„Aš jūros bangai siautulingai, jėgos ir laisvės pavydėjau…“
Pirmą kartą „Galerijoje Lyceum“ (Danės g. 9, Klaipėda), sausio 5 d. 17:30 val. bus pristatoma klaipėdiečio dailininko, vieno profesionaliausių Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos marinisto Povilo Dirgėlos kūrybos paroda, kurioje nuguls 2022-2023-aisiais metais sukurti jūros peizažai.
Parodos atidaryme pristatysime 2022-2023-ais metais P. Dirgėlos sukurtus marinistinius paveikslus, pristatymą papildys ilgametis dailininko bendražygis, humanitarinių mokslų daktaras Vytautas Valevičius, filosofas dr. Raimondas Kazlauskas bei žymiausias Lietuvos marinistas, parodos autoriaus tapybos mokytojas Edvardas Malinauskas.
Maloniai kviečiame dalyvauti!
Nuo siurrealizmo iki marinizmo
Tapyti P. Dirgėla pradėjo dar studijuodamas filologiją Vilniaus universitete. Tuo metu jo kuriami paveikslai buvo artimiausi siurrealizmo stiliui. Po studijų grįžęs į gimtąją Klaipėdą, P. Dirgėla įstojo į Klaipėdos dailės mokyklos vakarinį skyrių, kur tapybos paslapčių sėmėsi pas žymiausią Lietuvos marinistą Edvardą Malinauską. Pirmą kartą parodoje gyvai išvydęs mokytojo nutapytas jūras, P. Dirgėla taip jomis susižavėjo, jog ir pats leidosi į kelionę po šią stichiją ir, kaip teigė Klaipėdos universiteto filosofijos mokslų daktaras Raimondas Kazlauskas, pasmerkė save nuolatinei meninės įtampos kovai. Iš tiesų, Lietuvoje turime vos keletą menininkų, nuosekliai ir ryžtingai kuriančių marinistinio žanro rėmuose, vienas iš jų, „Galerijos Lyceum“ pristatomas P. Dirgėla.
Mąsto ir jaučia kaip jūra
Nuo mažens dailininką traukė jūra, jos platybės, laisvė ir jėga. Pagarbą ir nuolankumą šiai gamtos stichijai atspindi ir P. Dirgėlos meninė nuostata – vaizduoti jūrą taip, jog neįžeistume jos nemokšiškumu, nenuoširdumu ir prasta tapyba. Iš tiesų, klaipėdietis menininkas savo pagarbą Baltijai išreiškia betarpišku, natūraliu ir įtaigiu jos vaizdavimu. Užuot idiliškai stebėdamas ją nuo kranto, dailininkas neria į patį bangų sūkurį, gelmę, teptuko it skalpelio pagalba skrodžia kiekvieną bangos keterą ir purslą. Toks gyvas ir jautrus autoriaus ir tapomo objekto santykis tarsi ištrina ribą tarp stebėtojo ir subjekto – dailininkas pradeda elgtis, mąstyti ir jausti kaip jūra. Tad nenuostabu, kodėl P. Dirgėlos kuriamose drobėse Baltijos jūra tokia atpažįstama, tokia sava ir natūrali.
Fotografinis tikslumas
Meistriškai įvaldytas menines raiškos priemones (plonas aliejinių dažų lesiruotes, platų teptukų arsenalą, niuansuotus potėpius), autorius sujungia su atmintin įsirėžusiais bangų ritmais, bei savo drobėse sukuria autentišką, gyvą, kone hiperrealistišką jūrą. Pastarojoje telpa plati būsenų amplitudė, neretai tampanti ir žmogaus dvasinio gyvenimo vizualine paralele. Panašu, jog autoriaus sielai būdingas vandens stichijos audringumas, bangavimas, potvyniai ir atoslūgiai, beribė laisvė ir gamtos dėsnių tvarka…
Menotyrininkė Agota Bričkutė
Kūrybinė biografija:
1960 m. gimė Klaipėdoje.
Nuo 1983 metų pradėjo dalyvauti parodose.
Nuo 1987 m. kuria marinistinius paveikslus.
2006 m. pastebėtas Lenkijos marinistų sąjungos narių ir nuo to laiko kviečiamas į tarptautinius plenerus ir parodas.
2010 m. Lietuvos kultūros taryba suteikė autoriui meno kūrėjo statusą.
2019, 20212023 m. Jūrmalos tarptautinės marinistikos bienalės žiūrovų prizo laimėtojas.