2024 m. vasario 1 d., ketvirtadienį, 18.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje (J. Janonio g. 9) atidaroma dviejų menininkų – tapytojo RAMŪNO KRANIAUSKO ir jo anūkės, dizainerės URTĖS KRANIAUSKAITĖS jungtinė paroda „Tarp realybių“.
Skirtingomis raiškos priemonėmis abu menininkai kalba apie tą pačią vietą – Kuršių neriją ir pamarį. Tačiau Ramūno Kraniausko tapyboje ši vieta romantiškai mistifikuojama, o Urtės fotokoliažuose trapus Kuršių nerijos peizažas virsta urbanizuoto technokratinio miesto vizija.
Parodos eksponavimo laikas 2024 02 01- 02 28.
RAMŪNO KRANIAUSKO MISTINĖ REALYBĖ
Ramūnas Kraniauskas šioje tapybos darbų parodoje pristato mistinius, romantizuotus, lietuviškais mitais prisodrintus iracionalaus pasaulio peizažus. Jo paveiksluose šį kartą karališkųjų šventųjų akmenų – karūnuotųjų dolmenų istorijas keičia lietuviškųjų mitų interpretacijos, o mitologinių simbolistinių paveikslų ciklo rišamąja grandimi tampa jauna, trapi mergaitė arba vaidilutė, keliaujanti iš paveikslo į paveikslą.
„Norėjau parodyti pasaulį mergaitės akimis, gražų, tyrą, romantinį – tokį, kokį gali pamatyti tik ši švelni, trapi būtybė, kalnų ar miško fėja, gyvenanti mano paveiksluose.“
URTĖ KRANIAUSKAITĖ „KURŠIŲ NERIJA KITAIP“:
Kuršių nerija alternatyvioje vizualinėje realybėje. Koliažai ir fotomanipuliacijos.
Mūsų vaikystės patirtys niekur nedingsta. Prisiminimus ilgai nešiojame savo atminties dėžutėse, kol ateina laikas juos išlaisvinti. Urtės vaikystės patirtys išsiskleidė koliažų ir fotomanipuliacijų ciklu, kurį ji sukūrė kaip baigiamąjį magistro studijų darbą Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete.
Šiuolaikinės Kuršių nerijos vizualinės reprezentacijos siejamos su autentiška gamta. Tapytojai, grafikai, fotografai, skulptoriai, įkvėpti Kuršių nerijos grožio, sukūrė ne vieną unikalų dailės kūrinį. Urtė pasirinko kitą kelią, permąstydama XX – ojo amžiaus socialinį ir kultūrinį kontekstą, pramoninio – technologinio progreso skverbimąsi į žmogaus ir gamtos gyvenimą. Fotomanipuliacijose ir koliažuose ji sukūrė alternatyvią šio unikalaus gamtos kampelio perspektyvą.
Pasinaudodama kitų menininkų kūriniais, senais atvirukais ir grafiniais vaizdais, dizainerė juos transformuoja ir vizualiai eksperimentuodama paverčia senąsias Kuršių nerijos nuotraukas fikcine, išgalvota realybe: „Kas būtų, jeigu būtų“. Vizualus gamtinio peizažo ir techninio progreso sugretinimas leidžia naujai atrasti šios vietovės vertybinį turinį, pamatyti jį kitaip ir kitokį, o sykiu ir pasvarstyti apie globalines ir ekologines ateities problemas.
Daugiau skaityti svetainėje https://rb.gy/6zyd16
Birutė Skaisgirienė
Klaipėdos I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja
8 46 314730
menas@biblioteka.lt