renginiai Klaipėdoje
„Gyvieji Klaipėdos krašto istorijos liudytojai jau eina užmarštin, o raudonų plytų pastatai lieka šią istoriją liudyti amžiams“, – teigia projekto „Raudonos plytos“ autorė Edita Valinčienė, kurios iniciatyva rytoj visuomenei bus pristatoma fotografijų paroda „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“.
Šiuo metu paroda eksponuojama Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete (S. Nėries g. 5), o rytoj, vasario 18 d. (antradienį) vyks šios parodos pristatymas visuomenei.
Fotografijų paroda „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“ yra apie Klaipėdos krašto raudonų plytų statinius ir namus, kurie yra vienas ryškiausių bruožų, išskiriančių Klaipėdos kraštą. Parodos ir projekto „Raudonos plytos“ idėja – per degto molio raudonų plytų pastatus ir jų likimus pasakoti Klaipėdos krašto istoriją.
Profesorius Alfredas Bumblauskas viename interviu yra sakęs: „Raudonos Klaipėdos krašto plytos yra Vakarų civilizacijos ir drauge iki galo nesuvoktos lietuviškosios kultūrinės tapatybės ženklas… Saugokite kiekvieną raudoną plytą, nes sovietai po Mažosios Lietuvos ir Karaliaučiaus krašto okupacijos 1945–aisiais nesibodėdami įvardijo pagrindinį savo tikslą: prūsiškos dvasios išvarymą iš šio krašto ne tik naikinant vietos žmones, tradicijas, bet ir architektūrinį paveldą…“
Renginio metu apie raudonų Klaipėdos krašto plytų reikšmę ir šio krašto architektūrinį išskirtinumą kalbės istorikas, KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) direktorius prof. dr. Vasilijus Safronovas.
Įspūdžiais ir gautomis žiniomis fotografuojant raudonų plytų objektus dalinsis parodos fotografai Vaida Šetkauskė ir Gediminas Sass. Be jų parodą įgyvendino dar keturi talentingi fotografai: Matas Baranauskas, Vidūnas Kulikauskis, Andrius Pelakauskas, Donatas Vaičiulis.
Fotografijų parodoje „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“ – senosios raudonų plytų mokyklos, paštai, evangelikų liuteronų bažnyčios ir joms priklausantys pastatai, traukinių stotys.
Projektas „Raudonos plytos“ kalba apie Klaipėdos krašto istoriją XIX–XX amžiuje: mokyklas ir švietimo sistemą, susisiekimą traukiniais ir pilnas geležinkelio stotis, apie paštus, žmones Klaipėdos krašto miestuose ir kaimuose, jų laisvalaikį, buitį, drabužius, apie liuteronų tikėjimą ir tradicijas šioje bažnyčioje.
Parodos pristatymo renginys vyks: 2025 m. vasario 18 d. 11:30 val.
Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto 2 aukšto fojė (S. Nėries g. 5, Klaipėda).