Susižavėjimo šūksniais lydimas Klaipėdos tarptautinis violončelės festivalis finišuoja. 58 violončelei skirti muzikos, teatro, kino, šokio ir dailės renginiai, vykstantys gegužės 1–6 dienomis, sutraukė ne tik Lietuvos, bet ir iš keliasdešimt kitų užsienio šalių atvykusius violončelės gerbėjus. Šiandien festivalis pradeda šeštąją, finalinę dieną, kurioje dėmesys mažiesiems ir jų tėveliams. Svajojote kada nors pamėginti groti violončele? Ypatinguoju, meile ir supratimu paremtu metodu ugdomas Valdo Povilaičio „Suzuki violončelių orkestras“ ryte, 11 val., Klaipėdos koncertų salėje atliks populiariausius klasikos kūrinius ir taip pat kvies drąsiausius klausytojus kartu su tėveliais pabandyti griežti šiuo instrumentu.
Vidudienį Klaipėdos koncertų salės parko kiemelis pavirs į spalvingą mažų ir didelių klaipėdiečių susibūrimo vietą. Būrys muzikantų, jaunųjų dailininkų ir graffiti menininkų ragins ateiti į ypatingą renginį – dirbtuves „Violončelės pleneras“. Kelias valandas truksianti programa nuobodžiauti neleis net ir patiems energingiausiems. Studija „GROCK“ kvies „Afro būgnų rate“ kartu kurti energingus afrikietiškus ritmus, o „Geros nuotaikos orkestras“, vadovaujamas Jotvilo Švirino, surengs muzikos pamokėlę. Taip pat girdėsime Gyčio Šimelionio muzikinę programą, o mažųjų laukia ir vaikiškų Lino Švirino dainų koncertas. Aplink matysime tapybos ir graffiti darbų kūrimą „Muzikuojančio miesto“ tematika. Visi norintys taip pat kviečiami mokytis piešti, kad renginio pabaigoje vieningai atidarytume „Violončelės plenero“ darbų parodą, kurią bus galima apžiūrėti ir vėliau. Popiet, 15 val. ištvermingiausius mažuosius kviečiame į Klaipėdos lėlių teatrą pamatyti specialiai Klaipėdos tarptautiniam violončelės festivaliui ir konkursui pastatytą spektaklį „Tėtis ir jūra“.
Ištikimieji muzikos ir meno fanatikai nuo pat ankstaus ryto iki vėlaus vakaro dalyvauja renginiuose, kurie vyksta net 22 Klaipėdos vietose. „Tokio tipo festivalių Lietuvoje tikriausiai dar nėra buvę“, – pirmosiomis dienomis pradiniais įspūdžiais dalinosi žiūrovai.
Trečiadienio programoje netrūko eksperimentų, šiuolaikinio skambesio ir ekscentriškumo. Rytui prasidėjus nuo „Keliaujančių violončelių“ koncertų, pasklidusių po įvairias miesto viešąsias erdves, violončelės profesionalai skubėjo stebėti Monikos Leskovar (Kroatija) meistriškumo kursų ir Ramutės Kalnėnaitės dirbtuvių.
Antroji dienos pusė buvo pilna šiuolaikinių netikėtumų. Eksperimentinės muzikos atstovas, Fluxus judėjimo gerbėjas, violončelininkas Anton Lukoszevieze (Jungtinė Karalystė) atliko išskirtinį muzikos ir vaizdo performansą. Audiovizualinius šiuolaikinės muzikos horizontus taip pat praplėtė kompozitorės Justės Janulytės „Smėlio laikrodžiai“. Išskirtinė violončelės garsų ir atlikėjus apgaubiančių vaizdų bei šviesų kombinacija privertė stebėtis. „Tai tikrai buvo tai, ko nė nesitikėtum“, – prasitarė lankytojai. Šią netikėtumo nuotaiką pastiprino ir ekscentriškasis violončelininkas Rushad Eggleston (JAV). Jo pasirodyme netrūko vaikščiojimo stalais ir grojimo, atliekant jogos pozas.
Į kino salę meno gurmanus sukvietė garsiųjų filmų apdovanojimų Academy Award nominantas, režisierius Josh Aronson (JAV). Nors paprastai premjeras režisierius palieka tokiems prestižiniams filmų festivaliams kaip Sundance Film Festival, Europinę filmo „Talentas jaučia alkį“ premjerą Josh Aronson sutiko suplanuoti būtent Klaipėdos tarptautinio violončelės festivalio metu. „Kol kas tai yra geriausias ir didžiausias festivalio atradimas“, – neslėpė susižavėjimo žiūrovai, atsiliepdami apie filmą, pasakojusį keturių legendinio violončelininko Paul Katz mokinių gyvenimo istorijas.
Ketvirtadienį buvo išrinkti visų keturių Klaipėdos tarptautinio violončelės konkurso amžiaus grupių laureatai. Konkurso komisiją sudarė keturiolika rinktinių Lietuvos ir užsienio violončelės atlikėjų ir pedagogų. Jaunųjų konkurso dalyvių komisijos pirmininkas Romanas Armonas didžiavosi galįs grįžti į simbolinę profesionaliosios violončelės gimimo vietą. Jis taip pat pabrėžė išskirtinį festivalio programos novatoriškumą sulygindamas jį su gaiviu pajūrio vėju. Vyriausiosios amžiaus grupės komisijos pirmininkas David Geringas ir kiti komisijos nariai liko nustebinti aukštu konkurso dalyvių pasiruošimo lygiu. Keturių amžiaus grupių pirmųjų vietų nugalėtojai (nuo jauniausio iki vyriausio): Patricija Kasteckaitė (Lietuva), Daniil Nikonov (Rusija), Jan Sekaci (Rumunija) ir Rustem Khamidulin (Rusija).
Tuo tarpu festivalio programa, neleisdama meno gerbėjams nė kiek atsikvėpti, pažėrė dar daugiau naujų įspūdžių. „Keliaujančias violončeles“ tradiciškai sekė meistriškumo kursai, kuriuos šįkart vedė Silvija Sondeckienė, o popiet įvyko Lietuvos instrumentų meistrų paroda. Lankytojai galėjo iš arti stebėti, kaip iš medžio gimsta instrumentai, ir sužinoti visas profesines meistro paslaptis. Kamerinės muzikos koncerte karaliavo Armonas Uss Duo atliekama gausi lietuvių kompozitorių kūryba, o vakarinis pasirodymas laužė visus A. Vivaldi „Metų laikų“ standartus – šokio teatras „Padi Dapi Fish“ ir Klaipėdos violončelių kvartetas pateikė šiuolaikinę šio kūrinio improvizaciją. Šį premjerinį kūrinį lydėjo išskirtinės ovacijos. Gausią ketvirtadienio programą užbaigė Justas Kulikauskas. Violončele ir elektronika atliekami žymiausi populiariosios muzikos hitai sulaukė stipraus klausytojų palankumo.
Penktadienis daugeliui muzikos gerbėjų prasidėjo anksti, kuomet skanauti rytinės kavos mieste vėl kvietė būrys violončelininkų, o mažiesiems Klaipėdos lėlių teatre rodytas spektaklis „Tėtis ir jūra“ nukėlė į muzikos ir šviesų pasaulį. Visi norintys pagilinti savo įgūdžius ir žinias rinkosi į Razvan Suma (Rumunija) dirbtuves ir Tatjanos Kuc vedamą seminarą-pamoką, o Pau Casals fondo atstovas Jordi Pardo pristatė fondo veiklą ir jo teikiamas galimybes violončelininkams. Kamerinės muzikos gurmanai skubėjo į Duo Urba (Vokietija) popietės rečitalį, kur skambėjo ne tik gerai žinomi S. Rachmaninov ar C. Saint Saëns kūriniai, bet ir A. Schnittke bei N. Kapustin kūryba.
Vakarą vainikuoja Klaipėdos tarptautinio violončelės konkurso laureatų apdovanojimo ceremonija ir 100 violončelių orkestro, diriguojamo David Geringo, pasirodymas. Ištikimiausi melomanai vakaro pabaigai pasiliko talentingųjų virtuozų Lars Danielsson (Švedija) ir Guarneri Cello Duet (Lietuva-Vokietija) atliekamas klasikos ir džiazo improvizacijas.
Šeštadienis, paskutinioji festivalio diena, skiriama šeimoms. Gausią ryto programą kartu su po Klaipėdą keliaujančiomis violončelėmis pradės „Suzuki violončelių orkestras“, kuriame groja net ir vos vienerių metų sulaukę vaikai. Taip pat vyks „Violončelės pleneras“, kuriame galima ne tik kartu muzikuoti, bet ir piešti. Klaipėdos lėlių teatras dar kartą rodys specialiai violončelių festivaliui kurtą spektaklį „Tėtis ir jūra“.
Popietės rečitalis „Antikvariniai instrumentai – modernus skambesys“ kvies pasiklausyti rinktinių klasikos kūrinių, atliekamų Guarneri Cello Duet, kurį sudaro Vytautas Sondeckis (Lietuva-Vokietija) ir Sven Forsberg (Švedija-Vokietija).
Paskutinis festivalio vakaras išties ypatingas. Solistai David Geringas (Lietuva-Vokietija), Karine Georgian (Armėnija-Jungtinė Karalystė) ir Boris Andrianov (Rusija) pasirodys kartu su žymiuoju Liepojos simfoniniu orkestru, kuriam diriguos Modestas Pitrėnas. Programoje skambės didingieji P. Čaikovskij, R. Strauss ir E. Elgar kūriniai.
Nakties koncertas, nors ir numatytas po atviru dangumi, neleis sušalti. Jungtinis energingųjų violončelininkų Melo-M (Latvija) ir C-Jam (Estija) projektas „Black Cello Sabbath“ surengs išskirtinį šou, kuriame girdėsime Rammstein, Freddie Mercury, Marcus Mumford, Kurt Cobain, Ozzy Osborn ir kitų atlikėjų gerai pažįstamus, nuotaiką keliančius kūrinius.
Gegužės 6 d., šeštadienis
„Keliaujančios violončelės“
9.00 val. viešbutis „Amberton Klaipėda“
9.30 val., viešbutis „Navalis“
10.00 val., viešbutis „Radisson Blu“
15.00 val., Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia
Nemokamai
Gegužės 6 d., šeštadienis, 10.00–13.00 val. ir 14.00–16.00 val., KU Menų akademija
Eleonoros Testelec (Latvija) meistriškumo kursai
Nemokamai
Gegužės 6 d., šeštadienis, 11 val., Klaipėdos koncertų salė
Renginys visai šeimai „Auginti su meile“
„Suzuki violončelių orkestras“
Meno vadovas Valdas Povilaitis
Programa: Antonio Vivaldi, Johann Sebastiano Bach, Georg Friedrich Händel ir kt.
Nemokamai
Gegužės 6 d., šeštadienis, 12 val., Klaipėdos koncertų salės parko kiemelis
Renginys visai šeimai „Violončelės pleneras“
„Afro būgnų ratas“
„Geros nuotaikos orkestras“
Vadovas Linas Švirinas
Graffiti menininkai: Edvinas Šiapas, Ignas Jančiauskas, Evaldas Rusys, Edvinas Žalimas
Klaipėdos E. Balsio menu gimnazijos moksleiviai
Edukatorė Vaida Gaudešiūtė
Menotyrininkas Petras Šmitas
Renginio vedėjas Gytis Šimelionis
Nemokamai
Gegužės 6 d., šeštadienis, 15.00 val., Klaipėdos lėlių teatras
„Tėtis ir jūra“
Spektaklis lėlėms ir violončelei
Kūrybinė komanda:
Gintarė Radvilavičiūtė, Renata Kutaitė, Monika Mikalauskaitė, Vytautas Leistrumas,
Tomas Mikalauskas, Karolis Vaičiulis
Bilietai – 5 Eur. Bilietus galima įsigyti Klaipėdos lėlių teatre
Gegužės 6 d., šeštadienis, 17.00 val., Laikrodžių muziejaus ekspozicijų salė
„Antikvariniai instrumentai – modernus skambesys“
Guarneri cello duet: Vytautas Sondeckis (violončelė, Lietuva–Vokietija), Sven Forsberg (violončelė, Švedija–Vokietija)
Programa: Johann Sebastian Bach, Luigi Boccherini, Niccolò Paganini, Alex Geringas, Cæcilie Norby, Frédéric Chopin, Johan Halvorsen
Nemokamai
Gegužės 6 d., šeštadienis, 19.00 val., Klaipėdos koncertų salė
Baigiamasis festivalio koncertas
Liepojos simfoninis orkestras
Solistai: David Geringas (Lietuva–Vokietija), Karine Georgian (Armėnija–Didžioji Britanija), Boris Andrianov (Rusija)
Dirigentas Modestas Pitrėnas
Programa: Piotr Čaikovskij, Richard Strauss, Edward Elgar
Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos
Gegužės 6 d., šeštadienis, 21.30 val., Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis
„Black Cello Sabbath“
Melo-M (Latvija)
C-JAM (Estija)
Programa: Rammstein, Kārlis Auzāns, Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman ,Will Champion, Matthew Bellamy, Freddie Mercury, Jimmy Page, Robert Plant, Gunnar Graps, Marcus Mumford, Morten Harket, Paul Waaktaar-Savoy, Ray Parker Jr., Joey Tempest, Ozzy Osbourne, Kurt Cobain
Bilietai – 6 Eur | Taikomos nuolaidos