Gegužės 8 d.
17.00 val. DIDIEJI VIOLONČELININKAI IR VIOLONČELĖS MIKROISTORIJOS. Klaipėdos koncertų salės I a. fojė. NEMOKAMAI
Dailininko Dariaus Tamkevičiaus parodos „Portretai“ atidarymas ir pokalbis apie mažai žinomus faktus iš violončelės istorijos Lietuvoje
Dalyvauja: muzikologė Dr. Danutė Petrauskaitė (tema „Violončelės mokyklos šimtmetis Lietuvoje, 1923–2023“), styginių instrumentų meistras, restauratorius ir ekspertas Gerardas Rūkas (tema „Senoji Vilniaus meistrų mokykla“)
Moderatorė Agnė Bukartaitė
Prasideda savaitė, prasideda pažintis su tūkstančio veidų instrumentu – violončele, kuri kaskart pavasarį skleidžiasi vis naujais netikėtais muzikiniais pavidalais. Kasdien po žinią apie džiazuojančią, dainuojančią, sėlinančią ir net šokančią violončelę bei pasaulio publiką žavinčią jos muziką! Festivalio pradžią žymi istorija ir jaunystė, muzika ir dailė, atlikimo ir instrumentų gamybos meistrų rankos. Visa tai patirti kviečia skirtingų „amatų“ atstovai. Festivalio popietę praturtina dailininko Dariaus Tamkevičiaus paroda, kurioje išvysime iškilių violončelininkų – Mstislavo Rostropovičiaus, Pablo Casalso ir Jacqueline du Pré – portretus. Dailininkui kūryba yra ne formalūs eksperimentai, o kontaktas, ryšys, dialogas su žiūrovu, į kurį menininkas žvelgia pagarbiai ir smalsiai, tikėdamasis reakcijos, atsiliepimo, emocijos. Taigi, jo sukurti objektai visų pirma yra būdas susitikti ir kalbėtis apie mūsų buvimo šitame pasaulyje esmę ir prasmę.
Apie mažai kam žinomą faktą – violončelės šimtmetį Lietuvoje 1923–2023 – papasakos muzikologė Danutė Petrauskaitė; senųjų meistrų paslaptis atskleis instrumentų meistras ir ekspertas Gerardas Rūkas. Kviečiame sužinoti, išgirsti ir pamatyti violončelės paslaptis!
19.00 val. VIOLONČELĖ IR BRITŲ KOMPOZITORIAI. Klaipėdos koncertų salė. BILIETAI
FESTIVALIO ATIDARYMO KONCERTAS
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius
Solistai: Davidas Geringas (violončelė, Lietuva-Vokietija), Raphael Wallfish (violončelė, Didžioji Britanija), Jérôme Pernoo (violončelė, Prancūzija)
Programa: Edward Elgar, William Walton, Gerald Finzi
Festivalio atidarymo koncertas, tarsi spalvingas pasisveikinimo saliutas, nugriaudės išskirtine programa su iškiliausiais atlikėjais. Tai Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius), su kuriuo muzikuoja Lietuvoje gimęs, šiuolaikiniam pasaulio klasikinės muzikos elitui priklausantis Davidas Geringas, kurio vardu pakrikštytas šiandien prasidėjęs Tarptautinis violončelės konkursas. Su orkestru muzikuoja ir kiti iškilūs svečiai, taip pat šių metų konkurso žiuri nariai: Raphaelis Wallfishas (Didžioji Britanija) yra vienas labiausiai įrašinėjamų klasikinės muzikos atlikėjų pasaulyje, išleidęs daugiau nei 70 CD, o BBC apklausoje R. Wallfischo įgrotas Antoníno Dvořáko violončelės koncertas pavadintas geriausiu kūrinio įrašu per pastaruosius 25 metus; Jérôme Pernoo (Prancūzija) – taip pat įspūdingu įrašų aruodu pasižymintis violončelininkas, grojantis ir modernia, ir barokine violončele, dalyvaujantis menų sintezės projektuose, pavyzdžiui, bendradarbiaudamas su choreografe Régine Chopinot, visame pasaulyje jie netradiciškai atliko Bacho siuitas violončelei solo. Su tokiomis scenos asmenybėmis pasinerti į melodingą, šviesią ir virtuoziškumu tviskančią muziką – vienas malonumas! Orkestras ir solistai skleis britų autorių Edwardo Elgaro, sero Williamo Waltono ir Geraldo Finzi kūrinių dvasią, nostalgiškai primenančią XX a. pradžios meninę energiją, nutrūkusią prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, o šiandien atgimstančią su nauja galia.
21.30 VAL. 51 % BRAZILIJOS. Klaipėdos dramos teatras (Teatro g. 2, Klaipėda). BILIETAI
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistas Matthew Barley (violončelė, Jungtinė Karalystė)
Programa: improvizacinė siuita violončelei, kameriniam orkestrui ir perkusijai
Drąsiai nerti į turiningą festivalio atidarymo šventę kviečia naktinis renginys su Klaipėdos kameriniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Mindaugas Bačkus). Orkestras ir violončelės žvaigždė iš Jungtinės Karalystės Matthew Barley svečius supažindins su „Mergina iš Ipanemos“ – legendinio Brazilijos muzikantų karaliaus Antonio Carloso Jobimo bosanova, 1960-ųjų hitu, sulaukusiu įvairiausių aranžuočių ir džiazo improvizacijų. Muzikos gurmanams charizmatiškas improvizatorius M. Barley pateikia išskirtinį muzikinį patiekalą, kurio ingredientai brazilišką džiazą dar pagardina įvairių epochų dievaičių – Bacho, Händelio, Barberio, Glasso, McLaughlino ir kt. – muzikos prieskoniais ir, žinoma, visagale improvizacija. „Nėra nieko geresnio kaip visiškai pasiduoti akimirkai, o vienas svarbiausių to ingredientų yra publikos kuriama atmosfera salėje – tai magiška alchemija, ir čia galima pasakyti dalykus, kurių nepasakysi užrašyta muzika“, – sako M. Barley.