Kultūros uostasKultūros uostasKultūros uostasKultūros uostas
  • Keliame bures į vasarą!
  • Renginiai Klaipėdoje
  • SIMONO DACHO METAI
  • Kontaktai

PARODA „VYTIS ISTORIJOJE IR DAILĖJE“

    Pagrindinis Naujienos PARODA „VYTIS ISTORIJOJE IR DAILĖJE“
    ToliauAtgal

    PARODA „VYTIS ISTORIJOJE IR DAILĖJE“

    By Živilė Putnienė | Naujienos | Comments are Closed | 17 gruodžio, 2019 | 0

    LDM Laikrodžių muziejaus parodų ciklo „Laikrodžiai šalia karūnos“ pirmoji dalis skirta

    2019 m. LIUBLINO UNIJOS 450 – ŲJŲ METŲ JUBILIEJUI ir

    2020 m. LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO 30 – OSIOMS METINĖMS

    paminėti

    Parodos ašis – pirmasis Lietuvos dailės muziejaus laikrodžių rinkinio laikrodis su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės VYČIAIS, esančiais Abiejų Tautų Respublikos (1569 – 1795 m.) herbe. Laikrodis pagamintas Karališkojoje Meiseno porceliano manufaktūroje su vienu svarbiausiu Lietuvos simboliu inspiravo idėją plačiau papasakoti – aktualizuoti VYČIO tematiką ir surengti parodą apie VYČIO istoriją, heraldikos meninius aspektus, naudojimą taikomojoje ir vaizduojamojoje dailėje nuo seniausių iki šių dienų.

    Lietuvos raitelis VYTIS yra vienas seniausių ir retų valstybinių Europos herbų, kildinamų iš portretinių valdovų antspaudų. Antspaudai skirdavosi atvaizdu, spalva bei forma. Jie buvo įspaudžiami ant žalios, geltonos, rečiau juodos, o patys svarbiausi ant raudonos spalvos vaško. Antspaudai pasižymėjo unikaliais atvaizdais bei įmantriais ornamentais ir atliko ne tik parašo, bet ir meninio elemento vaidmenį.

    Lietuvos ir Žemaičių kronikose, rastose Tobolsko archyvuose, apie Didįjį kunigaikštį Narimantą (1300 – 1348 m.) rašoma: „…tas Narimantas savo antspaude turėjo herbą, kažkokį Raitelį, kurį padarė LDK ženklu. Jame buvo pavaizduotas narsus vyras ant balto žirgo raudoname dugne, apnuogintu kardu, lyg kažką vytųsi…“ Rašytiniai istoriniai šaltiniai mini, jog raitelis ant žirgo, kaip Lietuvos valstybės ženklas pirmą kartą buvo panaudotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto (1350 –1430 m.) valdymo laikais. Raitelis simbolizavo protėvių karžygio vėlę ir buvo vadinamas „Pagaunė“. XV a. pradžioje, apie milijono kvadratinių kilometrų Lietuvos, to meto bene didžiausios Europos valstybės, raitelis tapo jos herbu.

    Viduramžiais atsirado herbų sudarymo pirmieji reglamentai, o iš jų – heraldikos menas ir mokslas. Heraldika apibrėžė jog herbui privalomas skydas, kuriame naudojamos ribotos raiškos priemonės: du metalai – auksas ir sidabras ir keturios emalės (spalvos) – raudona, mėlyna, juoda ir žalia (eilės tvarka pagal taurumą). Skydo dalijimai linijomis į skirtingų spalvų laukus vadinami heroldinėmis figūromis. Simboliai, esantys skyde, vadinami mobiliosiomis figūromis. Iš herbų buvo kuriamos ir valstybės vėliavos, kurių standartus apibrėžia veksilologija – dailės, ženklų, istorijos, tradicijų bei simbolikos sritis.

    Pirmosiose LDK išleistose lietuviškose monetose, vadintose denarais, raitelis atsirado XIV a. pabaigoje. Vienose monetose žirgas tai stovėjo, tai šuoliavo, raitelis jojo tai į kairę, tai į dešinę, vienose rankoje laiko ietį, kitose – kalaviją. Parodoje eksponuojamose Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio valdymo laikais (1492–1506) Vilniaus monetų kalykloje kaldintuose denaruose ir pusgrašiuose raitelis jau buvo daug meniškesnis: matomos žirgo ir raitelio, jau su šarvais, aprangos smulkios detalės. Jis jau pasuktas šuoliuojantis į kairę (heraldiškai į dešinę), o žirgo uodega visiškai pakelta. Raitelio skydas su dvigubu kryžiumi atsirado tik 1535 m. pradėjus kaldinti grašius.

    Monetas, jų gamybos istoriją tiria istorijos mokslo šaka – numizmatika. Monetos tiriamos ir kaip graviravimo, štampavimo, liejybos, juvelyrikos amatų meno kūriniai.

    Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas (1520 – 1572 m.)  lietuvišką herbą su raiteliu pavadino žemaitiškos kilmės žodžiais: „waykitoias“ (vaikytojas) ir „waykimas“ (vaikymas). Žygimantas Augustas buvo ir pirmasis Abiejų Tautų Respublikos valdovas. Lenkijos karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės federacinės aristokratinės monarchijos jungtiniame herbe esantis lietuviškas raitelis matomas ant parodoje eksponuojamo laikrodžio. Lietuvos herbas, reprezentavęs valstybę daugiau negu keturis šimtmečius, buvo panaikintas 1795 metais, kai Lietuva ilgiau nei 100 metų laikotarpiui pateko į Rusijos imperijos sudėtį. Raitelis, kaip pasipriešinimo Rusijos tironijai simbolis, matomas ir ant 1863 m. sukilimo herbo.

    XIX a. viduryje S. Daukantas pasiūlė herbe vaizduotam karžygiui naujadarą – „vytis“. „Vytį“ didžiąja raide jau kaip herbo pavadinimą, pradėjo naudoti Mikalojus Akelaitis 1884 m.

    Taip „Vytis“ tapo visuotiniu herbo pavadinimu.  Lietuvos Taryba 1918 m. vasario 16 d. paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. Vytis vėl tapo Lietuvos Respublikos herbu. Tačiau neilgai. 1940 m. birželio 15 dieną Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvos Respubliką, buvo uždrausti visi valstybingumo ženklai. Tačiau Vytį, kaip lietuviškumo simbolį, pogrindyje naudojo kovotojai už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

     Vytis vėl atgimė 1990 metais kovo 11 dieną, kai Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas paskelbė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą, kuriame rašoma, kad atstatomas 1940 m. svetimos jėgos panaikintas Lietuvos Valstybės suvereninių galių vykdymas ir Lietuva nuo šiol yra nepriklausoma valstybė. 

    Tos pačios dienos įstatymu buvo įteisintas Lietuvos valstybės istorinis herbas – Vytis.

    Lietuvos Respublikos herbas – VYTIS, kaip ir valstybinė vėliava bei himnas turi politinę ir teisinę reikšmę, bylojančią apie tautos sukurtą valstybės istorinį tapatumą. Heraldikos ženklai visada buvo reikšmingas emocinis faktorius, telkiantis žmones ne tik laisvės kovose, bet ir kasdienybėje – pažymint reikšmingiausias tautos ir valstybės istorines datas. Nacionalinę, valstybinę simboliką nuolat primenančią savosios politinės būties ištakas ir esamybę, per amžius kūrė gabiausi šalies įvairių sričių dailininkai ir meistrai.

    LAIKRODIS – LDM LAIKRODŽIŲ RINKINIO PIRMASIS EKSPONATAS SU VYČIU

    Laikrodis su lietuviškais Vyčiais, esančiais Abiejų Tautų Respublikos herbe, pagamintas Vokietijoje, Meiseno Karališkojoje porceliano manufaktūroje. Porcelianinį laikrodžio korpuso modelį, 1745 m. sukūrė vieni iš žymiausių šios manufaktūros meistrų – dailininkas Johannas Joachimas Kaendleris (1706–1775) ir modeliuotojas Johanas Friedrichas Eberleinas (1695-1749).Tai patvirtina ant porcelianinio laikrodžio korpuso apačios esantis modelio numeris „452″ ir Meiseno Karališkosios manufaktūros ženklas „Mėlyni sukryžiuoti kardai”. Laikrodžio porceliano dalys lipdytos ir tapytos rankiniu būdu.

    Ant laikrodžio korpuso nugarinės dalies metalinių durelių vidinės pusės išgraviruota monograma „Aloys Seidel in Meissen“ nusako šio laikrodžio laikrodininko autorystę. 

    Laikrodžio mechanizme yra užrašas „LENZKIRCH“. Tai  laikrodžių įmonė, kurioje buvo pagamintas mechanizmas. Įmonė buvo įkurta 1851 metais Vokietijoje, Badeno Lenzkircho kaime ir veikė iki 1932 metų.

    Remiantis Meiseno manufaktūros gaminio modelio numeriu bei sukryžiuotų kardų ženklo modifikacija ir užrašu ant mechanizmo buvo padaryta išvada, kad šis laikrodis buvo pagamintas Meiseno porceliano manufaktūroje laikotarpyje nuo 1850 iki 1924 metų.

    Pagrindinis laikrodžio akcentas – Abiejų Tautų Respublikos (1569 – 1791) herbas su Vyčiai – susiformavo ATR pirmojo valdovo, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto, valdymo laikais. Ant laikrodžio šis herbas atsirado Augusto II Stipriojo (1670-1733) dėka, kai šis Saksonijos kurfiurstas 1697 m. buvo išrinktas ATR karaliumi ir jo pastangomis 1710 m. buvo įkurta Meiseno Karališkoji porceliano manufaktūra.

    Šioje manufaktūroje pradėta europietško porceliano gamyba išgarsėjo dėl puikios dirbinių kokybės ir konkuravo su iki tol dominavusiu kinietiško porceliano importu. Manoma, kad eksponuojamas laikrodis buvo pagamintas pagal specialų užsakymą vienam iš XIX a. Abiejų Tautų Respublikos jubiliejų paminėti. Tai galėjo būti ATR įkūrimo 300 metų jubiliejaus proga.

    Šio laikrodžio tyrimo, kurį atliko Laikrodžių muziejaus vedėjas Romualdas Martinkus, faktus patvirtino: Meiseno porceliano Manufaktūrosarchyvaras, istorinių rinkinių vadovas, dr. Peteris Braunas ir istorinės kolekcijos tyrėja Sylvia Braun, taip pat Meiseno porceliano Fondo generalinė direktorė Anja Hell ir mokslinė bendradarbė, kuratorė Susanne Bochmann.

    Parodos rengėjas – Lietuvos dailės muziejaus Laikrodžių muziejus

    Parodos partneriai:

    LR Prezidentūros Kanceliarijos Valstybės Pažinimo centras

    Nacionalinis muziejus LDK Valdovų rūmai

    Lietuvos banko pinigų muziejus

    Vyčio paramos fondas

    Nėra žymių.

    Related Posts

    • Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai Klaipėdoje

      By Dalia | Comments are Closed

      Laisvės gynėjų dieną kasmet prisimename istorinius įvykius, kurie prieš 33 metus visam pasauliui pademonstravo mūsų šalies siekį ir ryžtą apginti Nepriklausomybę. Sausio 13-osios įvykiai buvo lūžio taškas Lietuvos istorijoje, nulėmęs kelią, kuriuo einame šiandien. LaisvėsSkaityti daugiau

    • Jūros šventės 2023 programa

      By Dalia | Comments are Closed

      LIEPOS 19 D., TREČIADIENIS 12.00 Parodos atidarymas „Dvi M. K. Čiurlionio stichijos: jūra ir kalnai“. Parodos organizatoriai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, I. Kanto g. 7) 19.00 Lietuvos karšto oroSkaityti daugiau

    • Šį ketvirtadienį – Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“

      By Dalia | Comments are Closed

      2007 metais įsteigti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ skirti siekiant atkreipti visų dėmesį į jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas, juos pagerbti, taip pat artimiau susipažinti su šia sritimi. „Albatroso“ apdovanojimai – simbolinėSkaityti daugiau

    • Gegužės 13-ąją – Muziejų naktis Klaipėdoje

      By Dalia | Comments are Closed

      Gegužės 13-ąją, šeštadienį, Klaipėdos kultūrinės įstaigos ir muziejai kviečia švęsti Europos muziejų naktį. Daugybė muziejų iš įvairių šalių laukia visų besidominčių žmonijos istorija ir kultūros vertybėmis. Šiai progai Klaipėdos muziejai ir kultūrinės įstaigos savo lankytojusSkaityti daugiau

    • VASARĄ PASITINKANT – PIRMASIS PAPLŪDIMIO AITVARŲ FESTIVALIS „VĖJŲ VĖJAI“

      By Dalia | Comments are Closed

                    Vasaros startą Klaipėda skelbia birželio 3-ąją, kviesdama į pirmąjį paplūdimio aitvarų festivalį „Vėjų vėjai“. Tarptautinei vaikų gynimo dienai skirtas renginys ne tik ragins kelti akis į dangų, mėgautis Klaipėdos pajūriu, bet ir pasiūlysSkaityti daugiau

    • Jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ gegužės 18 d.

      By Dalia | Comments are Closed

      2007 metais įsteigti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros apdovanojimai „Albatrosas“ skirti siekiant atkreipti visų dėmesį į jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas, juos pagerbti, taip pat artimiau susipažinti su šia sritimi. „Albatroso“ apdovanojimai – simbolinėSkaityti daugiau

    • Prasideda tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“

      By Dalia | Comments are Closed

      Į tarptautinį lėlių teatro festivalį „Materia Magica“ – tik spektaklių žiūrėti? Nemanau Gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Šiemet festivalio programoje bus pristatyta 13 spektaklių iš Lietuvos, Belgijos, Vokietijos, Ispanijos,Skaityti daugiau

    • „Materia Magica“ kosmosai: lėlių teatras suaugusiesiems? Būna ir taip

      By Dalia | Comments are Closed

      Jau gegužės 2–7 d. Klaipėdoje vyks tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Tarptautinis lėlių teatro festivalis, organizuojamas nuo 1997 m. ir anksčiau vadinęsis „Karakumų Asilėlio“ vardu, per šiuos beveik tris dešimtmečius Klaipėdos miesto gyventojams irSkaityti daugiau

    • Klaipėdos miesto savivaldybė kviečia teikti kandidatūras į Kultūros ir meno tarybą

      By Dalia | Comments are Closed

      Klaipėdos m. savivaldybės administracijos Kultūros skyrius inicijuoja naujos Kultūros ir meno tarybos sudarymą ir kviečia teikti kandidatūras tapti Kultūros ir meno tarybos nariais. Kultūros ir meno tarybos tikslas – bendradarbiaujant su Savivaldybės taryba ir SavivaldybėsSkaityti daugiau

    • Kviečia siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti

      By Dalia | Comments are Closed

      Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyrius kviečia Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistras – išskirtinis Klaipėdos miesto savivaldybės įsteigtas apdovanojimas teikiamas už nuopelnus miesto kultūrai menininkamsSkaityti daugiau

    • KVIEČIAME SIŪLYTI PRETENDENTUS KULTŪROS MAGISTRO VARDUI GAUTI

      By Živilė Putnienė | Comments are Closed

      Kviečiame Klaipėdos kultūros organizacijas bei fizinius asmenis siūlyti pretendentus Klaipėdos kultūros magistro vardui gauti. Klaipėdos kultūros magistro vardas suteikiamas Klaipėdos miesto menininkams ar kitiems kultūros darbuotojams už išskirtinius nuopelnus miesto kultūrai. Siūlant pretendentą, prašome atsiųsti:Skaityti daugiau

    • MUZIEJŲ NAKTIS KLAIPĖDOJE 2025

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje LNDM Laikrodžių muziejus (Liepų g.12): 18.00–19.00 – parodos „Senieji meistrai iš Ukrainos. Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos lobynas“ pristatymas. 19.00–20.00 – koncertuos ukrainiečių kultūros ir švietimo centro „Rodyna“ atlikėjai: liaudies ansamblis „Rušnyčiok“, vokalinisSkaityti daugiau

    • Dovana jauniesiems klaipėdiečiams – unikali jūrinė freska!

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje Klaipėdos švietimo įstaigos kviečiamos dalyvauti konkurse „Atsiverk jūrai“! Pagrindinis prizas – profesionali jūrinė freska, nutapoma pasirinktoje mokyklos ar darželio vietoje. Projekto tikslas – skatinti vaikų emocinį ryšį su jūra, nuo pat ankstyvo amžiausSkaityti daugiau

    • Klaipėda – pasaulio violončelininkų dėmesio centre: skelbiami Davido Geringo vardo konkurso laureatai

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje Klaipėda gegužės mėnesio pradžioje vėl tapusi klasikinės muzikos epicentru – Lietuvos uostamiestyje vyko Davido Geringo vardo tarptautinis violončelininkų konkursas, jau ketvirtą kartą įsiliejantis į Klaipėdos violončelės festivalio programą.   „Šis konkursas – ne tik prestižinisSkaityti daugiau

    • Knygos „Modernus būdas mirti“ pristatymas

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje Aušros Župerkaitės knygos „Modernus būdas mirti“ pristatymas ir pažintis su lėtomis augintinėmis 2025 m. gegužės 13 d. 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49) vyksSkaityti daugiau

    • Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos renginiai

      By Dalia | Comments are Closed

      renginiai Klaipėdoje Gegužės 12 d. 14.00 val. Kūrybinė popietė „Mažylių lizdelis“ Gegužės 13 d. 10.00 val. MIRKT mokymai: Canva pradedantiesiems Gegužės 14 d. 10.00 val. Žingsnis į MIRKT: dirbtinio intelekto pradžiamokslis Gegužės 14 d. 18.00 val. „Partizanių dainos” muzikinis pasakojimas-pasivaikščiojimasSkaityti daugiau

    ToliauAtgal




    Klaipėdos Uostas © 2024

    Naujienlaiškio prenumerata

    Palaukite...

    Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

    Sekite mus



    LOGOTIPAS ATSISIUNTIMUI
    Privatumo politika
    • Keliame bures į vasarą!
    • Renginiai Klaipėdoje
    • SIMONO DACHO METAI
    • Kontaktai
    Kultūros uostas