Ingrida Mockutė-Pocienė. ROŽĖS EFEKTAS / renginiai Klaipėdoje
RENGINIAI KLAIPĖDOJE
Rugsėjo 6 d. 17.30 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose atidaroma Ingridos Mockutės-Pocienės paroda-meninis tyrimas „Rožės efektas”. Per asmeninį santykį, dokumentinius archyvus, daiktus, atsiminimus, sapnų užrašymus, fotografiją ir video darbus, poeziją, performansus, autorė nagrinėja, kaip veikia ta pati vieta (deja vu efektas).
Kodėl žmonės, bandantys ieškoti ar pasitvirtinti savo tapatybę, vis grįžta atgal? Į praeitį? Į svarbias jiems vietas? Kaip ta pati vieta mus veikia laiko ir patirčių perspektyvoje?
Parodos pavadinimas „Rožės efektas” yra nuoroda į turinį ir priemones. Rožės vardas turi tiesioginių sąsajų su autore, yra jos identiteto dalis.
„Visą studijavimo Telšiuose laiką buvau vadinama Rože“, pasakoja menininkė. „Tai buvo malonu, skausminga, nepakeliama. Tačiau davė daug: tiek paprasto, intuityvaus būdo išgyventi, tiek subręsti kaip kūrėjai, atsispirti nuo skausmingų ir stiprių išgyvenimų, panaudoti juos kūrybai, socialiniuose projektuose. Grįždama studijuoti atgal į tą pačią vietą (į Telšius), sąmoningai pasirenku išeiti iš komforto zonos, susidurti su skaudžiais prisiminimais – psichikos liga, patyčios, psichologinis, fizinis ir seksualinis smurtas, depresija ir moralinis nuosmūkis. Tačiau asmenine patirtimi galiu liudyti gebėjimą susidoroti su šiomis problemomis, net dar daugiau – naudoti tai kaip medžiagą savo kūryboje, neužsidaryti savyje ir tuo pačiu skatinti visuomenę daugiau kalbėti šia tema, ieškoti išeičių.”
Asmeninis patyrimas parodoje pateikiamas kaip meninis objektas, į kurį kviečiama žvelgti per simbolinį turinį, bet tuo pačiu tai yra apnuogintų autorės gyvenimo faktų dūrių atodanga. Tyrimo rezultatas – paroda-išpažintis – baigtinis veiksmas, įgalinęs į viską pažvelgti iš šalies, todėl aktualus ne vien autorei, bet visiems.
„Visas savo ligas – tiek fizines, tiek dvasines – priimu kaip nuolatinio tobulėjimo galimybę”, priduria Ingrida Mockutė-Pocienė.
Parodos autorių tikslas – mažinti atskirtį tarp „sveikųjų” ir kenčiančių psichikos sutrikimus, meno kalba iškelti visuomenės stigmatizuojamas temas: psichologinis ir fizinis smurtas, psichikos ligos, savižudybės.
Parodą kuruoja Neringa Poškutė-Jukumienė
Paroda įgyvendinta ir pristatoma gavus Tautos fondo E. Urbaitytės stipendiją
Meninis tyrimas „Rožės efektas” yra psichikos sveikatos menų festivalio „Ryšiai” ir iniciatyvos „Žvelk giliau” dalis. Tai yra Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto magistrantūros programos Taikomasis menas baigiamasis darbas. Rašto darbo dalies vadovas Gvidas Slah, kūrybinio darbo dalies vadovė doc. Neringa Poškutė-Jukumienė.
Biografija
Ingrida Mockutė-Pocienė — tarpdisciplininė menininkė, kilusi iš Tauragės, dešimtmetį praleidusi Klaipėdoje, šiuo metu gyvena Stavangeryje, Norvegijoje. Veiklos sritys: fotografija, video kūrimas, performansas, instaliacijos ir kt. Parodose dalyvauja nuo 2009 m., meno kūrėjo statusas suteiktas 2021 m., nuo 2023 m. yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė.
2021 m. Klaipėdos miesto savivaldybė skyrė stipendiją projektui Je suis Žardė vykdyti. Menininkė atliko socialinį-meninį tyrimą ir pristatė visuomenei dokumentinį filmą apie Klaipėdos „Žardės” mikrorajono žmones ir aplinką.
2024 m. asociacijos Klaipėdos kultūros bendruomenės Lietuvos kultūros tarybos finansuojamame projekte Įelektrinimas. Klaipėdos kultūros tinklai sukūrė platformą ir dokumentinį video filmą „Varau į miestą”. Filmas pristatytas renginyje “Šiluminė kultūra” , Hofas, Klaipėda ir Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Menininkei skirtas paskatinamasis prizas už aktyvų Kaipėdos miesto bendruomenių įtraukimą į kūrybinį procesą.
Šiuo metu Ingrida Mockutė-Pocienė dirba Rogaland Kunstsenter šiuolaikinio meno centre, Stavangeryje, Norvegijoje.