Lietuvos jūrų muziejus laive-muziejuje „Sūduvis“ parengė išskirtinį, modernų ir kupiną ekstremalių patirčių edukacinį užsiėmimą „Pabėgimo kambarys SOS“. Pirmieji užsiėmimai vyks jau spalio 12 dieną.
Karo laivas M52 „Sūduvis“ pernai tapo laivu-muziejumi. Lietuvos karinėse jūrų pajėgose jis buvo vienu pagrindinių minų paieškos laivų. Priešmininio laivų diviziono laivas yra eksponuojamas su visa šios funkcijos įranga: povandeniniais robotais, imitacinėmis minomis, tralavimo priemonėmis. Nuo 2004 m. šis laivas nuolat dalyvavo NATO pratybose. Vienos minų paieškos operacijų metu 1997–2000 m. būdavo aptinkama 60–80 sprogmenų, o šiuo metu per metus aptinkami tik vienetai. Vien Lietuvos teritoriniuose ir ekonominiuose vandenyse 1997–2018 metais buvo sunaikinta daugiau nei 170 sprogmenų. Tai rodo, kad „Sūduvis“ svariai prisidėjo naikinant karų palikimą Baltijos jūroje ir užtikrino Lietuvos bei kitų valstybių laivų saugumą.
Lietuvos jūrų muziejaus istorikai ir edukatoriai, pasitelkę naujausias technologijas ir kariškių patirtį, sukūrė patyriminę minų medžioklės operaciją, kurios metu reikės tiksliai vykdyti kapitono komandas, identifikuoti ir atkoduoti paslėptas žinutes, gerai orientuotis aplinkoje, veikti išvien, būti greitiems, drąsiems, išmaniems priimant sprendimus, išbandant specialiąją laivo įrangą. Teks patirti ir gaisrą, ir net detonuoti sprogmenis.
Pilnas įtampos ir atradimų autentiškoje laivo – minų medžiotojo – aplinkoje užsiėmimas trunka valandą, jis skirtas 3-7 asmenų grupei, rekomenduojamas dalyvių amžius – nuo 14 metų, tinka šeimoms, draugų būreliams, besidomintiems laivais, galvosūkių ar pabėgimo kambarių entuziastams.
„Pabėgimo kambarį SOS“ kūrė Edukacinių programų koordinatorius Mindaugas Žvirgždys, Edukacijos skyriaus vedėja Renata Treigienė ir Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas dr. Edvinas Ubis, įgyvendino MB „Pozityvūs sprendimai“.
– Siekiame, kad užsiėmimo dalyviai pajaustų laivą ir tyrinėtų jo erdves, dažnam tai gali tapti pirma laivybos patirtimi, – sako Mindaugas Žvirgždys. – Taip pat buvo siekiama, kad technologiniai sprendimai ir užduotys būtų šiuolaikiški ir įdomūs. Todėl pasitelkėme papildytos realybės, virtualios realybės, 3D projekcijos technologijas, sugalvojome ir įrengėme mechanines užduotis, naudojame NFC žymės lipdukus ir panašius sprendimus Užduotimis siekta perteikti ir sukurti minų paieškos patirtį, susipažįstama su įgulos narių funkcijomis, minų paieškos specifika.
Minų medžioklė pabėgimo kambaryje paremta realiais veiksmais, kurie buvo atliekami laivui vykdant minų paieškos, identifikavimo ir sunaikinimo darbus. Tačiau užsiėmimo metu atsiranda ir nerealių veikėjų: laivo vadas, akustikė atgyja jau papildytoje realybėje, o jų veiksmai, dalyviams kuria jausmą, lyg jie būtų realūs veikėjai. Mokomojo kovinio pavojaus metu reikės valdyti projekcijoje laivą ir sėkmingai praplaukti minų lauką. Ekstremalius pojūčius sustiprins ir kilęs gaisro pavojus. Dalyviai žaidimo metu patirs jausmą, lyg patys tarnautų laive M52 ,,Sūduvis“.
„Pabėgimo kambarys SOS“ įrengtas parėmus Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.
Alfonso Mažūno nuotr.
Nina Puteikienė, Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja