renginiai Klaipėdoje
2024 m. gruodžio 5 d. 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8 ) vyks kultūros istorikės Jovitos Saulėnienės knygos „Klaipėdos gatvių istorijos“ sutiktuvės. Renginyje dalyvaus: knygos autorė Jovita Saulėnienė, leidyklos „Druka“ vadovas Algirdas Apulskis, paveldosaugininkas Vitalijus Juška, dizainerė Aida Zybartė, istorikė Roza Šikšnienė. Renginį moderuos Loreta Liutkutė.
Apie Klaipėdos miesto gatves iki šiol nėra leidinio. Ši knyga – tai pirmasis bandymas, skirtas 1252–1923 m. miesto gatvių raidai, atskirų gatvių biografijoms, jose gyvenusių žymių asmenybių ir jų nuopelnų priminimui, išskirtinių architektūrinių statinių apžvalgai. Tai prūsiškojo laikotarpio gatvių istorija. Apie vėlesnių laikų gatves užsimenama fragmentiškai. Knygos tekstą papildo ikonografinė medžiaga, senosios ir Algirdo Apulskio šiuolaikinės meniškos nuotraukos.
Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyriaus užsakymu leidykla „Druka“ išleido Jovitos Saulėnienės knygą „Klaipėdos gatvių istorijos“. Prie vandenų iškilęs Mėmelis / Klaipėda išgyveno istorinių epochų kaitas, niokojo jį karai, maro epidemijos, gaisrai bei kitos didžiosios nelaimės. Ilgame miesto kūrimo kelyje ne kartą jam teko kilti iš naujo. Užtai jo gatvėse, gatvelėse ar skersgatviuose nugulė daug paslapčių, kurias atskleidus atsiveria įdomios, dažnai ir netikėtos jų istorijos, nuvedančios mus į tolimos praeities kultūros laukus. Jos tarsi miesto istorijos budrūs sargai saugo ir kartu žadina kultūrinę atmintį, kaip atsvarą su savimi nusinešančiam laiko bėgsmui.
1252–1854 m. istorinėje laiko tėkmėje suformuotos dvi ryškios Klaipėdos gatvių grupės. Tai senosios gatvės (iki Didžiojo gaisro) ir naujosios (po šio skaudaus įvykio). Nedidelę dalį sudaro išnykusios gatvės. Susiformavo ir naujosios. Apie tai ir sukasi knygoje kalba.
Įminti ir perprasti gatvių istorijas, išryškinti jų išskirtinumą bei savitumą padeda išlikę senieji miesto planai, miesto adresų knygos bei vadovai po miestą ir jo apylinkes, istorinė, memuarinė medžiaga, archeologiniai tyrinėjimai bei moksliniai darbai.