2013 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Klaipėdos metais taip pažymėdamas visai Lietuvai svarbią Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos respublikos 100-mečio datą. Ta proga Klaipėdoje visus metus vyks įvairūs oficialūs renginiai, minėjimai, koncertai ir konferencijos skirti šiam įvykiui. Klaipėdoje ir Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyta Klaipėdos universiteto ir Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus tyrėjų parengtas dokumentų rinkinys “1923 -ieji: Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos: dalyviai ir jų liudijimai.”
Norint šiuo iškirtiniu Klaipėdai ir Lietuvos valstybei įvykiu sudominti kuo daugiau klaipėdiečių ir miesto svečių Klaipėdos universiteto mokslininkai Vygantas Vareikis ir Vytautas Jokubauskas parengė leidinį skirtą turistiniams maršrutams po 1923 metų sausio žygio vietas. Daug laiko prabėgo nuo tų įvykių. Antrasis pasaulinis karas ir radikalūs sovietų valdžios sprendimai dėl „vokiško paveldo“ sunaikino senąją Klaipėdą, tad natūralu, kad miesto kraštovaizdis iš esmės pasikeitė. Ten kur XX amžiaus pradžioje buvo pelkynai, dirbamos žemės laukai, pievos, sodybos ir dvarvietės šiandien įsikūrę gyvenamųjų namų kvartalai, prekybos centrai ir pramonės įmonės. Nunyko senieji dvarai prie kurių 1923 m. sausio mėnesį vyko susirėmimai (Gedminai, Sendvaris, Rumpiškė), pasikeitė Smeltės kvartalas. Šiandien nelengva surasti visas vietas mieste susijusias su Klaipėdos operacija, tačiau išlikę dokumentų rinkiniai, žemėlapiai ir dalyvių liudijimai įgalina rekonstruoti įvykius 1923 metų sausio mėnesį ir pasiūlyti specifinius turistinius maršrutus.
*Pažymėtina, kad maršrutą galite planuotis patys kaip norite, nepriklausomai nuo eiliškumo. Iš eilės pateikti objektai yra rekomendacinio pobūdžio kaip būtų patogiausia išbandyti šiuos maršrutus.
*Paspaudus ant objekto pavadinimo būsite nukelti į Google žemėlapių platformą su lokacija kaip atrasti šią vietą.
Maršrutai Google žemėlapių platformoje
1923 sukilimo maršruto plačioji dalis su aprašymu