VI DIENA (rugsėjo 30)
Knygų mugė (prekyba)
Laikas: 10.00–19.00 val.
Vieta: III aukšto ekspozicijų erdvė (Herkaus Manto g. 25)
Pusryčiai su šveicarų rašytoju Pedro Lenzu
Laikas: 10 val.
Vieta: kavos studija „Kavos architektai“ (Herkaus Manto g. 25)
Dalyviai: rašytojas Pedro Lenzas (Šveicarija).
Poetas, rašytojas, vienas populiariausių šiuolaikinių šveicarų autorių, bestselerio „Čia aš varatarius“ kūrėjas Pedro Lenzas pokalbiui apie kūrybą, šveicarų kultūrą ir literatūrą kviečia Klaipėdos miesto kultūros bendruomenę: rašytojus, leidėjus, literatūros vertėjus, kūrėjus ir kultūros darbuotojus.
Renginio rėmėjas – The Swiss Arts Council Pro Helvetia.
Renginys vyks vokiečių ir anglų kalbomis.
Literatūrinio-kultūrinio almanacho „Baltija 2023“ pristatymas
Laikas: 11 val.
Vieta: Konferencijų salė, I a. (Herkaus Manto g. 25)
Dalyviai: almanacho „Baltija“ redaktorė Sondra Simana, leidinio autoriai Danguolė Ruškienė, Nijolė Kepenienė, doc. dr. Arvydas Juozaitis, Daiva Molytė-Lukauskienė, Juozas Šikšnelis, Valdas Jencius, Kristina Jokubavičienė, doc. dr. Marijus Šidlauskas, Birutė Skaisgirienė ir kiti.
Renginyje bus pristatomas Klaipėdos rašytojų literatūrinis-kultūrinis almanachas „Baltija 2023“ (leidykla „Druka“), kuriame rasite jau žinomus ir mažiau girdėtus literatūrinius vardus. Leidinyje publikuojama filosofo Arvydo Juozaičio esė „Mūsų nerimo žiema“, fotografo Valdo Jenciaus nuotraukos iš ciklo „Klaipėdos portretas“, dėmesys skiriamas fotografo Raimundo Urbono (1963–1999), režisieriaus ir aktoriaus Beno Šarkos, grafiko Augustino Virgilijaus Burbos, skulptoriaus Algirdo Boso kūrybai, reflektuojami literatūrologo Marijaus Šidlausko, rašytojo Vytauto Čepo kūrybiniai keliai ir pristatomi įdomiausi Klaipėdos dramos teatro spektakliai.
Pokalbis „Šekspyras ir cirkas“
Laikas: 13 val.
Vieta: Konferencijų salė, I a. (Herkaus Manto g. 25)
Dalyviai: rašytojas, režisierius Lauris Gundaras (Latvija). Moderatorė – teatrologė Kristina Steiblytė.
Hamletas, Romeo ir Džiuljeta – kokie jie gali būti šiandien? Pokalbyje bus aptartos XVII ir XXI a. teatro paralelės.
Renginys vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Susitikimas su Jeanu-Philippe’u Toussaint’u „Ten kur smelkiasi dabartis: kinas ir literatūra“
Laikas: 15 val.
Vieta: Konferencijų salė, I a. (Herkaus Manto g. 25)
Dalyviai: belgų rašytojas ir kino režisierius, nuo 2014 m. Belgijos karališkosios prancūzų kalbos ir literatūros akademijos narys Jeanas-Philippe’as Toussaint’as (Belgija). Moderatorius – literatūros tyrinėtojas ir kritikas, pedagogas, vertėjas prof. dr. Vytautas Bikulčius.
Pokalbyje bus aptartos esminės Jeano-Philippe’o Toussaint’o kūrybos ypatybės, polinkis į minimalistinį romaną, svarstoma, kodėl jo knygų personažai dažnai pabėga į svečias šalis, aiškinamasi, kokiais būdais kinas pratęsia literatūrą ir kaip fotografija įsiterpia tarp literatūros kūrinio ir kino. Nuošalyje neliks ir dabarties integracijos į autoriaus kūrybą tema.
Renginys vyks prancūzų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Pokalbis „Bibliniai kūriniai šiuolaikiniame mene“
Laikas: 17 val.
Vieta: Konferencijų salė, I a. (Herkaus Manto g. 25)
Dalyviai: filosofas, kultūros teoretikas, Socialinės ir politinės kritikos centro vedėjas prof. dr. Gintautas Mažeikis, literatūrologė, literatūros ir religijos sąveikos tyrinėtoja, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotoja dr. Dalia Jakaitė.
Pokalbyje Gintautas Mažeikis su Dalia Jakaite aptars Biblijos tekstų žmogiškąsias meilės išraiškas, jų virsmą literatūros ir muzikos kūriniais.
Pokalbis su rašytojais Pedro Lenzu ir Rimantu Kmita apie slengą šiuolaikinėje literatūroje
Laikas: 19 val.
Vieta: baras „Herkus Kantas“ (Naujoji Uosto g. 3)
Dalyviai: poetas, rašytojas Pedro Lenzas (Šveicarija), rašytojas, literatūros tyrinėtojas doc. dr. Rimantas Kmita. Moderatorė – Rytų Anglijos universiteto doktorantė, Britų Literatūrinio Vertimo mokslinių tyrimų grupės narė, dėstytoja Kotryna Garanašvili.
Pedro Lenzas, vienas populiariausių šiuolaikinių šveicarų poetų ir rašytojų, bestselerio „Čia aš varatarius“ autorius, grįžta į Klaipėdą. P. Lenzas užaugo mažame Šveicarijos miestelyje, mokėsi mūrininko amato, bet tapo rašytoju. Berno šnekamąja kalba parašytas romanas „Čia aš varatarius“ – pirmasis lietuviškai pasirodęs autoriaus darbas, kurį į šiaulietišką tarmę išvertė poetas, eseistas Rimantas Kmita ir Lietuvoje gyvenantis šveicarų vertėjas Markus Roduneris. Pagal romaną Berno miesto teatre pastatytas spektaklis sulaukė didžiulio publikos dėmesio, o 2014 m. tapo kino filmu, kuris Šveicarijos kino apdovanojimuose pelnė geriausio metų filmo titulą.
Renginyje P. Lenzas ir R. Kmita diskutuos apie slengo ir dialekto vartojimą šiuolaikinėje literatūroje bei vertimo ypatybes.
Renginio partneriai: baras „Herkus Kantas“, leidykla „Hieronymus“.
Renginio rėmėjas – The Swiss Arts Council Pro Helvetia.
Pokalbis vyks vokiečių kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Grupės „Arklio galia“ koncertas
Laikas: 21 val.
Vieta: baras „Herkus Kantas“ (Naujoji Uosto g. 3)
Dalyviai: Žilvinas Jagėla (vokalas ir bosinė gitara), Vidmantas Aškinis (elektrinė gitara), Danielius Pancerovas (baritono saksofonas), Tomas Lučiūnas (elektrinė gitara ir alto saksofonas), Mantas Daujotas (būgnų komplektas).
„Arklio galia“ yra natų sąsiuvinių ir vokalo pamokų nepripažįstanti keisto roko grupė, Lietuvos muzikos pasaulio vandentiekyje plaukiojanti jau antrą dešimtmetį. Grupė nevengia triukšmingų saksofonų, visa griaunančių būgnų ritmų, didelių tekstų ir amžinybę besitęsiančių juokingų gitaros solo, priverčiančių aiktelėti net ir visko girdėjusius melomanus.
PARODA
Tado Kazakevičiaus fotografijų paroda „Tai, ko nebebus“
Laikas: rugsėjo 25 d.–spalio 29 d.
Vieta: Baltoji galerija, II a. (Herkaus Manto g. 25)
Parodą „Tai, ko nebebus“ sudaro fotografinis ciklas apie Lietuvos kaimų tuštėjimą ir periferijos žmogaus kismą, nyksmą. Tadas Kazakevičius mopedu įveikė daugiau nei 7 tūkst. kilometrų ir aplankė visus Lietuvos regionus. Ši kelionė – tai pažintis su žmogumi ir savo kraštu. Fotografui kilo natūralus noras suskubti, kad dabarties jausmai, simboliai ir vietos ateinančių kartų pasakojimuose taptų kažkuo daugiau nei prisiminimais. Nors kadras ir nesugrąžins to, kas prarasta, veikiausiai paskatins susimąstyti apie tai, ką galbūt kažkada skubėdami palydėjome akimis šalikelėje. Ši paroda – savotiška meilės odė tėvynei ir regiono žmogui.
Apie autorių
Tadas Kazakevičius yra Lietuvoje gyvenantis ir kuriantis dokumentinės fotografijos atstovas. Jo kūryba koncentruojasi į humanistinę kryptį ir žmogaus gyvenimo istorijas. Autorius dažniausiai naudoja plačiajuostę arba didelio formato analoginę fototechniką. T. Kazakevičiaus kuriami fotografijų ciklai buvo pripažinti prestižiniuose „World Press Photo“, „Leica Oskar Barnack“, „LensCulture Exposure“ apdovanojimuose, darbai pristatyti pasauliniuose „Jimei x Arles 2020“ (Kinija), „Xposure“ (JAE), „Photaumnales“ (Prancūzija), „Nuit de la Photo“ (Šveicarija) fotografijos festivaliuose, spausdinti žurnale „The British Journal of Photography“. Autoriaus fotografijos eksponuotos Vokietijoje, Prancūzijoje, Kinijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Slovakijoje, Šveicarijoje, Liuksemburge, Ispanijoje, Pietų Korėjoje, Taivane, pristatytos įvairiose tarptautinėse internetinėse platformose.