Kultūros uostasKultūros uostasKultūros uostasKultūros uostas
  • Renginiai
  • Klaipėdai 770
  • Apie projektą
  • Video
  • Kontaktai

TRADICINĖS MOJAVOS

Gegužės 18 d. 18.30 val. Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į susitikimą, skirtą tradicinėms Mojavoms, susidėsiantį iš dviejų dalių: gegužinių pamaldų (tradicinių Mojavų giedojimo) ir vakaronės. Dalyvauja – kun. prof. dr. Saulius Stumbra; Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos liaudiškų giesmių ansamblis (vad. Vidmantas Budreckis) bei folkloro ansamblis „Alka“ (vad. Jonas Kavaliauskas ir Elena Šalkauskienė).

Mojavų arba gegužinių kilmė labai sena. Jau V a. randame bandymų visą mėnesį paskirti Mergelės Marijos garbei. Pirmasis gegužę skirti Marijos garbei sumanė Ispanijos karalius Alfonsas X-asis (1239–1284). Italijoje šio pamaldumo pradininkais buvo šventieji Pilypas Nėris (1515–1592) ir Karolis Boromėjus (1538–1584). Matydami, kaip pavasariui veikiant sukyla žmonių jausmai, jie sumanė juos pajungti aukštesniems tikslams. Eidami nuo savo oratorijos iki Didžiosios Marijos bazilikos Romoje linksmai giedodavo Marijos litaniją (dar vadinamą Loreto litanija), prijungdami giesmių. Vėliau jų pavyzdžiu pasekė keli vienuolynai. Jau tada buvo nustatyta tvarka: gėlėmis puošiamas Marijos altorėlis, ir meldžiamasi.

Lietuvoje, palyginus su kitais katalikiškais kraštais, gegužinės pamaldos įvestos gana vėlai, ir ne sostinėje Vilniuje, kaip būdavo kitais atvejais, bet neseniai įkurtoje Seinų vyskupijoje. Tos vyskupijos valdytojas prelatas Butkevičius, kilęs iš Kretingos bajorų, ką tik išrinktas šioms pareigoms, buvo nuvykęs į Romą. Ten jis prisižiūrėjo gegužinių pamaldų, laikomų su visu iškilmingumu. Grįžęs 1853 m. spalio mėnesį ir perėmęs vyskupijos valdymą, pirmiausia gegužines pamaldas jis įvedė Seinų katedroje, o netrukus ir visoje vyskupijoje. Žemaičių vyskupiją tuo metu valdė vyskupas Motiejus Valančius, išplatinęs gegužines pamaldas ir savo vyskupijoje.

Gegužinėms pamaldoms nėra nustatyta privalomų maldų. Lietuvoje jos susideda iš skaitomos ar giedamos Švč. Mergelės Marijos litanijos, Šv. Bernardo maldos ir giesmės „Sveika, Marija“. Po jų ar prieš jas gali būti giedamos ir kitos Marijos garbei skirtos giesmės. 1919 m. Tilžėje išleista Lietuvoje katalikų plačiai vartota maldaknygė „Šaltinis“ paaiškinime apie Marijos mėnesį (556–557 psl.) nurodo, kaip gegužines pamaldas švęsti. Joje rašoma: „Kurie negalėsite per darbus dienose to gražiausio Marijos mėnesio lankyti bažnyčią ir ten būti draugininkais meldimosi, tie gi užveskite tas maldas po sodžius ir namus jūsų. Papuoškite, išdabinkite gražius altorėlius aprinktoje ant to koplytėlėje (jei tokią sodžiuje turite, o jei ne, tai nors čystose seklyčiose, Abrozdą Švenčiausios Marijos gražiai apkaišę, žvakes prieš jį uždegę) ir visi drauge susirinkę dailiai užgiedokite šitą giesmę: „Sveika, Marija, Dievo Motina, / Kaip saulė šviesi, kaip drąsa gryna. / Atmink ant mūsų savo širdyje, / Melskis už mumis, Sveika MARIJA“. Toliau rašoma: „Labai naudingu ir pagirtu daiktu būtų, idant skaitytojas atskaitytų ant kožnos dienos paskirtus skaitymus ir Litaniją su maldomis prie Panelės Švenčiausios iš mojinės knygelės“. Lietuvoje Mojavos prie koplytėlių ir Lurdų baigdavosi skambiomis dainomis ir rateliais.

Mojavų giesmė „Sveika, Marija, Morina Dievo“ yra kilusi iš Lenkijos, bet vertimas labai nutolęs nuo originalo, nors struktūra ta pati. Melodija panaši, tik labiau sulietuvinta, lenkai ją kildina iš Mozūrijos. Dera pastebėti, jog šios giesmės daugiau neturi nei viena kita pasaulio šalis, ji giedama tik Lenkijoje ir Lietuvoje. Žinomi berods 6 vertimo variantai. Pirmasis vertimas – kun. Jono Lideikos 1866 m.

***

Renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama.

  • + Pridėti į Google kalendorių

Renginys pasibaigė

Data

2022 05 18
Renginys baigėsi

Laikas

18:30 - 20:00

Pasidalink renginiu

QR Code
‼ Jau šiandien „𝙏𝙖𝙪𝙩𝙞𝙣𝙞𝙪̨ 𝙠𝙪𝙡𝙩𝙪̄𝙧𝙪̨ 𝙙𝙞𝙚𝙣𝙖“ 𝐠𝐞𝐠𝐮𝐳̌𝐞̇𝐬 𝟐𝟖 𝐝. Klaipėdoje, Danės skvere prie Arkos paminklo 🇺🇦
𝟭𝟰.𝟬𝟬 val. mugė. Mugėje savo kultūrą, paveldą ir tradicijas pristato net 14 skirtingų tautų, bendrijų ar bendruomenių veikiančių Klaipėdoje ar kituose Lietuvos miestuose. 🇦🇲
𝟭𝟱.𝟬𝟬 val. koncertas.🇩🇪 Išgirsite armėniškas, totoriškas, lenkiškas, latviškas, vokiškas, baltarusiškas, ukrainietiškas, žydiškas dainas. Matysite azerbaidžaniečių, kazachų, rusų, ispanų, tiurkų tautų šokius. 🇦🇿
🇹🇷 Ateikite, pamatykite, išgirskite ir paragaukite! 🇱🇻
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
Evos Labutytės kūrinių parodoje – prūsų ir Evos Labutytės kūrinių parodoje – prūsų ir Mažosios Lietuvos praeities ženklai
▶ Birželio 1 d. 17.30 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaroma dailininkės Evos Labutytės estampų ir ekslibrisų paroda „Prūsų ir Mažosios Lietuvos praeities ženklai“. 
ℹ DAUGIAU: https://bit.ly/3MVbGAe
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
🌊 Penktadienį, gegužės 27 d. 11 val., kvieč 🌊 Penktadienį, gegužės 27 d. 11 val., kviečiame į tinklų vaiduoklių naikinimo Baltijos jūroje projekto pristatymą laive „NZ55“ Klaipėdos Kruizinių laivų terminale prie 36 krantinės. 
🌊 Baltijos jūra slepia daugybę paslapčių. Bene didžiausia – įvairiais laikotarpiais nuskendę laivai. Ne vienerius metus jų tyrimais užsiima VšĮ „Baltic Sea Heritage Rescue Project“. Baltijoje šiems skenduoliams yra puikios sąlygos – šaltis, mažai druskos ir tamsa. Tačiau ant laivų liekanų yra itin daug užsilikusių žvejybinių tinklų, kurie tampa ne tik spąstais jūros gyvūnijai, bet ir gadina laivus. Nuskendusių laivų angose besiglaudžiančios žuvys ir kiti gyviai, įkliuvę į tinklus, žūsta. O irstantys tinklai užteršia vandenį mikroplastiku, kuris kartu su jūros gerybėmis galiausiai patenka į mūsų lėkštes ir skrandį. 
🌊 Kartu bus pristatyta ir paroda „Baltijos gelmių istorijos", kurią Lietuvos jūrų muziejus rengia kartu su VšĮ „Baltic Sea Heritage Rescue Project“. Ji bus atidaryta rugsėjį muziejuje. 
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
Šeiko šokio teatras kviečia panirti į magišką teatro ir gamtos patirtį spektaklyje - kelionėje „𝑳𝑨𝑰𝑲𝑨𝑺 𝑵𝑬̇(𝒆)𝑹𝑰𝑴𝑼𝑰“. Tai unikalus, specialiai Neringai kurtas kūrinys, kuriame meistriškai susilieja Kuršių Nerijos gamtos grožis, šokis, tekstas ir muzika. Sekdami šokėjus ir per ausines klausydami autorinio garso takelio, žiūrovai panirs į fantastinę erdvę, kurioje galės gyvai patirti Neringos legendas.🧡
Valandą trunkantis reginys Nidoje, tarp trijų molų, bus pristatomas du savaitgalius
birželio 4-5 ir 10-11 dienomis.🧡
🧡 Maršruto pradžia: Neringos sporto mokykla, Lotmiškio g. 2, Nida
DAUGIAU INFO: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
⛵ Lietuvos jūrų muziejus jau antri metai gyven ⛵ Lietuvos jūrų muziejus jau antri metai gyvena šūkiu GYVYBEI – RŪPESTĮ! Jis ne tik įkvepia muziejaus darbuotojus ruoniukų globai, bet ir telkia bendruomenę platesniam rūpesčiui aplinka ir ekologija. Todėl birželio 8-10 dienomis kviečia dalyvauti projekto ,,𝑇𝑣𝑎𝑟𝑖𝑜𝑠 𝑎𝑡𝑒𝑖𝑡𝑖𝑒𝑠 𝑘𝑢̄𝑟𝑒̇𝑗𝑢̨ 𝑙𝑎𝑏𝑜𝑟𝑎𝑡𝑜𝑟𝑖𝑗𝑎 𝐵𝐸 𝐴𝑇𝐿𝐼𝐸𝐾𝑈̨. 2022” renginiuose:
👀 Projektas startuoja birželio 8 dieną diskusija ,,Nuo EGO prie EKO. Kaip gyvensime KARTU?”, skirta Pasaulinio vandenyno dienai. Diskusiją galima stebėti socialinio tinklo muziejaus „Facebook“ paskyroje.
👀 Birželio 9 d. Lietuvos jūrų muziejus kartu su 9 mokslo įstaigų studentais ir mokiniais inicijuoja 𝐧𝐞𝐦𝐨𝐤𝐚𝐦𝐮̨ 𝐞𝐝𝐮𝐤𝐚𝐜𝐢𝐧𝐢𝐮̨ 𝐯𝐞𝐢𝐤𝐥𝐮̨ 𝐝𝐢𝐞𝐧𝐚̨ 𝐥𝐚𝐧𝐤𝐲𝐭𝐨𝐣𝐚𝐦𝐬 „𝐍𝐮𝐨 𝐄𝐆𝐎 𝐩𝐫𝐢𝐞 𝐄𝐊𝐎“. 
👀 Projektą vainikuos birželio 10 dieną Klaipėdoje, Danės skvere, rengiama „Tvarios ateities kūrėjų laboratorija BE ATLIEKŲ. 2022”. Atnaujintame skvere trisdešimt vienas projekto dalyvis pristatys sprendimus, išradimus, paslaugas ar produktus, kurie supažindins visuomenę su aplinkai draugiškesniu gyvenimo būdu. 
DAUGIAU INFO: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
Nuo gegužės 25 d. galerijoje „Si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda) veikia 𝙂𝙪𝙨𝙩𝙤 𝙅𝙖𝙜𝙢𝙞𝙣𝙤 𝙥𝙖𝙧𝙤𝙙𝙖 „Tas langas. Dienotepis / Naktitepis“. 𝑩𝒊𝒓𝒛̌𝒆𝒍𝒊𝒐 𝟑 𝒅. 𝟏𝟖 𝒗𝒂𝒍. planuojamas susitikimas su autoriumi.
🎨 Kūryboje G. Jagminas persvarsto tikrovės daugialypumo temą. Tapydamas reflektuoja būsenas, kurias sukelia gamtos ir aplinkos stebėjimas ir jos dekonstravimas bei konstravimas. Menininkas gamtoje pastebėtus reiškinius ir struktūras derina su vidinio laiko tėkme, taip kurdamas savitą laiko ir erdvės santykį. 
🖌 #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
🌹 Gegužės pabaigtuvėms Klaipėdos universite 🌹 Gegužės pabaigtuvėms Klaipėdos universiteto Botanikos sodas rengia „Pavasario alasą“
🌻 KU Botanikos sodas žydinčią gegužę palydi tradiciniu renginiu “Pavasario alasas”.
🌸Gegužės 27-ąją, penktadienį,  16 val. kviečiami visi, nuo kūdikio iki senjoro, pasimėgauti žydinčiais augalais, pasitikti vasarą, paklausyti muzikos, pašokti ar sudalyvauti partnerių parengtose edukacijose.
DAUGIAU: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
𝙋𝙡𝙖𝙮𝙗𝙖𝙘𝙠 𝙏𝙝𝙚𝙖𝙩𝙧𝙚 spektaklis
🟧 2022 m. gegužės 30 d. 17.00 val., Klaipėdos universiteto Teatro salė
(319 aud., S. Nėries g. 5, Klaipėda) 
🟪 Tai neįprastas teatras, kuriame žiūrovai dalijasi savo istorijomis, o aktoriai jas iškart paverčia sceniniu spektakliu.
🟫 Scenoje jums vaidins „Gyvojo veidrodžio“ teatras, prie kurio prisijungė aktoriai iš Ukrainos. Jie susitiko karo metu – iš skirtingų Charkovo, Dniepro ir Vilniaus teatrų – ir susivienijo, kad toliau dalintųsi kūrybine šiluma. Jų pasirodymai unikalūs, nes aktoriai kartu su publika kaskart kuria vis naują spektaklį, susidedantį iš gyvų salėje esančių žmonių istorijų – aktualiausių ir svarbiausių būtent šiai publikai.
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770
7⃣7⃣0⃣ Kviečiame į pozityvių emocijų pro 7⃣7⃣0⃣ Kviečiame į pozityvių emocijų projekto „Klaipėdos smėlio pilies karaliai“, skirto Klaipėdos miesto 770 m. jubiliejui paminėti, renginį, kuris vyks birželio 1 d. 17.00 val. Klaipėdos piliavietėje (Priešpilio g. 2).
⚡ 18.30 val. šventės kulminacija – Klaipėdos piliavietės simbolinis apkabinimas.
🎥 Reginys bus filmuojamas. Šventinis koncertas, mokinių piešiniai ant asfalto ir piliavietės apkabinimas  taps 770 m. gimtadienio dovana Klaipėdai.
#kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 @KlaipedosJaunimoCentras
7⃣7⃣0⃣ kilometrų Klaipėdai❗ 🚶‍♂ K 7⃣7⃣0⃣ kilometrų Klaipėdai❗
🚶‍♂ Kviečiame švęsti Klaipėdos miesto gimtadienį ir dalyvauti Klaipėdos miesto vaikų ir jaunimo žygyje „770 kilometrų Klaipėdai“!
🚶 Data: 2022-06-08 (trečiadienis) 
👀 Startas ir finišas: Vasaros estrada, Liepojos g. 1
🚶‍♀ Dalyviai: Klaipėdos miesto ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikų, bendrojo ugdymo ir neformaliojo vaikų švietimo mokyklų mokinių grupės.
ℹ DAUGIAU: #kulturosuostas #klaipeda #klaipeda770 Klaipėdos vaikų laisvalaikio centras
  • Renginiai
  • Klaipėdai 770
  • Apie projektą
  • Video
  • Kontaktai


2022 „Klaipėdos šventės“. Visos teisės saugomos.

Sekite mus

  • Renginiai
  • Klaipėdai 770
  • Apie projektą
  • Video
  • Kontaktai
Kultūros uostas