Klaipėdos koncertų salės rengiamo šventinės klasikos festivalio „Salve Musica“ koncertai kasmet vyksta Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, kur nuostabios muzikos galima paklausyti nemokamai. Kalėdų švenčių išvakarėse, gruodžio 23 d., šeštadienį, 17.00 valandą ten suskambės šiemet 30 metų kūrybinės veiklos jubiliejų mininčio Klaipėdos choro „Aukuras“ programa „Kalėdų maldos“. Koncerte taip pat dalyvaus Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus).
Pasak „Aukuro“ meno vadovo Tomo Ambrozaičio, „ši programa žymi tradiciją, kai diriguoti Nijolės Sinkevičiūtės „Kalėdų maldas“, geriausiai šiuo laikotarpiu tinkamą atlikti kūrinį, grįžta klaipėdietis dirigentas Arūnas Pečiulis. Jis daug metų gyvena ir dirba turtinga muzikine kultūra pasižyminčiame Zalcburge, kur semiasi idėjų savo rengiamoms koncertinėms programoms.“
A. Pečiulis kelią į muziko profesiją pradėjo Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, kurią baigė kaip choro dirigentas. Vėliau Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavo chorinį dirigavimą pas Adolfą Krogertą ir Petrą Bingelį bei simfoninį dirigavimą pas Gintarą Rinkevičių. Tada išvyko į Austriją ir profesinį tobulėjimą pratęsė žymiajame Zalcburgo muzikos ir taikomojo meno universitete „Mozarteum“, kur baigė operinio ir simfoninio dirigavimo magistrantūros studijas.
Zalcburge dirigentas vykdo labai plačią kūrybinę veiklą: vadovauja chorams, organizuoja koncertus. Buvo išrinktas dainininkų sambūrio „Salzburger Liedertafel“ meno vadovu ir prezidentu, Zalcburgo miesto chorų vyriausiuoju dirigentu. Už sėkmingą darbą su „Salzburger Liedertafel“ jam įteiktas Michaelio Haydno medalis, suteiktas „Obertrumer Liedertafel“ Garbės dirigento vardas.
Pakalbintas būsimo koncerto proga A. Pečiulis pasakoja: „Aukurą“ pažįstu nuo lopšio ir todėl man yra didžiulė dovana su šiuo kolektyvu ruošti ir atlikti programas. Ne kartą šis choras yra buvęs ir mano antruose namuose – Zalcburge, kur koncertuodavo ir sužavėdavo klausytojus. Džiugu, kad bičiulis Tomas Ambrozaitis pakvietė šiemet pakartoti N. Sinkevičiūtės „Kalėdų maldas“, kurias kompozitorė sukūrė mano prašymu. Taipogi klausytojams priminsime ir „Weihnachtskantate“, kurią parašė vokiečių kompozitorius Otmar Stangl mano pageidavimu „Aukurui“.
N. Sinkevičiūtė prisimena „Kalėdų maldų“ sukūrimo istoriją: „abu su dirigentu Arūnu sugalvojome, kad tas keturias maldas reikia inkrustuoti į Juozo Naujalio „Svajonę“ ir sujungti su jo Kalėdine giesme. Todėl sakyčiau, kad prie kalėdinio stalo čia sėda melstis keturi autoriai: Naujalis, Jasmantas, Sinkevičiūtė ir Pečiulis. Nesvarbu, kokia tvarka”.
Pasak kompozitorės, „Kalėdų maldos“ – tai keturių sujungtų dalių-maldų Kalėdinė siuita mišriam chorui ir styginių kvintetui arba orkestrui, kurioje skamba Antano Jasmanto ir lietuvių liaudies eilės. Kūrinys panardina į atmosferą „kai atleidi vienas kitam, visiems ir sau…“
Beje, „Kalėdų maldų“ premjerą 2010 metais Klaipėdos koncertų salėje taip pat atliko A. Pečiulio diriguojamas „Aukuras“. Būsimoje programoje solinę S. Sinkevičiūtės kūrinio partiją dainuos Lina Lukauskienė (altas). Be jau minėtų kūrinių, koncerte dar išgirsime Josefo Gabrieliaus Rheinbergerio, J. Naujalio ir kitų autorių opusus bei A. Jasmanto poezijos intarpus, kuriuos skaitys aktorius Edvardas Brazys.
NEMOKAMAI