu apdovanojo ir „Towmar Baltic“  vilkikai. 💙
NUOTRAUKOS Nerijaus Jankausko.
#kulturosuostas #laivuparadas #laivuparadas2022 #klaipeda
    Gegužės 21 d. 𝙇𝙖𝙞𝙫𝙪̨ 𝙥𝙖𝙧𝙖𝙙𝙖𝙨 atplaukia į Klaipėdą!
⚓ Pirmieji šventinės dienos renginiai sujauks ramią Dangės upės tėkmę, mat čia visą pusdienį karaliaus Klaipėdos irklavimo centras: vyks baidarių ir kanojų irklavimo pirmenybės, triukšmingas ir spalvingas upės paradas, vikingų valčių varžytuvės.
⚓ Danės krantinėje šalia Kruizinių laivų terminalo savo denius atvers ir lankytojų lauks specialiųjų tarnybų laivai.
⚓ Šventinis laivų ir laivelių paradas Kuršių mariose prasidės leidžiantis sutemoms. Vandeny pasklidusius šventės dalyvius ir žiūrovus pasveikins didysis „TT Line“ keltas „Tom Sawyer“.
⚓ Klaipėdos laivų parado dalyviai kasmet varžosi, kuris taps išradingiausias, linksmiausias ar spalvingiausias.
 #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 #laivuparadas
    • Renginiai
    • Klaipėdai 770
    • Apie projektą
    • Video
    • Kontaktai


    2022 „Klaipėdos šventės“. Visos teisės saugomos.

    Sekite mus

    • Renginiai
    • Klaipėdai 770
    • Apie projektą
    • Video
    • Kontaktai
    Kultūros uostas