Baigiantis metams paaiškėjo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų rengto Knygos pristatymo konkurso laimėtojai. Organizatoriai džiaugiasi ne tik dideliu dalyvių skaičiumi, bet ir tuo, kad šis konkursas padeda atrasti skaitymo džiaugsmą tiems, kurie paprastai nesidomi knygomis.
Šiemet Knygos pristatymo konkursas pasiekė įspūdingų rezultatų – dalyviai pateikė net 121 vaizdo įrašą. Iš viso konkurse dalyvavo 272 dalyviai, o amžiaus spektras įvairus – nuo jauniausiųjų 4 metų vaikų iki pristatymus kūrusių 80-mečių. Knygos, kurias pasirinko pristatyti dalyviai, labai įvairios: nuo visiems gerai žinomų Balio Sruogos, Dalios Grinkevičiūtės, Antoine de Saint-Exupery, J. K. Rowling knygų iki šiuolaikinių autorių kūrybos, pvz., Olgos Tokarczuk, Donnos Tartt, Stephenie Meyer ir kt. Tarp jaunesnių konkurso dalyvių populiarios buvo Evelinos Daciūtės, Linos Itagaki, Ilonos Ežerinytės knygos.
Dovanoja skaitymo džiaugsmą
Knygos pristatymo konkursas startavo prieš 29-erius metus Šiauliuose, tačiau didėjant jo populiarumui, jau kelerius metus organizuojamas visoje Lietuvoje. Tuo rūpinasi Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. Konkurso populiarumui įtakos turi tai, kad jame dalyvauti gali ir pavieniai dalyviai, ir komandos. Tereikia išsirinkti mėgstamą literatūros kūrinį ir jį pristatyti pasirinktu vaizdo įrašo formatu. Tai gali būti animacija, piešinių montažas, teatralizuoti skaitymai, spektaklis, monologas, dialogas ar reklaminis klipas – visi formatai tinkami.
„Knygos pristatymo konkursas ne tik skatina kūrybiškumą, bet ir padeda atrasti skaitymo džiaugsmą tiems, kurie paprastai nesidomi knygomis. Ypač daug dėmesio skiriame jaunimui ir moksleiviams, norėdami juos įtraukti į šį konkursą. Nors dažnai mokyklose vaikai ir paaugliai privalo skaityti tam tikrą literatūrą, šis konkursas suteikia jiems galimybę rinktis ir pristatyti knygas, kurios jiems tikrai patinka. Tai leidžia ne tik geriau susipažinti su literatūros pasauliu, bet ir sukurti asmeninį ryšį su skaitymu. Konkurse dalyvaujantys dalyviai kuria siužetus, filmuojasi ir dirba komandoje, todėl tai puiki proga ugdyti kūrybiškumą, bendradarbiavimą ir komunikacijos įgūdžius. Šis konkursas tampa ne tik priemone skatinti skaitymą, bet ir svarbiu įrankiu, padedančiu ugdyti kūrybinius bei socialinius įgūdžius“, – teigia šių metų konkurso koordinatorius, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vyresnysis bibliotekininkas Romanas Erminas.
Žinomų žmonių palaikymas
Šiais metais Knygos pristatymo konkurso ambasadoriais buvo vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, TikTok platformoje išgarsėjęs nuomonės formuotojas „pedagogas“ Arnelis ir paauglių rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė. Šie įkvepiantys žmonės aktyviai prisidėjo prie konkurso populiarinimo socialiniuose tinkluose. Jie skatino visuomenę būti aktyviais, originaliais ir dalyvauti konkurse ne tik dėl prizų, bet ir dėl įdomios patirties bei kūrybiškumo iššūkių. Vienas ryškiausių ir mylimiausių vaikų literatūros autorių, parašęs daugiau kaip pusšimtį knygų, Tomas Dirgėla, paklaustas, kokią knygą pristatyti rekomenduotų šiame konkurse, ilgai nesvarstė: „Manau, kad rekomenduočiau bet kurią Tomo Dirgėlos knygą“.
Komisija išrinko geriausius iš geriausių
Daugiau kaip 120 knygų pristatymų buvo pateikta Knygos pristatymo konkursui, tačiau po pirminės atrankos buvo atrinkta 30 vaizdo įrašų, kuriuos peržiūrėjo ir vertino trys puikiai žinomi kultūros ir pramogų pasaulio atstovai – režisierė Laura Kazbaraitė, vaikų literatūros rašytojas Benas Bėrantas ir televizijos laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius. „Smagu, kad tokioje didelėje, konkurencingoje, įvairių kitų pramogų ir trikdžių pilnoje aplinkoje vis tiek yra nemažai skaitančių žmonių, jie aktyviai skaito, dalyvauja konkursuose ir dalijasi mėgstamomis knygomis. Pats irgi stengiuosi rasti laiko skaityti, dažniausiai ir pavyksta, nors visada norėčiau daugiau – dabar kasdien ištaikau bent pusvalandį-valandą”, – sakė jau antrus metus komisijoje dalyvavęs Paulius Ambrazevičius.
Aktyviausieji – kauniškiai
Daugiausiai vaizdo įrašų atsiuntė Kauno regiono skaitytojai, toliau pagal populiarumą rikiuojasi Vilniaus ir Klaipėdos gyventojai. Aktyvi buvo Lietuvos audiosensorinės bibliotekos bendruomenė – filmukus kūrė skaitytojai iš Lietuvos audiosensorinės bibliotekos teritorinių padalinių Ukmergėje, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Iš dalyvių anketų paaiškėjo, kad dalyvauti Knygos pristatymo konkurse juos labiausiai skatino lietuvių kalbos mokytojos ir bibliotekininkės.
Trijų pirmųjų vietų laimėtojai, kuriuos rinko režisierė Laura Kazbaraitė, vaikų literatūros rašytojas Benas Bėrantas ir televizijos laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius, varžėsi dėl veiksmo kamerų „GoPro Hero12“, kitiems laimėtojams atiteko parduotuvės „Hobby Shop“ kuponai. Sveikiname šių metų Knygos pristatymo konkurso laimėtojus!
Geriausius knygų pristatymus šiemet sukūrė ir pagrindinius prizus laimėjo:
Barbora Dubickaitė (Christopher Priest „Prestižas“).
Smiltė Rainytė (Juozas Grušas „Meilė, džiazas ir velnias“).
Bernardas Augutis, Ema Mataitė, Jonė Streikutė , Deimantas Užgrindis, Benediktas Žemliauskas (Indrė Pavilonytė, Martynas Pavilonis „Marmiai. Burokėlių čempionatas“).
Septynias skirtingas nominacijas pelnė ir papildomus prizus laimėjo:
Šeimyniškiausias pristatymas – Bernardas Augutis, Ema Mataitė, Jonė Streikutė, Deimantas Užgrindis, Benediktas Žemliauskas (Indrė Pavilonytė, Martynas Pavilonis „Marmiai. Burokėlių čempionatas“).
Originaliausias pristatymas – Barbora Dubickaitė (Christopher Priest „Prestižas“).
Novatoriškiausias pristatymas – Jovydas Vilčiauskas (Jeva Skalecka „Jūs nežinote, kas yra karas“).
Kūrybiškiausias pristatymas – Liucė, Edas, Laura (Jujja Wieslander „Gražiausios mamulės Mū ir Varnos istorijos“).
Netikėtas požiūris į knygą – Smiltė Rainytė (Juozas Grušas „Meilė, džiazas ir velnias“).
Geriausiai pristatyta amerikietiška literatūros knyga – Gintė Pleškytė (Ransom Riggs „Ypatingų vaikų namai“). Šį laimėjimą įsteigė Šiaulių Povilo Višinskio Amerikos skaitykla, kurią finansuoja JAV ambasada Lietuvoje.
Nominacija už dėmesį autorių teisėms skirta Dovilei Mikliūtei ir Adrijai Tamošaitytei pristačiusioms Anos Frank knygą „Ana Frank. Dienoraštis“. Šį apdovanojimą inicijavo Lietuvos audiosensorinė biblioteka, prie kurios prisidėjo Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA, siekiant didinti konkurso dalyvių supratimą apie autorių teisių svarbą ir pagarbą kūrėjams.
Knygos pristatymo konkurso „Facebook“ paskyroje iki gruodžio 15 d. vyko papildomas balsavimas, kuriame skaitytojai iš 20 organizatorių atrinktų filmukų galėjo išrinkti labiausiai patikusius pristatymus. Šio konkurso nugalėtojais tapo tie, už kuriuos aktyviausiai balsavo Knygos pristatymo konkurso „Facebook“ paskyros bičiuliai. Daugiausiai „patiktukų“ sulaukusių vaizdo įrašų autoriai:
Smiltė Rainytė (Juozas Grušas „Meilė, džiazas ir velnias“).
Ugnė Pečiulytė, Austėja Taujanskaitė (Jay Asher „Trylika priežasčių kodėl“).
Luka Jesevičiūtė, Urtė Glikaitė, Emilija Vinkšnaitytė (Colleen Hoover „Veritė“).
Apdovanojimus pelnė ir mokytojai bei bibliotekininkai, kurie aktyviai skatino savo mokinius ar lankytojus dalyvauti Knygos pristatymo konkurse. Šiais metais daugiausia dalyvių pritraukė: Rasa Bublaitienė, Jūratė Vizgirdienė bei Jurga Stonienė.
Dėl prizų atsiėmimo konkurso komanda su kiekvienu laimėtoju susisieks asmeniškai. Organizatoriai dėkoja visiems dalyviams ir tikisi susitikti ateinančiais metais.
____________________________
Konkursą organizuoja Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.
Konkurso partnerė – Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Pagrindinis informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.
Rėmėjai: „Antanukas.lt“, leidykla „Alma littera“, leidykla „Gelmės“, AGATA, JAV ambasada Lietuvoje.