FILMŲ „PILIAKALNIŲ PAPĖDĖJE” IR „KAIMŲ PĖDSAKAI PAMARYJE” PERŽIŪRA („NYKSTANTYS KLAIPĖDOS KRAŠTO KAIMAI“)
2022 m. lapkričio 9 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) kviečia į filmų ciklo „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“ antrąją peržiūrą, kurios metu bus pristatomi filmai „Piliakalnių papėdėje” ir „Kaimų pėdsakai pamaryje”. Filmų režisierė Dalia Kiseliūnaitė.
Filme „Piliakalnių papėdėje“ rodomos vietos klaipėdiečiams nesunkiai pasiekiamos dviračiu ar pėsčiomis. Kaži ar daugelis žino kalnelį tarp daugiabučių, susijusį su mįslinga ir tolima, Romos laikus siekiančia šio krašto praeitimi? Žardės piliakalnio apylinkės ypač gražios rudenį, o pasakojimas apie šių vietų gyventojus nukels mus į Klaipėdos miesto pradžią. Čia senovės gyvenviečių būta ne vienos, taigi, ne veltui Žardės vardo paminėjimas verčia suklusti istorikus ir archeologus: turtingi šio krašto radiniai atskleidžia daug detalių, iš kurių dėliojame vaizdą apie kuršių gyvenimą. Daug permainų patyrusio Žardės dvaro ir su miestu susiliejusių Budelkiemo, Bandužių, Žirgapaulių, Vaidaugų kaimų pėdsakais sekdami, išgirsime mūsų krašto kalbos puoselėtojo Vilniaus Pėteraičio žodžius ir minsime Budelkiemio kaimo mįsles.
Filmas „Kaimų pėdsakai pamaryje“ pasakoja apie išnykusius kaimus pamaryje tarp Klaipėdos miesto ir Dituvos sodų, apie neatpažįstamai pasikeitusį prieš šimtą metų gausiai gyventą Kairių kaimą. Didžiąją teritorijos dalį užima karinis poligonas, kurį čia pokaryje įkūrė sovietų kariuomenė, dabar čia Lietuvos kariškių ir Kliošų girininkijos valdos. Užburiančius peizažus skrodžia išsižioję Vilhelmo kanalo tiltų karkasai. Kadaise kanalu gabentos baržos su vertingais kroviniais, o tiltai jungė kaimus: kam į mokyklą, kam į bažnyčią, kam į gentį… Kaip atsirado ir kodėl dingo kaimai, kas nutiko Kairių bažnyčiai, kur palaidoti vietos gyventojai – apie visa tai pasakoja istorikas Dainius Elertas ir operatoriaus kamera.
Lauksime Jūsų ir paskutinėje filmų ciklo peržiūroje – lapkričio 16 d. 17.30 val.
Filmų ciklo režisierė bei scenarijų autorė Dalia Kiseliūnaitė, operatorius Nerijus Jankauskas, montuotojas Dalius Sakavičius, kompozitorius Vladimiras Konstantinovas. Ciklas sukurtas įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba www.ltkt.lt ir Klaipėdos miesto savivaldybė.
Išsamiau apie projektą:
Kalbant apie kultūrą bei paveldą dažniausiai norisi akcentuoti tai, kas gyva ir vis dar perduodama iš kartos į kartą. Tačiau ne visas kultūros laukas susideda vien tik iš gyvosios tradicijos, todėl labai svarbu bei tikslinga fiksuoti tai, kas jau nuėjo arba šiuo metu eina į nebūtį.
Etnografiniame Mažosios Lietuvos regione kultūros paveldą išsaugoti ypač sudėtinga dėl to, kad nemaža jo dalis buvo sunaikinta baigiantis II Pasauliniam karui, tačiau dar didesnė dalis sunaikinta po karo. Nykimo procesas tebevyksta ir mūsų dienomis, todėl svarbu dokumentuoti tai, ką turime dabar, nes po keleto metų vietovė gali neatpažįstamai pasikeisti. Dėl to Klaipėdos etnokultūros centre gimė projektas „Nykstantys Klaipėdos krašto kaimai“. Projektas turi ne vieną tikslą, tačiau aktualiausia Jums pristatyti autentišką, moksliniais tyrimais pagrįstą filmų ciklą. Filmuose išvysite unikalią, moksliškai atrinktą, profesionaliai užfiksuotą medžiagą apie nykstančias ir sparčiai besikeičiančias etnografinio Mažosios Lietuvos regiono vietoves. Įspūdingus gamtovaizdžius, sunkiai prieinamų ir mažai žinomų objektų vaizdus lydi archeologų ir istorikų komentarai, pokalbiai su žmonėmis, gimusiais ir gyvenančiais Klaipėdos krašte ir buvusio pasienio apylinkėse.
Data: 2022-11-09 | Pradžia: 17:30 val.