Klaipėdiečių ir svečių širdis pavergusi istorinė, muzikinė ekskursija „Migrantas“ vasaros sezonui sugrįžta į buvusias Senąsias kareivines, kuriose įsikūręs Klaipėdos universitetas. Kartu su senais lagaminais, įgarsintomis istorijomis, laikmečio muzika ir kareivinių sargu Jonu dalyviai bus kviečiami keliauti laiku pažįstant į XX a. žmonių likimus ir karo istorijas Klaipėdoje.
Šioje ekskursijoje stebėtojų nėra, visi dalyviai tampa istorijų veikėjais, lagamine nešančiais savo naują tapatybę, nežinomo žmogaus istoriją, namų ilgesį ir valios pastangą išlikti tarp svetimų. Nebylūs kareivinių pastatai primena laiką, kai jose šeimininkavo Vokietijos, Prancūzijos, Lietuvos, Sovietų Sąjungos kariai, mosuojantys taikos ar karo vėliavomis.
Aplankė per 800 žmonių iš įvairių Lietuvos miestų
Patyriminėje ekskursijoje praėjusią vasarą dalyvavo daugiau nei 800 žmonių, išsinešdami jautrias, mąstymą keičiančias patirtis. Prie to prisidėjo kultūrinę ir kalbinę XX a. įvairovę perteikiančios žmonių istorijos, kurias įgarsino Klaipėdoje gyvenantys ar trumpam apsistoję italai, prancūzai, ukrainiečiai, rusakalbiai, žydai, dzūkai, žemaičiai, aukštaičiai, lietuvininkai, vokiečiai. Vakarų Lietuvos gyventojų padovanoti seni lagaminai šioje migrantų kelionėje tęsia savo gyvavimo istoriją kaip nebylūs pasakotojai. Ekskursijos rengėjai džiaugiasi, kad joje dalyvavo svečiai ne tik iš Lietuvos miestų, bet ir lietuviai, gyvenantys užsienyje. Pasak ekskursijos edukatorės Rimos Čerapės, viena įsimintiniausių ekskursijų buvo su Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais, kuriems ekskursijoje paliestos temos buvo dar jautresnės. Taip pat įsiminė dalyviai, susirinkę į Klaipėdą iš visos Lietuvos tam, kad drauge su „Migrantu“ atšvęstų savo klasės susitikimą. Jų neišgąsdino net pliaupiantis lietus.
Birželį – nuolaidos grupėms iš mokyklų ir kultūros įstaigų
Nors po ekskursijos dalijantis nuomonėmis dažnas dalyvis mini, kad šią ekskursiją privalo pamatyti mokiniai, bet, anot organizatorių, jų ekskursijose buvo mažiausiai. „Migranto“ kelią ėjęs Klaipėdos licėjaus istorijos mokytojas Egidijus Sereičikas sako, kad įsikūnyti į kitą žmogų, jo situaciją, emocijas, charakterį, yra be galo svarbu. Tai leidžia pamatyti laikotarpį iš emocinės perspektyvos, kuri yra tikra ir jausminga. „Man, kaip istorijos mokytojui, yra labai svarbu pamatyti ne tik aplinką ir laikotarpį, bet ir priartėti prie žmogaus, kaip jis jautėsi ir kuo gyveno tuo metu. Projekto „Migrantas“ kuriamas santykis su Klaipėda yra labai aktualus ir man pačiam. Pats esu migrantas, atvykęs ieškoti geresnio gyvenimo ir jį radau būtent uostamiestyje. Tad nenuostabu, kad ši tema man artima. Pats patyriau, ką reiškia būti užsieniečiu savo valstybėje, todėl įsikūnijimas į veikėją, man leido suvokti, kad svarbu yra ne tik rasti sau vietą, bet taip pat priimti kitą žmogų ir padėti jam. Kiekvienas juk ieškom vietos po saule“,- savo įspūdžiais po ekskursijos dalijosi pedagogas.
Tam, kad projekte sudalyvautų kuo daugiau jaunų, dar mokyklose besimokančių žmonių, KU birželį skelbia migruojančios klasės mėnesiu ir kviečia istorijos pamoką keisti į migranto patirtį. Anot organizatorių, jeigu ekskursijoje gvildenamos istorinės temos gali būti per sudėtingos jaunesnio amžiaus vaikams, galima ateiti su tėvais, ar kitais artimaisiais. „Migranto“ kūrėjai birželį nuolaidas taikys ir kultūros įstaigų darbuotojų grupėms.
Daugiau informacijos apie patyriminę ekskursiją, jos turinį bei dalyvavimo sąlygas skelbiama „Facebook“ puslapyje „Migrantas- istorinė ekskursija“. Dėl ekskursijų grupėms rašyti arba skambinti edukatorei Rimai Čerapei: migrantas.ku@gmail.com , +370 46 398648.
Projekto kūrybinė grupė:
Dr. Raimonda Nabažaitė, KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotoja, projekto vadovė ir koncepcijos autorė; Milda Kontrimė (bendraautorė, pedagogė); Rima Čerapė (bendraautorė, edukatorė); Sondra Simana (scenarijaus teksto autorė); Kristijonas Lučinskas ( garso režisierius); Mikalojus Urbonas (pagrindinio veikėjo balsas).
Vasarą planuojamų ekskursijų „Migrantas“ grafikas:
BIRŽELIS:
11 d. sekmadienis – 10 val.
14 d. trečiadienis – 18 val.
18 d. sekmadienis – 15 val.
28 d. trečiadienis – 18 val.
LIEPA:
5 d. trečiadienis – 18 val.
16 d. sekmadienis – 10 val.
26 d. trečiadienis – 18 val.
RUGPJŪTIS:
9 d. trečiadienis – 18 val.
13 d. sekmadienis – 10 val.
27 d. sekmadienis – 15 val.
Bilietai platinami platformoje www.bilietai.lt .
Dalia Grikšaitė, atstovė spaudai, KU Komunikacijos ir rinkodaros skyrius