Spalio 4-8 dienomis Klaipėdoje vyks VI-asis Tarptautinis ASITEŽO teatrų festivalis vaikams ir jaunimui JĖGA/COOL! Kiekvieną kartą festivalis rengiamas vis kitame Lietuvos mieste. Šiemet jis džiugins Vakarų Lietuvos regiono vaikus ir kartu su Teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS švęs šios organizacijos 20-ąjį gimtadienį.
Regiono centre – Klaipėdos mieste – bus surengta virš 20-ies pasirodymų, skirtų įvairaus amžiaus grupių vaikams ir jaunimui. Tai, kad toks festivalis labai reikalingas regionui, įrodo tiek regiono mokyklų aktyvumas dalyvaujant festivalyje, tiek Klaipėdos savivaldybės parama bei kultūros sklaidą regionuose ypatingai remiančios Lietuvos kultūros tarybos finansavimas. Tarptautinę festivalio reikšmę pabrėžia Šiaurės ministrų tarybos biuro parama festivalio užsienio programai.
Festivalio programoje – keturios užsienio trupės ir arti dvidešimties Lietuvos teatro kolektyvų ir edukatorių. Šiuolaikinio, jautraus cirko grožį pristato Švedijos trupė ENT spektaklyje ekologijos tema “Plast” ir Suomijos trupė Portmanteau spektaklyje “Taškas taškas taškas”. Jau trečią kartą ASITEŽO festivalyje dalyvaujantis estų klounų duetas Piip ja Tuut pralinksmins “netyčiniu” koncertu. Pačius mažiausius į įspūdingą prisilietimą prie gamtos kviečia Liepojos lėlių teatras su spektakliu “Aš ir mano mama”. Lietuvių teatro trupės festivalio žiūrovams siūlo dar įvairesnę žanrinę teatro gamą – nuo šokio spektaklių kūdikiams iki dokumentinio teatro paaugliams. Festivalyje dalyvauja išskirtinius spektaklius vaikams ir jaunimui kuriantys Knygos teatras, Stalo teatras, šokio teatras “Dansema”, Šeiko šokio teatras, Labaiteatras, Kelmės mažasis teatras, Paršiuko Ikaro teatras, Alytaus miesto teatras ir Alytaus lėlių teatras “Aitvaras”, Klaipėdos jaunimo ir Klaipėdos lėlių teatrai, Klaipėdos klounados studija “Dulidu”, Kauno miesto kamerinis teatras, “No Shoes” teatras ir kiti.
Festivalio metu vaikai, jaunimas, tėveliai, pedagogai, scenos meno profesionalai, bibliotekininkai kviečiami dalyvauti įvairiose edukacinėse veiklose, seminaruose, kūrybinėse dirbtuvėse. Šokio spektaklių kūdikiams Lietuvoje pradininkė dr. Birutė Banevičiūtė kviečia į savo seminarą scenos profesionalus ir šokio mokytojus. Mažyliams spektaklius kurianti Ieva Jackevičiūtė kviečia tėvelius su 6-36 mėn. vaikučiais kartu patyrinėti, ką jiems reiškia meninis ugdymas. Objektų teatro meistrė režisierė Saulė Degutytė paruošiamųjų ir pradinių klasių pedagogams, bibliotekų edukatoriams primins, kaip paprastomis priemonėmis sukurti nepaprastą veiksmą. 5-8 klasių moksleiviams nuotolinę dramos laboratoriją rengia Kauno miesto kamerinis teatras, o paauglius į dokumentinio teatro kūrybines dirbtuves kviečia pedagogas, aktorius ir dramaturgas Raimondas Klezys. Ir turbūt labiausiai intriguojanti edukacija pradinių klasių mokiniams – tai legendinio lėlių meistro Vitalijaus Mazūro kartu su aktore Nijole Mazūriene vedama lėlių teatro laboratorija.
Šiemet festivalis skirtas Teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASITEŽAS 20-mečiui. Ši asociacija, vienijant jau daugiau kaip 30 profesionalių Lietuvos teatrų, rūpinasi kultūrine Lietuvos vaikų ir jaunimo edukacija ir jos kokybe. Šiuo festivaliu asociacija neša tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ International priminimą visam pasauliui, kad vaikai ir jaunimas turi teisę pasiekti meną ir dalyvauti kūrybinėje veikloje netgi ir ypač krizių metu. Todėl nepaisant pandemijos suvaržymų, bet laikantis visų nustatytų saugumo priemonių, festivalis kviečia į gyvus teatro susitikimus, nes psichinė vaikų ir jaunuolių sveikata yra esminis faktorius jų augimui kaip asmenybėms.
Lietuvos ASITEŽO prezidentė Violeta Podolskaitė įsitikinusi, kad dvidešimt metų Lietuvoje gyvuojančio ASITEŽO veikla yra vis aktualesnė: „Neretai tik ASITEŽO dėka vaikai ir jaunuoliai pirmą kartą susipažįsta su teatro pasauliu ir gauna galimybę dalyvauti teatrinėje veikloje, ugdytis kultūrinius poreikius per sąlytį su teatro menu. Visą savo veiklą ir toliau kreipsime, siekdami įgyvendinti UNESCO Vaiko teisų konvencijos 13 ir 31 straipsnius, deklaruojančius vaikų ir jaunimo teisę į meną ir dalyvavimą meninėje veikloje“.