GEGUŽĖS 10-OSIOS PROGRAMA
8.45 val. KELIAUJANČIOS VIOLONČELĖS: „RYTMEČIO AKIMIRKA”. Viktoria hotel Klaipėda (S. Šimkaus g. 2, Klaipėda). NEMOKAMAI.
Netikėtumai miesto erdvėse.
11.45 val. „PRIEŠPIEČIO AKIMIRKA. KASDIENYBĖS POEZIJA“. Senoji Klaipėdos turgavietė (Turgaus a. 5, Klaipėda). NEMOKAMAI.
Gyvos muzikos ir šokio performansas
Choreografė Dovilė Binkauskaitė
Šeiko šokio teatro senjorų grupė
Klaipėdos violončelių kvartetas
Programa: Antonio Vivaldi – „Metų laikai“.
Šis performansas – tai jausmingos violončelių muzikos ir brandžių kūnų šokio susitikimas.
Pasirodymas leis pakilti virš turgaus šurmulio ir patirti kasdienybės poeziją. Reginio metu violončelių kvartetas, vadovaujamas meno vadovo, violončelininko, Mindaugo Bačkaus, atliks šiuolaikiškai interpretuotą Antonio Vivaldi „Keturių metų laikų“ ištrauką. Gaivališką muzikos kūrinį judesiu interpretuos choreografės Dovilės Binkauskaitės vadovaujama Šeiko šokio teatro senjorų grupė, o Senojo turgaus halės gėlininkai performansą puoš gėlių žiedais. Juk turgus yra susitikimų, bendravimo vieta, kur jaučiamas miesto pulsas ir jo žmonės. Senjorai dažnai lieka miesto paraštėse, todėl jų įtrauktis į meno procesus turi didelę reikšmę miesto kaip gyvo organizmo kūrimui. Performanso kūrėjai turgaus halėje kviečia patirti žmogų kaip poemą ir pasisupti muzikos bei šokio eilėse.
17.00 val. IŠĖJUSIEJI. Kultūros fabrikas, Kino klubas “8 ½” (Bangų g. 5A, Klaipėda). BILIETAI
Režisierius Yōjirō Takita. Japonija, 2008 m. 130 min., subtitrai lietuvių, anglų k.
Susitikimas su Edvinu Pūkšta ir kino filmo peržiūra.
Šį kartą vienas iš tūkstančio violončelės veidų yra kupinas šviesaus liūdesio ir filosofijos: kino filmo akimis ji žvelgia į mirtį, tarsi sakydama, jog mirtis visad tūno šalia – nebijokite jos! Apie tai byloja su violončelės tema susijęs japonų filmas „Okuribito“ (Išlydėtojai, 2008, rež. Yojiro Takita, subtitrai lietuvių, anglų k.), pasakojantis apie violončelininko gyvenimo vingius. Kai išformuojamas orkestras, violončelininkas Daigo su žmona išvyksta į provinciją, į gimtinę, kur praleido vaikystę, į namus, kuriuos dar vaikystėje paliko tėvas, susiradęs kitą moterį, į namus, kur kažkada gyveno ir vienatvėje mirė Daigo mama. Muzikantas per klaidą įsidarbina laidojimo firmoje: jo darbas – nuprausti mirusiųjų kūnus ir atlikti atsisveikinimo ceremonijas… Plačiau apie filmą ir kino magiją papasakos Edvinas Pūkšta.
19.00 val. SĖLINANTIS TIGRAS. Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36, Klaipėda). BILIETAI
Mušamųjų grupė „Giunter Percussion“: Pavel Giunter, Guntars Freibergs, Sigitas Gailius, Andrius Rekašius, Tomas Kulikauskas
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Gleb Pyšniak (violončelė, Lietuva),
Kyung-Jun Lee (violončelė, Pietų Korėja)
Dirigentas Martynas Staškus
Programa: Tan Dun – kūriniai violončelei, mušamiesiems ir kameriniam orkestrui.
Labai retai Lietuvoje skamba pasaulinės žvaigždės, „Oskaro“ laimėtojo, įžymaus kinų kilmės JAV kompozitoriaus Tano Duno kūriniai. O šį vakarą festivalyje pristatomi net du! Tai „Snow in June“ („Sniegas birželį“) ir viena įspūdingiausių kompozicijų „Crouching Tiger Concerto“ („Sėlinantis tigras“) violončelei ir orkestrui, sukurta pagal puikiai žinomo Ango Lee filmo „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ muziką, už kurią Tanas Dunas ir pelnė „Oskarą“. Kūrinį autorius dedikavo violončelės garsenybei Yo-Yo Ma. Su Klaipėdos kameriniu orkestru ir mušamųjų grupe „Giunter Percussion“, diriguojant Martynui Staškui, koncerte soluoja Lietuvos ir Korėjos violončelininkai. Glebas Pyšniakas pasirodo garsiausiose pasaulio salėse, tokiose kaip Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Romos filharmonija, griežia solo su įvairiais Lietuvos ir užsienio okestrais, o jo muzikavimą recenzentai apibūdina taip: „Regis, nėra emocijos, kurios nesugebėtų perteikti šis ugningo temperamento virtuozas, pribloškiantis klausytojus savo technikos arsenalu.“ Jaunasis korėjietis, Berlyne studijuojantis talentas Kyung Jun Lee yra praėjusio Tarptautinio violončelės konkurso Klaipėdoje laureatas, šiemet sugrįžtantis į Klaipėdą ne tik kaip konkurso žiuri narys, bet ir su įspūdingos Tano Duno muzikos kraičiu.
21.30 val. ŠKOTIŠKOJI VIOLONČELĖ. Klaipėdos lėlių teatras (Turgaus g. 9, Klaipėda). BILIETAI
Alasdair Fraser (smuikas, JAV), Natalie Haas (violončelė, JAV)
Programa: melodijos ir improvizacijos škotų liaudies muzikos temomis.
Ar yra muzika, kurios violončelė negali pagroti? Tokios nėra! O kaip violončelė įsišėlsta grodama škotų folklorą! Tuo įsitikinti bus proga festivalio naktiniame koncerte, kuris anaiptol neprimins nakties ramybės, o leis įsitraukti į uždegančias melodijas, ritmus ir improvizacijas škotų liaudies muzikos temomis. Su publika pašėlti atvyksta duetas iš JAV – „škotų smuiko Michaelu Jordanu“ pavadintas Alasdairas Fraseris (smuikas), įgrojęs garsiausių filmų garso takelių („Paskutinis mohikanas“, „Titanikas“ ir kt.), įtrauktas į Škotijos tradicinės muzikos šlovės muziejų, ir Natalie Haas (violončelė), laikoma viena geidžiamiausių scenose tradicinės muzikos violončelininkų. Savo programa atlikėjai siekia violončelę sugrąžinti į istoriškai priklausiusią jos vietą ritmingoje Škotijos šokių muzikoje, kurioje ji spindėjo šimtus metų, kol buvo „perkelta“ į orkestrą. Škotiškos muzikos įrašas „Fire & Grace“ duetui yra pelnęs „Scots Trad Music“ Metų albumo apdovanojimą – škotišką „Grammy“ atitikmenį.
23.45 val. KELIAUJANČIOS VIOLONČELĖS: „KETVIRTIS IKI VIDURNAKČIO“. Baroti galerija (Aukštoji g. 1, Klaipėda). NEMOKAMAI.
Projektas „4cello tango“.