Rugsėjo 11 d. 18 val. Klaipėdos lėlių teatre (Turgaus g. 9, Klaipėda) vyks Julijos Skuratovos koliažų ir piešinių ciklo „Dvi juodos akys“ parodos atidarymas. Koliažų ir piešinių ciklas skirtas žydų vaikų, žuvusių Holokausto metu, atminimui.
Vieną parodos dalį sudaro vaikų-lėlių eskizai, kuriuos Julija Skuratova sukūrė Klaipėdos dramos teatro spektakliui „Mūsų klasė“ (pjesės autorius Tadeusz Słobodzianek, režisierius Oskaras Koršunovas). Pjesė paremta tikrais istoriniais faktais, bylojančiais apie Lenkijoje vykusią Holokausto tragediją. Pjesėje „Mūsų klasė“ pasakojama apie vienos mokyklos klasės draugus ir jų gyvenimus, tuo pačiu per jų istorijas atskleidžiami visi politiniai XX a. įvykiai, karas, politinė propaganda, rasizmas, antisemitizmas ir jų pasekmės. Julija Skuratova dalijasi: „Ši tema mane giliai sujaudino. Pradėjau domėtis įvairiais istoriniais šaltiniais, Lietuvos žydų istorija. Taip atsirado piešiniai, inspiruoti dviejų dienoraščių – Icchoko Rudaševskio „Vilniaus geto dienoraštis“ ir Matildos Olkinaitės „Atrakintas dienoraštis“. Abi šios neseniai išleistos knygos – autentiški Lietuvos Holokausto liudijimai. Icchoko Rudaševskio dienoraštis bei Matildos Olkinaitės dienoraštis ir poezija ypač skausmingai byloja apie jaunų talentingų žydų tautybės žmonių likimus.“
Icchoko Rudaševskio dienoraštis pasakoja apie Vilniaus geto gyvenimą, tragišką jo istoriją. Penkiolikmečio paauglio dienoraštis fiksuoja visos žydų bendruomenės kovą už išlikimą. „Man rodos, kad šis Vilniaus geto jaunuolis savo dienoraščiu liudija ypatingai svarbią tiesą; nepaisant besikeičiančių politinių situacijų ir požiūrių, kultūra yra tai, kas gali žmones jungti ir atverti vienas kitam. <…> Icchokas Rudaševskis tampa Vilniaus žydų – ir ne tik žydų – kultūrinės tradicijos įsikūnijimu ir tęsėju, paskutiniu balsu, nutrūkusiu ties Panerių duobėmis“, – akcentuoja Mindaugas Kvietkauskas.
Julija Skuratova savo koliažų ir piešinių parodą „Dvi juodos akys“ pavadino poezijos eilute iš Matildos Olkinaitės eilėraščio. Matilda Olkinaitė – lietuvių kalba kūrusi Lietuvos žydų poetė, buvusi vos 19 metų, kai ji ir visa jos šeima 1941 m. buvo nužudyta lietuvių kolaborantų. Išlikęs Matildos dienoraštis ir poezijos sąsiuvinis kartu su mažąja proza, biografine medžiaga, nuotraukomis publikuoti knygoje „Atrakintas dienoraštis“. Savo eilėse bei dienoraštyje jauna poetė nujautė Holokausto grėsmę, suvokė, kokia didžiulė tragedija laukia žmonijos. Parodos autorė J. Skuratova pastebi: „Su Matildos Olkinaitės likimu turiu ir asmeninį ryšį. Mano teta Veronika Liucija Neniškytė-Vizgirdienė buvo Matildos vaikystės draugė. Iš jos, dar pati būdama vaikas, girdėjau pasakojimų apie Olkinų šeimos likimą ir apie nepaprastai talentingą poeziją kuriančią mergaitę. Knygoje „Atrakintas dienoraštis“ radau ir eilėraštį, dedikuotą mano tetai, kurį ji man pasakojo atmintinai. Taip jis ir išliko neužrašytas, bet perpasakotas mano tetos.“
Tavo baltas kambarėlis
Buvo baltas ir saulėtas
Ir langinės buvo baltos,
O palangėj žalios mėtos.
Kas pavasarį ant stalo
Tu įmerkdavai žibuoklių
Ir prisukdavai kas naktį
Seno laikrodžio švytuoklę.
Pasakyk, kodėl tą naktį
Užgesino žvakę vėjas?
Kas pasibeldė į langą
Nesustojo ir nuėjo?
Tai likimas tavo beldė
Tyliai į baltas langines,
Seną laikrodį sustabdė,
Baltą žvakę užgesino.
Tavo baltas kambarėlis
Buvo baltas ir saulėtas,
O pasaulis toks beribis,
Kur tu eisi numylėta?
/1940/
„Apie Holokaustą reikia žinoti ir kalbėti, nes potencialus Holokausto vykdytojas gyvena kiekviename iš mūsų: ir manyje, ir jumyse. Ir masinės žudynės gali grėsti ne tik žydams.“ /Zygmuntas Baumanas „Holokaustas ir modernybė“/
„Per Matildos kūrybą man iškyla visa Lietuvoje įvykusi tragedija. Labai skaudu iki šiolei. Neįsivaizduoju, kaip galima buvo žmones įtikinti, kad reikia žudyti vaikus. Juk iki tol visi gyveno taikiai. <…> O juk šitas žiaurumas tuo metu išplito kaip visuotinis reiškinys visoje Europoje. <…> Ir baisu, kad tai vėl gali pasikartoti. Man labai neramu dėl šiuolaikinio pasaulio.“ /Irena Veisaitė/
Parodos „Dvi juodos akys“ atidaryme dalyvaus ir darbų autorė.Paroda Klaipėdos lėlių teatre veiks iki rugsėjo 30 d.
Renginys nemokamas!