10-ojo jubiliejinio Klaipėdos kariliono festivalio varpai šiemet skambės išties ypatingai. Birželio 24 dieną, šeštadienį, vyksiančiame renginyje koncertuos net 10 kariliono atlikėjų! Per praėjusius metus festivalio vardas pasklido plačiai po visą pasaulį, tad netrukus Klaipėdoje susirinks talentingiausi karilionininkai iš tolimiausių šalių. Jie atvyks iš Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Estijos, JAV, taip pat pasirodys Lietuvos atlikėjai. Kviečiame juos išgirsti keturiuose Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio koncertuose!
Jau daugiau nei tris dešimtmečius Klaipėda gali pelnytai didžiuotis turėdama unikalų varpų instrumentą – Klaipėdos karilioną. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą. Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais ir veikė iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.
„Royal Eijsbouts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų. Taigi, karilionas yra pats galingiausias muzikos instrumentas, kurio garsas sklinda net kelis kilometrus.
Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.
Klaipėdos kariliono festivalis vyksta kasmet birželio 24-ąją, ilgiausią metų dieną, kai Klaipėdos laikrodžių muziejus mini astronominę Vasaros saulėgrįžos pradžią. Tada prasideda pirmoji tikrosios vasaros diena. Tai momentas, kai sustoja laiko upė ir įvyksta virsmas. Nuostabi kariliono muzika, sukurianti ypatingą dvasinį pakilimą, nukelia klausytojus į įvairias laiko dimensijas.
Detali festivalio programa:
12 val. „Vidudienio varpai“
Pradedamajame festivalio koncerte karilioną kalbins patyrę klaipėdiečiai karilionininkai Stanislovas Žilevičius, Kęstutis Kačinskas ir entuziastingai jį studijuojantis jaunimas – edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviai. Pastarasis projektas, rengiamas nuo 2019 metų, rodo jaunimo susidomėjimą kariliono instrumentu. Entuziastų dėka Klaipėdos karilionas niekada nenustoja skambėti.
Stanislovas Žilevičius yra didelę patirtį sukaupęs atlikėjas, kuris ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau daugiau nei 30 metų. Jis dalyvavo kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, koncertavo Europoje ir JAV. Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais, elektronika. Karilionininko repertuarą sudaro muzika nuo baroko iki šių dienų. Jis taip pat yra skambinimo karilionu metodinių leidinių, originalių kūrinių karilionui ir aranžuočių autorius.
Kęstutis Kačinskas taip pat yra ilgametis ir patyręs Klaipėdos karilionininkas. Jis kasmet šiuo instrumentu sugroja apie 50 koncertų. Atlikėjas jau surengė per 60 kariliono koncertų Vokietijoje, Olandijoje, Danijoje, JAV. K. Kačinskas taip pat rašo ir aranžuoja kūrinius karilionui.
Klaipėdos koncertų salės vykdomas edukacinis projektas „Atrask karilioną“ suteikia galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. Projekte šiuo metu dalyvauja Ignas Vydeika (Lietuvos muzikos ir teatro akademija), Vilius Aleinikovas (Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla) ir Urtė Krutkevičiūtė (Klaipėdos Vydūno gimnazija). Kariliono grojimo įgūdžių juos moko karilionininkė ir pedagogė iš Lenkijos Monika Kaźmierczak. Projekto dalyviai taip pat pasirodys festivalio atidarymo koncerte.
Šią ir kitas festivalio programas komentuos, kompozitorius ir atlikėjus kalbins koncertų vedėjas Kristupas Bubnelis.
15 val. „Popietės varpai“
„Popietės varpų“ koncerte išgirsime dviejų užsienio karilionininkių parengtą programą. Koncertą pradės pirmąkart Klaipėdoje pasirodysianti estų kariliono atlikėja Merle Kollom. Ji baigė Skandinavijos kariliono mokyklą ir 2019 metais tapo pirmąja profesionalia kariliono atlikėja Estijoje. Pasak jos profesoriaus Peterio Langbergo, „M. Kollom karilionu groja išraiškingai, garso kokybę bei visus niuansus valdydama ir širdimi. Ji priverčia giedoti varpus. Ji yra nuostabi karilionininkė ir puiki instrumento ambasadorė“.
Atlikėja koncertavo Danijoje, Norvegijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Šveicarijoje. M. Kollom taip pat kuria ir aranžuoja kūrinius karilionui, keletą jų išgirsime būsimame koncerte. Ji daug metų dirbo kaip kultūros vadybininkė, prodiuserė klasikinės muzikos ir džiazo srityse, yra sukaupusi didelę patirtį kaip tarptautinių projektų iniciatorė ir organizatorė.
Šiame koncerte taip pat išgirsime lenkų karilionininkę Moniką Kaźmierczak. Ši kūrybinga atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lietuvoje, JAV ir kitur. Ji aktyviai inicijuoja naujų kūrinių karilionui sukūrimą ir noriai juos atlieka tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Keletą metų ji buvo Lenkijos kariliono asociacijos prezidentė. Monika dėsto Gdansko muzikos akademijoje, inicijuoja ir rengia kariliono festivalius Gdanske. 2021 m. karilionininkei buvo įteiktas aukščiausias Gdansko miesto kultūros apdovanojimas „Splendor Gedanensis“.
M. Kaźmierczak skambins Johanno Sebastiano Bacho, Johanno Gottliebo Goldbergo kūrinius, aranžuotus karilionui solo. Didžiausia jos programos intriga bus naujas Viltės Žakevičiūtės opusas „Vasaros popietės muzika“. Jis sukurtas Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakymu specialiai Klaipėdos kariliono festivaliui.
18 val. „Vakaro varpai“
Šiame koncerte išgirsime pasauliniu mastu pripažintą belgų karilionininką Koen Van Assche, antrąkart atvyksiantį į Klaipėdą. Jis yra Flandrijos kariliono asociacijos garbės prezidentas ir Pasaulio kariliono federacijos prezidentas. K. Van Assche dirba net 4 Belgijos miestų (Antverpeno, Lježo, Tiurnhauto ir Hėrentalso) karilionininku. Jis mokėsi Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija), kuri laikoma seniausia ir didžiausia šio reto instrumento mokymo įstaiga pasaulyje. Šiuo metu minėtoje mokykloje bei dar dvejose Belgijos mokymo institucijose karilionininkas dirba pedagoginį darbą. Jis yra originalios kariliono grojimo metodikos autorius. Apart pasirodymo festivalyje K. Van Assche dar praves kariliono meistriškumo klasės užsiėmimus edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviams.
K. Van Assche laimėjo prizus keliuose tarptautiniuose kariliono konkursuose. Jis nuolat koncertuoja Europoje ir JAV. Savo programose atlikėjas dažnai sujungia karilioną ir kitus instrumentus, taip pat rengia koncertus, kuriuose groja unikaliu mobiliuoju karilionu The Bronzen Piano.
„Vakaro varpų“ koncerte K. Van Assche gros tiek solo, tiek duetu su jaunosios kartos amerikiečių karilionininke Claire Janezic, atlikdami tik originalius kariliono repertuaro kūrinius. C. Janezic šiuo metu studijuoja Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija). Prieš tai ji mokėsi groti karilionu Ročesterio universitete ir rengė koncertus JAV.
Išskirtinis Klaipėdos kariliono festivalio bruožas – programos, kuriose karilionas skamba kartu su kitais instrumentais arba kolektyvais. Joms kuriamos arba aranžuojamos specialios kompozicijos. Antroje koncerto dalyje karilionininkas K. Van Assche pasirodys kartu su Klaipėdos choru „Aukuras“ ir perkusistu Gintautu Stankevičiumi. Jie atliks šveicaro Andreas Zurbriggen ir lenkų autorės Katarzynos Kwiecień-Długosz kūrinių premjeras Lietuvoje, pritaikytas šiai festivalio programai.
„Vakaro varpų“ koncertą simboliškai užbaigs Mykolo Natalevičiaus kūrinio „Vakaras“, sukurto Henriko Radausko tekstu, pasaulinė premjera. Darnų kariliono, choro „Aukuras“ ir mušamųjų instrumentų skambesį valdys dirigentas, Klaipėdos choro „Aukuras“ meno vadovas Tomas Ambrozaitis.
21 val. „Nakties varpai“
Baigiamajame festivalio koncerte pirmąkart pasirodys Nyderlandų karilionininkas Paul Maassen. Jis studijavo Roterdamo konservatorijoje, o Utrechto konservatorijoje (Nyderlandai) įgijo kariliono ir fortepijono magistro laipsnį. Jis yra ketvirtasis Maassenų šeimos narys, einantis miesto karilionininko pareigas Bredoje. Kaip džiazo pianistas jis koncertuoja įvairių ansamblių sudėtyse, taip pat dirba muzikos režisieriumi muzikiniame teatre.
Kariliono koncertų programose P. Maassen remiasi džiazu ir improvizacija. Jis taip pat atlieka kompozicijas karilionui su kitais instrumentais, tokiais kaip džiazo trio ar styginių ansamblis.
Koncertas prasidės P. Maasseno atliekamu kūriniu karilionui solo. Po to suskambės Katarzynos Kwiecień-Długosz „Solaris“ karilionui ir styginių kvartetui. NeoQuartet taip pat pagros įkvepiantį, šiuolaikiniais ritmais alsuojantį fragmentą iš savo albumo „String Theory“.
Programą vainikuos kariliono muzikos ir šiuolaikinio šokio sintezė P. Maasseno sukurtame balete „Arachne“, kurio siužetas paremtas mito motyvais. Pasak graikų mitologijos, Arachnė metė iššūkį deivei Atėnei ir pasiskelbė esanti geriausia audėja, geresnė net už pačią deivę. Tačiau pralaimėjusi varžybas Atėnė ją pavertė voru.
P. Maassen kūrinį atliks kartu su NeoQuartet kolektyvu iš Lenkijos. Tai daugiausia šiuolaikinę muziką propaguojantis styginių kvartetas, kurio pasirodymų geografija ir repertuaras plečiasi kiekvienais metais. Klaipėdoje jis koncertuos pirmąjį kartą.
Baleto choreografiją sukūrė klaipėdietės choreografės ir šokėjos Dovilė Binkauskaitė bei Inga Kuznecova.
Klaipėdos karilionas jau tapo miesto savitumo simboliu. Nesvarbu, ar lyja lietus, ar šviečia saulė – jis svetingai laukia jūsų, mieli klausytojai! Skambant festivalio varpams kartu pakiliai praleiskime ilgiausią vasaros dieną!
KKS informacija