
„Paženklinto“ istorija
„Paženklinto“ istorija. Dokumentinis filmas | Monospektaklis | Seminaras
Birželio 18 d. renginio programa:
13:00-13:15 – Trumpametražis dokumentinis filmas „Movement Practitioner“ (anglų k., liet.sub.)
13:30-14:00 – Monospektaklis „Paženklintas“
14:00-14:30 – Diskusija (anglų k.)
15:00-16:00 – Šokio seminaras: „Judesio terapija. Kaip šokis gali padėti įveikti emocinius sunkumus kovoje su trauma?“
16:00-16:30 – Diskusija (anglų k.)
Apie Niels Claes
Iš Belgijos kilęs šokėjas Nielsas Claesas yra baigęs „Fontys“ šokio akademiją Tilburge, Nyderlandų Karalystėje. 2010–2013 m. jis šoko Mastrichto „Sally“ šokio teatre, „dansgroep Amsterdam“ ir Lenkijos šokio teatre, jam teko šokti tokių choreografų kaip Andonis Foniadakis ir Jo Strømgren spektakliuose bei įvairių kitų kūrėjų projektuose Vokietijoje, Izraelyje, Nyderlanduose. 2015–2017 m. N. Claesas buvo Kauno šokio teatro AURA trupės nariu, o 2017 m. prisijungė prie Šeiko šokio teatro trupės. 2017–2018 m. dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o 2017 m. buvo pakviestas dėstyti M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Sukurtos choreografijos: „Maathai“ (Lenkijos šokio teatras), „Troškulys“ (šokio teatras „Aura“), „Aside“, „Paženklintas“ (Šeiko šokio teatras) ir „Jiems patinka“ (M. K. Čiurlionio meno mokykla).
2017 ir 2020 metais N. Claes „Metų šokėjo“ kategorijoje buvo apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“.
Movement Practitioner
Režisierius ir montažas: Oleksii Korotych ir Jeremy B. Lorin
„Movement Practitioner“ – tai jaudinantis dokumentinis filmas, leidžiantis pasijusti dramatiškos šiuolaikinio šokio šokėjo Niels Claes gyvenimo istorijos dalimi. Filme nagrinėjama dabartinė Niels’o sėkmė bei gilinamasi į jo iššūkių kupiną praeitį, paženklintą patyčių ir ilgalaikės gyvenimiškos kovos, ieškant visuomenės priėmimo bei pripažinimo iš aplinkos. Pateikdamas šokėjo istoriją atvirkštine tvarka, dokumentinis filmas atskleidžia iššūkius, su kuriais šokėjas susidūrė būdamas neprisitaikėlis savo jaunystėje ir leidžia iš šono pažvelgti į jo kelionę savęs įgalinimo link.
Filme nagrinėjamos nepritapimo, vienatvės ir atkaklumo temos, nušviečiamos ilgalaikės patyčių sukeltos traumos. Intymia prieiga prie šokėjo asmeninių patirčių, dokumentinis filmas skatina sąmoningumą, toleranciją bei supratimą apie tai, kaip svarbu priimti tikrąją savo tapatybę.
Filmas buvo sukurtas kaip dalis kūrėjų bakalauro studijų LCC tarptautiniame universitete Klaipėdoje.
Šokio spektaklis „Paženklintas“
Dukart „Auksinio scenos kryžiaus“ laureato Niels Claes monospektaklis, kuriame jautria šokio kalba atlikėjas (iš)painioja skaudžias patyčių patirtis ir tiesia kelius į susitaikymą.
Iš asmeninės patirties išaugęs šokio monospektaklis atveria opią visuomenės problemą – patyčias ir jų poveikį. Kūrėjas pabrėžia – skausmingų patirčių įspaudas lieka atmintyje, kūne, pasirinkimuose ir ilgainiui tampa vidiniu kalėjimu. Spektaklyje atskleidžiamos skirtingos būsenos, kurias per gyvenimą patiria auka. Paskutinė iš jų – priėmimas, galintis pažadinti norą dalintis patirtimi ir skatinti visuomenės sąmoningumą.
Po spektaklio kviečiame į susitikimą su spektaklio autoriumi Niels Claes. Pokalbis vyks anglų kalba.
„Kelias į sveikimą“ – taip pavadinčiau Nielso monospektaklį. Jeigu kalbame apie patyčias kaip reiškinį, tuomet svarbu analizuoti ne tik patį procesą (veiksmą), bet ir jo pasekmes – ir tai bene svarbiausia ir sėkmingiausia viso spektaklio dalis.“
Jūlians Trofimovs, kultūros žurnalistas.
Šokio seminaras: “Judesio terapija. Kaip šokis gali padėti įveikti emocinius sunkumus kovoje su trauma?”
Judesio metodika, kuriai skiriamas dėmesys šio seminaro metu, gimė stebint ir bandant šokio forma perteikti visuomenės nepripažinimą išgyvenančių žmonių kūno kalbą ir jų vidines kovas. Tai fizinės žmogaus kūno būsenos, kurios tampa jo dalimi dėl skausmingų praeities išgyvenimų, kūne likusių traumos pėdsakų.
Šios patirtys atskleidžiamos ne tik spektaklyje „Paženklintas“, bet ir Niels Claes, ir Gintarės Marijos Usės bendrame spektaklyje „Aside“, kuriame taip pat kalbama apie nepritampančiojo iššūkius ir visuomenės mąstymo kompleksiškumą. Fizinis vidinių pojūčių tyrinėjimas konkrečių išgyvenimų metu – vienas Nielso choreografinio darbo ramsčių, o šis judesio principas – tarsi įrankis, padedantis atskleisti ir geriau perteikti pačias giliausias patirtis.
Seminaras susideda iš improvizacija paremtų užduočių. Pradedant nuo judesio praktikos filosofijos, vis didėjant pamokos fiziškumui, įgysite žinių apie atliekamos judesio praktikos tipą ir aiškesnį supratimą apie galimybes, kurias jūsų kūnas gali jums pasiūlyti. Pagrindinis dėmesys skiriamas dalyviams, jiems atliekant pratimus ir judėjimo tyrinėjimo etapus saugioje aplinkoje. Seminaro tikslas – nauja patirtis, asmeninio naudojimo įrankių suteikimas ateičiai, bendruomeniškumo jausmas.
Seminaro dalyviams nėra būtinas joks specialus pasiruošimas.
