Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, BLON animacijos ir videožaidimų festivalis, tarptautinis menų festivalis „Plartforma”, šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ ir tarptautinis literatūros festivalis „Inkultūracija“ sujungia pajėgas ir kartu pristato Šiuolaikinio meno mėnesio programą.
Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro renginiai
Rugpjūčio 24 d. 18.00 val. atidaroma Roberto Narkaus personalinė paroda (kuratorė Neringa Bumblienė). Parodos metu veiks audiogidas, speciali edukacija mokyklinėms klasėms. Paroda veiks iki spalio 15 d.
Rugsėjo 21 d. Parodų rūmuose atsidarys retrospektyvinė paroda žymios litvakų kilmės Jungtinėje karalystėje gyvenančios fotografijos menininkės Dorothy Bohm. Parodoje eksponuojami juodai balti ir spalvoti, skirtingus menininkės kūrybos etapus iliustruojantys, estetiškai įspūdingi ir giliai žmogiški vaizdai, kuriuose užfiksuoti sparčiai besikeičiančio pasaulio žmonės ir kraštovaizdžiai. „Visą gyvenimą praleidau fotografuodama. Fotografija išpildo mano gilų poreikį neleisti išnykti akimirkoms, įvykiams, žmonėms. Ji padaro laikinumą mažiau skausmingą ir išlaiko dalį ypatingos magijos, kurios ieškojau ir radau. Stengiausi sukurti tvarką iš chaoso, rasti stabilumą judėjime ir grožį netikėčiausiose vietose.“ Dorothy Bohm
Rugsėjo 22 d. 17.30 val. Parodų rūmuose atidaromos dvi parodos: B. Kasparavičiūtės, D. Vaičekausko ir K. Šapokos grupinė paroda ir KKKC projekto „Šiuolaikinės grafikos erdvės“ jaunų menininkų paroda.
Kaip ir kiekvieną mėnesį, KKKC meno dirbtuvėse (Daržų g. 10) daugybė edukacinių užsiėmimų vaikams, šeimoms, suaugusiems, kurias veda: grafikė Žaneta Jasaitytė-Bessonova, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Edgaras Janušauskas (3D projektavimas ir spausdinimas), Ilja Yakovlev (stalo žaidimų dizaineris, projektuotojas).
KKKC meno rezidencija. Rugsėjo mėnesį KKKC reziduos Mary Marinopoulou – audiovizualinių instaliacijų menininkė ir kuratorė iš Graikijos. Menininkė kvies miesto gyventojus kartu tyrinėti Klaipėdos miestą ir pristatys savo projektą „Absorb Ensemble“. Taip pat rugsėjo pabaigoje rezidencijoje svečiuosis Tereza Novakova – meno kuratorė ir tyrėja iš Čekijos, kuri kvies Klaipėdos bendruomenes įsitraukti į miesto žaidimo kūrimą.
Daugiau informacijos: https://www.kkkc.lt/lt/
BLON eksperimentuoja ir siūlo patirtis, kurios išlieka
Rugsėjo 7–10 d. į Klaipėdą grįžta jau devintasis BLON animacijos ir videožaidimų festivalis. Unikalaus formato festivalis, kuriame gali sutikti didžiausių pasaulio animacijos ar videožaidimų studijų talentą ir niekam nežinomą būsimą genialų kūrėją. Šis festivalis – tai inovatyvus ir rafinuotas inkubatorius, kuriame jauni neatrasti talentai keičiasi idėjomis ir dalinasi įkvėpimu su industrijos rykliais.
BLON programoje – ilgametražiai ir trumpametražiai animaciniai filmai, videožaidimai, VR patirtys suaugusiems ir vaikams skirta, subtili ir estetiška užsienio šalių meistrų animacijos ir videožaidimų programa.
Festivalio metu vyksta seminarai, susitikimai su pasaulinį pripažinimą pelniusiais užsienio šalių kūrėjais, meistrystės dirbtuvės industrijos profesionalams ir naujokams, edukaciniai užsiėmimai ir kūrybinės dirbtuvės vaikams.
Festivalio renginiai vyks šiose vietose: Kultūros fabrikas, HOFAS, KKKC Parodų rūmai, ArleKinas, Klaipėdos lėlių teatras, 10 Tiltų, 10 Tiltų kiemas, Pidžin animacijos studija.
Festivalio programa ir bilietai: https://blon.lt
Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ – tegu prasideda žaidimas
Judesys ir garsas – du poliai, kurie persipindami ir įvairiai sąveikaudami formuoja programinę šių metų festivalio ašį. Ieškodami pusiausvyros arba priešingai, aistringai diskutuodami, jie kviečia žiūrovus kvestionuoti mūsų santykį su savimi ir su mus supančia aplinka. Kas esame, kur einame, ko ieškome? Cirkas, šokis, teatras, muzika – skirtingų žanrų kūrėjai drąsiai narplioja žmogiškosios prigimties esatį ir iššūkius. Visos judesio ir garso istorijos žiūrovų lauks rugsėjo 13 d. – spalio 28 d. Klaipėdoje, Priekulėje ir Kretingoje.
Festivalio atidarymui (rugsėjo 13 d. Klaipėdos dramos teatre) parinkome prancūzų kolektyvo Sous le Manteau cirko spektaklį „Mikado, mažos pasakos apie kritimą“. Spektaklis, scenoje atkartoja žaidimo „Mikado“ suremtų strypų struktūrą, tik šįkart ji milžiniška. Šeši akrobatai pasiruošę beprotiškiausiems iššūkiams. Jaudulys kyla iš žinojimo, kad viskas gali sugriūti bet kurią akimirką! Bet tegu prasideda žaidimas…, patiksiantis tiek šeimoms, tiek ir ieškantiems gyvenime pusiausvyros.
2019 m. net keliais svarbiais apdovanojimais Italijoje įvertintas šokio spektaklis „Šiek tiek daugiau“ (Zoé Bernabéu ir Lorenzo Covello) Klaipėdoje bus parodytas spalio 27 d. Tai – dar vienas pusiausvyros tyrimas, kai siekiama priartėti prie ribų, prieš pat lūžio tašką. Pusiausvyra tarp dviejų protų, dviejų kūnų, tarp žodžių ir judesių. Meilė kaip lažybos, kaip bandymas, kaip galimybė fizinei ir emocinei metamorfozei. Dar truputis ir viskas sugriūtų.
Prancūzų trupės Compagnie Fleur Lemercier šešėlių teatro ir gyvos muzikos spektaklis „Tamsioji materija“ apie vieną iš labiausiai neapibrėžtų fizikos temų, gaubiamų nežinomybės ir neapibrėžtumo, bet kartu skatinančių smalsumą ir menines fantazijas. Žiūrovai (kurių amžius neribojamas) viso spektaklio metu (rugsėjo 30 d. ir spalio 1 d.) kviečiami laisvai judėti ir keisti savo žiūros tašką, ko dėka scena tampa kūrybiška ir interaktyvia žaidimų aikštele.
Čia ir dabar gimstantys garsai yra ir spektaklio „Out of the Box“ muzikinis pagrindas. Festivalyje pristatomoje premjeroje (rugsėjo 27 d.) kūrybinė komanda (K. Novikova, G. Giedraitytė, A. Mažonas, D. Bielkauskas, M. Eidrigevičius) vysto žmogaus ir dėžės santykių temą. Scenoje pasirodys 3 skirtingo amžiaus, profesinio išsilavinimo ir gyvenimiškos patirties atlikėjai. Jie reprezentuos skirtingus gyvenimo tarpsnius, kuriuose vis kitaip priimame ir vertiname „dėžės“ sampratą. Dėžė spektaklyje tampa jo ašimi. Stovinti scenoje ji – ne tik uždara, ribojanti erdvė, bet ir atradimų vieta (kaip kad lobių skrynia ar muzikinė dėžutė). Rekomenduojama tarpdisciplininio meno mėgėjams ir eksperimentinio garso gurmanams.
Kinematografinio garso mėgėjus sudomins ir spalio 3 d. pristatomas spektaklis „MOS“. Tai – vizuali judesio, garso ir vaizdo sąveika, kurioje du atlikėjai filmų scenas ir judančių vaizdų serijas įgarsina originalių garso prietaisų pagalba ir savita plastikos išraiška. Spektaklio choreografė Ioanna Paraskevopoulou (Graikija) su šiuo darbu šiemet įtraukta ir į Europos šokio tinklo Aerowaves sudarytą Twenty23 perspektyviausių kūrėjų dvidešimtuką.
Autentiškas istorijas gyvais instrumentais, tikrais smegenų tyrimo aparato MRI garsais ir balsu įgarsins Indrė Dirgėlaitė, Vytautas Labutis, Kristupas Kmitas ir D. Bielkauskas. Audiovizualinė improvizacija „Brain Poetry“ (spalio 18 d.) apie gebėjimą nepalūžti, kovoti su savimi ir aplinka bei judėti tolyn. „Kas verčia kūną bėgti nuo realybės? Ką aš renkuosi? Ryšys tarp emocijų, jausmų ir kūno… Neskaityk… Nežiūrėk… Gyvenk.“
Garso meno archeologams festivalis šiemet dovanoja ir susitikimą su vienu įdomiausių šio žanro kūrėjų Lietuvoje – Audriumi Šimkūnu (aka Sala). Jau keletą dešimtmečių garso meno sferoje dirbantis kūrėjas spalio pradžioje reziduos Klaipėdoje, kur rinks ir įrašinės miesto aplinkos garsus. Kūryboje menininką domina tylūs, dažnai net negirdimi garsai, kurių klausymui jis naudoja netradicines technines priemones: povandeninius ar kontaktinius mikrofonus, seisminius daviklius, elektromagnetinių laukų antenas ir kt.
Šalia Klaipėdos vietogarsių rinkimo ir dokumentavimo meninės rezidencijos metu, A. Šimkūnas visus mėgstančius vaikščioti ir norinčius išgirsti negirdima pakvies į garsines ekskursijas po miestą. O spalio 28 d. jo surinktų garsų žemėlapiai virs autorine garsine kompozicija „Negirdėta Klaipėda“ ir vizualiu koncertu, kurio premjera taps festivalio uždarymo renginiu netradicinėje erdvėje.
Visa programa ir naujausia informacija internetinėje svetainėje www.plartforma.lt arba FB puslapyje „Menų festivalis Plartforma“.
„Permainų muzika“ vėl kviečia atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiais
Šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ vėl kviečia atsiverti pokyčiams ir naujiems įspūdžiais! Vykstantis jau 19-ą kartą jis klausytojams pristatys geriausius XX–XXI a. muzikos pavyzdžius ir moderniausias raiškos formas, supažindins su įvairių menų tarpusavio sąveikomis. Festivalio programa, aprėpianti platų šiuolaikinės kultūros kontekstą, siūlys gausią tarptautinės reikšmės projektų įvairovę, skatins pažinti intriguojančias dabarties meno teritorijas ir patirti atradimo džiaugsmą.
Šių metų festivalio programoje – 8 renginiai. Nuo solinių arfos ir fortepijono pasažų iki slėpiningo vandenyno gelmių garsų pasaulio, nuo mistinių apeigų rato per sapnovaizdžius ir laiko temą reflektuojančią kūrybą iki kamerinio ir simfoninio orkestrų skambesio galybės. Visa tai išgirsime, išvysime ir pajusime festivalio koncertuose.
Festivalio programa: https://www.koncertusale.lt/repertuaras/
Tarptautinis literatūros festivalis „Inkultūracija” / XI Klaipėdos knygų mugė
2023 m., rugsėjo 25–30 dienomis, vienuoliktą kartą rengiamas didelio masto tarpdisciplininis renginys yra skirtas Vakarų Lietuvos regiono gyventojams ir svečiams, kuriems nesvetima kultūra ir literatūra. Programoje siekiama apimti profesionalios literatūros ir įvairių jos žanrų pristatymą. Šiemet festivalis kvies į literatūrą pažvelgti kaip į fundamentalią atramą kitoms meno šakoms ir aktyviai dalyvauti susitikimuose su menininkais, rašytojais, diskutuoti apie kūrybą, kalbėtis apie istoriją, socialinę problematiką bei šių dienų aktualijas.
Festivalio renginiai, kuriuose tikimasi sulaukti virš 5000 dalyvių, vyks Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje bei festivalio partnerių erdvėse – Klaipėdos dramos teatre, džiazo klube „Kurpiai“, kavinėje „Kavos architektai“, bare „Herkus Kantas“.
Festivalio metu vyks 23 renginiai, kuriuose dalyvaus ir svečiai iš užsienio – Latvijos, Šveicarijos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), Ukrainos, Belgijos. Ukrainiečių reporterė, portalo „Reporters“ vyriausioji redaktorė, portalo „The Ukranians“ įkūrėja Marička Paplauskaite kartu su žurnaliste Agne Bukartaite bei filosofu, vertėju Vytautu Dekšniu diskutuos karo žurnalistikos tema. Latvių dramaturgas, rašytojas bei režisierius Lauris Gundars diskusijai apie Viljamo Šekspyro tragedijos „Hamletas“ interpretacijas teatre kalbės su teatrologe doc. Ramune Balevičiūte. Į Klaipėdą susitikimui su skaitytojais atvyks ir vienas populiariausių šiuolaikinių šveicarų autorių, bestselerio „Čia aš varatarius“ autorius Pedro Lenz, kuris su rašytoju Rimantu Kmita diskutuos apie slengą ir dialektą šiuolaikinėje literatūroje. Taip pat festivalio metu bus pristatoma Vokietijoje dirbančio mokslininko, kultūros ir literatūros istoriko Axelio E. Walterio monografija „Orpheus Prutenus. Selbstkonzept und Rezeption des Dichters Simon Dach“ („Prūsijos Orfėjas. Simono Dacho savivoka ir kultūrinė recepcija“), skirta klaipėdiečiui poetui Simonui Dachui atminti. Festivalio programoje numatomas ir virtualus susitikimas su žymiu, Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančiu, litvakų dailininku Samueliu Baku, kuriame dalyvaus menotyrininkė, Samuelio Bako muziejaus vedėja Ieva Šadzevičienė ir Lietuvos istorijos instituto doktorantė Rūta Matimaitytė. Apie kūrybą, kiną, literatūrą susitikimo metu diskutuos belgų rašytojas, režisierius Jean-Philippe Toussaint bei literatūrologas Vytautas Bikulčius.
Festivalio diskusijose ir renginiuose dalyvaus tokie žinomi Lietuvoje vardai kaip – rašytojas Saulius Šaltenis, rašytojas Rimvydas Stankevičius, muzikantas Olegas Ditkovskis, fotomeninkas Tadas Kazakevičius, scenografas Marius Nekrošius, aktorė Viktorija Kuodytė, teatrologas Audronis Liuga, istorikas dr. Vasilijus Safronovas, filosofas, kultūros teoretikas prof. Gintautas Mažeikis, literatūrologė dr. Dalia Jakaitė, virtuozas perkusininkas Vladimiras Tarasovas, menininkė, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė doc. Neringa Poškutė-Jukumienė, menininkė Jolita Vaitkutė ir kiti Lietuvos bei Klaipėdos miesto ir regiono kūrėjai bei kultūros bendruomenės atstovai. Festivalio atidarymo renginius moderuos žurnalistas Rytis Zemkauskas.
Rugsėjo 29–30 dienomis bibliotekoje vyks tradicinė knygų mugė, kurios metu festivalio lankytojai bus kviečiami įsigyti knygas ir kitus leidinius tiesiogiai iš leidėjų.
Daugiau informacijos bus skelbiama: www.inkulturacija.lt
Visa Šiuolaikinio meno mėnesio programa: https://kulturosuostas.lt/