
Saulėtekio mišios
Saulėtekio mišios
Renginio data: 2023 m. sausio 10 d.
Renginio laikas: 19.00 val.
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Klaipėdos koncertų salė pradeda 2023 metų repertuarą nuostabia programa „Saulėtekio mišios“. Sausio 10 dieną, antradienį, 19.00 valandą ji skambės šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje (Savanorių g. 4, Klaipėda). Šiame koncerte Tomas Ambrozaitis ne tik diriguos, bet ir pirmąkart prisistatys kaip naujasis Klaipėdos choro „Aukuras“ meno vadovas. Kartu su choru šią programą rengia Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus.
Klaipėdietis T. Ambrozaitis yra vienas profesionaliausių ir aktyviausių dirigentų, kurio meninė veikla skleidžiasi ne tik uostamiestyje, bet žymiai plačiau. Jis mokėsi choro dirigavimo Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, vėliau studijas tęsė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur įgijo meno licenciato laipsnį bei magistro laipsniu baigė simfoninio ir operinio dirigavimo studijas.
Įdomu, kad savo profesinio kelio pradžioje T. Ambrozaitis jau buvo susijęs su Klaipėdos koncertų sale. 2003–2009 metais jis dirbo Klaipėdos choro „Aukuras“ chormeisteriu, 2005–2009 metais – Klaipėdos kamerinio orkestro dirigentu.
Svarbi dirigento kūrybinės veiklos sritis – vadovavimas chorams. Keletą metų jis dirbo Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu, iki šiol vadovauja Klaipėdos berniukų ir jaunuolių chorui „Gintarėlis“. T. Ambrozaitis ne kartą buvo Lietuvos dainų šventės metu vykstančios dainų dienos vyriausiuoju dirigentu. Jis taip pat dirba vyriausiuoju dirigentu Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.
T. Ambrozaičio sugrįžimas į Klaipėdos koncertų salę įvyko 2022 metų rudenį, kai jis laimėjo konkursą Klaipėdos choro „Aukuras“ meno vadovo pareigoms užimti.
2023 metai „Aukurui“ yra jubiliejiniai – jų pabaigoje kolektyvas ruošiasi minėti 30-ąsias kūrybinės veiklos metines. Priminsime, kad choras susibūrė 1993 metais choro dirigentų Alfonso Vildžiūno ir Vladimiro Konstantinovo iniciatyva. Nuo 1996-ųjų iki 2022-ųjų vasaros kolektyvui vadovavo A. Vildžiūnas.
Savo kaip „Aukuro“ meno vadovo debiutinei programai T. Ambrozaitis pasirinko šiuo metu ypač populiarų šiuolaikinį kompozitoriaus Ola Gjeilo kūrinį „Saulėtekio mišios“ („Sunrise mass“), parašytą mišriam chorui ir styginių orkestrui. Pastaraisiais metais visoje Europoje ir Šiaurės Amerikoje jis sulaukia bene didžiausio atlikėjų bei klausytojų dėmesio.
O. Gjeilo sukūrė „Saulėtekio mišias“ 2007 metais. Patrauklia ir modernia muzikos kalba pasižymintį opusą įkvėpė norvegų kilmės kompozitoriaus dabartinis gyvenimas Niujorko rajone Manhatane. Tai viso pasaulio komercinis, kultūrinis bei finansinis centras, jame yra daug žinomų teatrų, muziejų, universitetų. Vienoje jo salų stovi garsioji Laisvės statula.
Iš šio nuolat gaudžiančio megapolio miestovaizdžio kyla O. Gjeilo kūrybai būdingas sodrus, daugiasluoksnis, erdvinis skambesys, kurį girdime ir „Saulėtekio mišiose“. Kompozitorius taip pat pripažįsta, kad kūriniui įtakos turėjo kelių jo mėgstamų kino filmų muzikinės partitūros.
„Saulėtekio mišiose“ autorius naudoja tradicinę mišių formą ir įprastą lotynišką liturginį tekstą, tačiau dalių pavadinimus papildo paties sugalvotais pavadinimais anglų kalba. Kompoziciją pradeda įžanginė dalis Kyrie – Sferos, toliau seka Gloria – Saulėtekis, Credo – Miestas ir pabaigia Sanctus (kuri dar sujungia Benedictus ir Agnus Dei) – Tapatybė ir pagrindas. Pervadindamas lotyniškas kūrinio dalis O. Gjeilo padeda klausytojui geriau susivokti dvasinėje kelionėje iš to, kas erdviausia ir skaidriausia (dangaus) per emocionalesnius kraštovaizdžius (miestas) į tai, kas žemiška ir suteikia pagrindą.
2022-ųjų pabaigoje savo kūrybinės veiklos 30-mečio proga ypatingai emocionaliu koncertu savo gerbėjus sužavėjęs Klaipėdos kamerinis orkestras suteiks tvirtą harmoninį pagrindą choro „Aukuras“ dainuojamoms melodijoms. 2023 metais planuojama pristatyti dar kelias abiejų Klaipėdos koncertų salės kolektyvų kartu parengtas meninės programas.
