Nuo spalio 3-osios galerijoje „Si:said“ (Daržų g. 18, Klaipėda) veikia Loren Britton (JAV/DE) paroda „Interdependency” (liet. „Tarpusavio priklausomybė“). Parodos kuratorė ‒ Sylvia Sadzinski.
Loren Britton parodą “Interdependency” (liet. „Tarpusavio priklausomybė“) sudaro grupė spalvingų langų paveikslų, žaidžiančių su galerijos erdvės riba ir matomų tiek iš vidaus, tiek iš galerijos išorės bei internetu prieinamas video, nagrinėjantis ribas tarp (ne)žmogiškų būtybių. Šioje parodoje Britton tyrinėja zooidus kaip pavidalus, siekdamas kelti klausimus apie saviapibrėžimą, saviorganizaciją ir kolektyvines tarpusavio priklausomybes. Zooidai – tai bioluminescencinis jūrinis organizmas, bet taip pat ir tam tikras spiečiaus (angl. „swarm“) stalinių robotų tipas. Tiek robotai zooidai, tiek organizmai zooidai panašūs tuo, kad jie sudaryti iš daugybės mažų individų, kurie bendruomeniškai organizuoja visumos gyvavimą ir išlikimą. Gyvūnai zooidai randami giliai vandenynuose, jie gali išgyventi ekstremaliomis sąlygomis ir yra sudaryti iš daugybės individualių organizmų, kurie bendrai veikia po viena oda. Robotai zooidai yra miniatiūriniai robotai, kurie yra užprogramuoti kolektyviniam užduočių atlikimui, reikalingam bendro grupės darbo. Per žaidimą zooidų, tiek kaip gyvūnų, tiek kaip robotų, figūromis, Britton siūlo pažvelgti į tarpusavio priklausomybę, pasikliovimą ir rūpestį vieni kitais kaip mūsų kolektyvinę būklę. Mes visi esame vieni nuo kitų priklausomi ir glaudžiai susiję per mūsų egzistenciją, bandydami užčiuopti būdus komunikuoti, galimybes gyventi ir išgyventi kartu.
Per žaismingą ir poetišką zooidų kaip pavidalų/figūrų tyrinėjimą, pasitelkdamas juodaodžių feminisčių Claudia Rankine ir Alexis Pauline Gumbs po/etiką[1], Britton klausia: „kas esame „mes“? Tarpusavio priklausomybė nurodo į bendrą įsteigtį – kai vieno daikto buvimas įsteigia kito buvimą, – ir į tai, kaip visi daiktai prasideda priklausomybės nuo kitų ir pasikliovimo kitais sąlygomis. Tarpusavio priklausomybės klausimas – tai klausimas kaip gyventi kartu ir kaip gyventi su prieštaravimais ir prieštaravimuose. Tarpusavio priklausomybė leidžia skirtumams būti greta vienas kito, tuo pačiu metu suvokiant tiek dideles kliūtis, tiek viltingas galimybes, kurios iškyla pripažinus, kad „mes“ dalinamės viena oda.
Šią parodą sudaro keli etapai. Pirmasis – langų piešiniai, kurie bus eksponuojami „si:said“ galerijoje (Daržų g. 18, Klaipėda) spalio 3 – 30 dienomis ir taip pat dokumentuojami internete. Antrasis ‒ skaitmeninis, bus pasiekiamas internetu puslapyje www.lorenbritton.com. Trečiasis etapas pratęs parodą lapkričio 14 d. 14‒16 val. simpoziumo forma. Ketvirtasis etapas bus įgyvendintas TIER – The Institute of Endotic Research Berlyne, Vokietijoje 2021-ųjų pavasarį.
Loren Britton yra tarpdisciplininio meno kūrėjas ir mąstytojas, gyvenantis Berlyne.
Paroda veiks iki rugsėjo 30 d. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.
Galerijos darbo laikas III‒V 16‒18 val.
[1] Po/etika (angl. „poethics“, kaip „poetics“ – poetika – ir „ethics“ – etika – kartu), kaip ją apibrėžia Denise Ferreira da Silva, yra ne linijinė spekuliatyvi praktika, kuri siekia nesuprastinti, nesuredukuoti nieko į objektą, kitoniškumą ar produktą. Istorija ir atmintis yra neredukuojančios, jos aktyviai formuoja mūsų praeitį, dabartį ir ateitį.