renginiai Klaipėdoje
2025 m. gegužės 9 d., penktadienį, 17:30 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose bus atidaryta tarptautinė paroda „Ne apie lietų. Ní faoin mbáisteach. Not about the rain“. Tai – išskirtinis VšĮ „Klaipėdos dailininkų fondas“ projektas, kuriuo siekiama pristatyti mažiau žinomą, bet labai turtingą airių vizualiąją kultūrą kartu su vietos menininkų kūryba. Parodoje dalyvauja 22 kūrėjai iš Airijos ir Lietuvos, eksponuosiantys per pusšimtį darbų. Dalis autorių – jau gerai žinomi savo šalyse ir tarptautinėje meno scenoje, kiti – jauni, bet aktyviai kuriantys ir įsiliejantys į profesinį grafikų lauką. Kitą dieną vyks kūrybinės dirbtuvės tiek visuomenei, tiek profesionalams. Paroda veiks iki 2025 m. birželio 8 d.
Tarptautinė grafikos paroda „Ne apie lietų“ – pirmasis Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus (LDS KS) žingsnis, siekiant ilgalaikio bendradarbiavimo su Dubline veikiančia viena svarbiausių grafikos studijų – Graphic Studio Dublin. Ši studija pirmoji Airijoje pradėjo mokyti tradicinių grafikos technikų. Jos veikla reikšmingai prisidėjo prie tradicinės grafikos išsaugojimo ir plėtros, o šiuo metu jai priklauso per 90 menininkų. Studija ne tik suteikia reikalingą įrangą ir patalpas grafikos kūrimui, bet ir vykdo edukacines programas, kviestinių menininkų projektus. Čia kuriama oforto, litografijos, lino raižinio, medžio raižinio, sausos adatos ir kt. technikomis. Vien tradicinėmis grafikos technikomis neapsiribojama, menininkai eksperimentuoja, kurdami instaliacijas, skulptūras, video. Jų asmeninėje kūryboje novatoriškai susipina įvairios grafikos technikos ir kiti raiškos būdai, iš kurių formuojasi autorinės technikos ir originali meninė kalba.
Klaipėdoje pristatomoje parodoje susitinka skirtingų kultūrų, geografijų ir meninių praktikų refleksijos. Airių menininkai eksponuos kūrinius, sukurtus įvairiomis grafikos technikomis – nuo oforto, akvatintos, litografijos, mokuhangos, karborundumo, mezotintos, šilkografijos, monotipijos ir fotopolimero iki autorinių, savitai išplėtotų raiškos būdų. Airijoje gilios tradicinės grafikos kultūros plėtojimo šaknys – tokios technikos kaip ofortas ar akvatinta čia evoliucionavo iš juodai baltos raiškos į spalvines variacijas, pasitelkiant ir sudėtingesnius metodus. Parodoje bus pristatyti tiek nauji, tiek anksčiau sukurti airių menininkų darbai, o dauguma LDS Klaipėdos skyriaus Grafikos sekcijos dailininkų eksponuos specialiai šiai parodai sukurtus kūrinius. Tai – kuratorių sprendimas, siekiant parodyti šviežią, dar nematytą klaipėdiečių kūrybos lauką žiūrovui. Nors svečiai iš Airijos daugiausia remiasi klasikinių technikų meistriškumu, klaipėdiečių darbams būdingesnės autorinės technikos, kuriose grafika tampa kūrybos ašimi, bet ne vienintele raiškos priemone. Menininkų atranka buvo grindžiama jų naudojamų grafikos technikų įvairove ir originaliomis temos interpretacijomis. Kadangi bendra Dublino ir Klaipėdos grafikų paroda vyksta Lietuvoje, ypatingas dėmesys skirtas toms technikoms, kurios mūsų šalies kontekste vis dar mažai žinomos, bet pasižymi didele menine verte. Ši paroda – tai ne tik kūrinių pristatymas, bet ir terpė profesiniam dialogui, žinių mainams bei kūrybinėms įžvalgoms tarp skirtingų geografijų ir patirčių menininkų.
Parodos tema „Ne apie lietų“ – tai kvietimas kalbėtis ne tik apie tai, kas mus jungia, bet labiau – apie tai, kuo esame išskirtiniai ir kaip patiriame savo tapatybę Klaipėdoje (Lietuvoje) ir Dubline (Airijoje). Čia siekiama apmąstyti dviejų tautų, miestų, kultūrinių laukų bei individualių kūrėjų skirtumus, subtiliai paliečiant ir šiuolaikiniam pasauliui būdingą kultūrų niveliaciją. Vis labiau suprantama, kad išorinės įtakos nebūtinai yra grėsmingos – jos gali tapti turtinančiomis, tačiau mažosioms tautoms gebėjimas išlaikyti autentišką balsą ir savastį tampa vis didesniu iššūkiu. Ši paroda apie tradiciją ir kaitą, apie tai, kas šiandien aktualu ir reikšminga tiek Dubline, tiek Klaipėdoje. Kitas svarbus temos aspektas – pati grafika: jos tradicinės, nykstančios, bet ir puoselėjamos technikos, taip pat skirtingų kultūrinių patirčių susiliejimas grafikos praktikose. Paroda kviečia dalintis istorinėmis patirtimis, ieškoti sąlyčio taškų ir skirtumų, kurie liudija kiekvieno autoriaus, miesto – Klaipėdos ir Dublino – bei šalies – Lietuvos ir Airijos – unikalumą.
Parodos dalyviai: Niamh McGuinne, Michele Hetherington, Kate McDonagh, Robert Russell, Ailbhe Barrett, Noelle O’Keeffe, Niamh Flanagan, Maria Atanacković, Michael Timmins, Daniel Lipstein, Rachel Naughton, Helen O’Sullivan, Vaidė Gaudiešiūtė, Toma Šlimaitė, Anatolijus Klemencovas, Žaneta Jasaitytė-Bessonova, Laura Guokė, Augustinas Virgilijus Burba, Inga Šmitienė, Gražina Oškinytė-Eimanavičienė, Roma Auškalnytė, Alfonsas Lekavičius.
Kuratorės – Danguolė Ruškienė ir Vaida Varnagienė, parodos architektas – Vladas Balsys, koordinatorė – Simona Agota Martinkus.
Parodą papildys kūrybiniai užsiėmimai gegužės 10 d., 16 val.: klaipėdiečiams skirtos sausos adatos kūrybinės dirbtuvės su menininkėmis iš Airijos – Vaida Varnagiene ir Michele Hetherington. Tuo pat metu kūrybines dirbtuves profesionalams „Mokuhanga: japonų medžio raižinio menas šiandienos kūrėjui“ ves menininkė Kate MacDonagh. Būtina išankstinė registracija tel. +37062112781.
Parodą organizuoja VšĮ „Klaipėdos dailininkų fondas“, LDS Klaipėdos skyrius ir Dublino grafikos studija (Graphic Studio Dublin).
Finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Airijos valstybinė agentūra „Culture Ireland“.
Partneris – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras
Daugiau informacijos (žiniasklaidai):
Danguolė Ruškienė, d.ruskiene@klavb.lt, +370 650 37370
Vaida Varnagienė, waidziote@gmail.com, +353 863 192866