Ekskursijos po Klaipėdos karilioną: kokias istorijas slepia galingas miesto balsas
KKS kviečia dalyvauti ekskursijose-edukacijose į kariliono bokštą. Jų metu dalyviams bus atskleistos istorijos, kurios gaubia kariliono instrumentą, kaip jis atsirado Klaipėdoje ir kodėl vadinamas miesto savitumo simboliu.
Kariliono muzikos galima ne tik klausyti Klaipėdos miesto centre ar senamiestyje, bet ir pažinti šį unikalų instrumentą iš arčiau. KKS edukatorė Dovilė Kirdaitė ekskursijų-edukacijų metu metu dalyviams pasakoja, kuo Klaipėdoje esantis karilionas skiriasi nuo kitų Lietuvoje esančių instrumentų, kokią reikšmę nuo senų laikų varpai turi miestui ir jo gyventojams. Teigiama, kad varpais atliekama muzika girdima nutolus net kelis kilometrus, tačiau kurioje miesto vietoje melodijos skleidžiasi gražiausiai ir kur jaukiausia jų klausytis, D. Kirdaitė atskleidžia ekskursijų-edukacijų metu.
„Yra žmonių, kurie pirmą kartą išgirdę kariliono varpus, pagalvoja, kad tai – bažnyčios varpų aidėjimas. Tad ekskursijos klaipėdiečiams ir miesto svečiams padeda iš arti pažinti ir įvertinti instrumentą. Kartu su manimi keliaudami 122 laipteliais į 42 metrų kariliono bokštą, dalyviai išgirsta daug net ir klaipėdiečiams negirdėtų istorijų, kurias slepia pašto rūmų bokštas“, – užsimena D. Kirdaitė.
Anot edukatorės, ekskursijų-edukacijų metu dalyviai gali patys išbandyti vienintelį Lietuvoje esantį treniruoklį, kuriuo groti praktikuojasi karilionininkai.
Lietuvoje iš viso yra 3 koncertiniai karilionai. Vilniuje – didžiausias vidurio Europoje 62 varpų instrumentas, Kaune – 35 varpų rinkinys, Klaipėda didžiuojasi net 48 varpų karilionu. Jis sumontuotas Klaipėdos buvusio centrinio pašto rūmų bokšte 1987-asiais. Per 19 metų varpai nusidėvėjo, nebederėjo, jais buvo sunku groti, todėl 2006 metais buvo atvežti Olandų firmos ,,Royal Eijsbauts“ varpai. Senuosius varpus pakeitė naujieji lygaus profilio, kurių diapazonas – keturios oktavos. Bendras varpų svoris yra apie 5095 kg. Jie buvo nulieti iš kokybiškos varpų bronzos, kurios sudėtis užtikrina reikalingą tiek žemų, tiek aukštų dažnių varpų toną. Kiekvienas varpas ne tik savo tonų struktūroje, bet ir derinyje su kitais varpais išsaugo savo skambesį ir tembrą. Jau 35-erius metus kiekvieno penktadienio, šeštadienio vakarą, valstybinių švenčių ir Klaipėdos kariliono festivalio metu šis varpų instrumentas savo garsais džiugina uostamiesčio gyventojus ir svečius.
Renginio laikas: 17.30 val.
Ekskursiją veda Dovilė Kirdaitė