2019 m. kovo 15 d., penktadienį, 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) vyks Aldonos Ruseckaitės romano apie Salomėją Nėrį „Padai pilni vinių“ pristatymas ir susitikimas su autore. S. Nėries eiles skaitys aktorė Nijolė Sabulytė.
Lietuvos rašytojų sąjungos narė, poetė, prozininkė, muziejininkė A. Ruseckaitė savo naujuoju romanu atveria duris į lietuvių poetės S. Nėries gyvenimą. Biografiniame romane „Padai pilni vinių“ pasakojama dramatiška poetės gyvenimo istorija, atskleidžiamas jos lyriškas, bet ir tvirtas būdas.
Kaunas, Maskva, Penza, Ufa, vėl Maskva ir galop Kaunas. S. Nėries gyvenimas, kūryba ir pažiūros sukasi spirale: būdama toli nuo įtaką jai darančių žmonių, poetė virsta pati savimi, rašo talentingus eilėraščius ir be galo ilgisi Lietuvos. Atsidūrusi bolševikinėje apsuptyje tiek 1940 m. Lietuvoje, tiek vėliau Maskvoje, ji įtiki nauju socialistiniu gyvenimu, prisiderina, nors ilgainiui ima vis labiau suprasti, kad šitas kelias jai svetimas. Grįžusią į Lietuvą ją apninka dvejonės ir baimė, kodėl tiek daug pažįstamų išvežta į Sibirą ar pasitraukė į Vakarus, o realių okupacinio režimo veiksmų poetė vis dar negali iki galo suvokti.
Autorė meistriškai atkuria ne tik žinomas poetės gyvenimo detales, kūrybinį kelią, meilės ryšius, mokytojavimą, bet ir kuria jautrų, įtikinamą, tikrais faktais pagrįstą S. Nėries portretą. Knygoje „Padai pilni vinių“ S. Nėris – moteris, motina, mylimoji, poetė, kuri jaučia, išgyvena, kovoja, bijo suklysti, blaškosi tarp maištaujančios dvasios ir visiško užsisklendimo. Tai galima justi ir jos kūryboje, ir asmeninio gyvenimo peripetijose.
A. Ruseckaitė, garsių knygų apie Maironį, Žemaitę ir Mačernį autorė, naujausiame romane atskleidžia prieštaringo likimo S. Nėries gyvenimo paslaptis. Ji tarsi preparuoja įvykius, dėl kurių poetė iki šiol puolama, siekia parodyti, kaip menininką įtraukia laikmečio sąlygos. Be to, asmeninį pasirinkimą lemia ir žmogaus prigimtis, charakteris, išsilavinimas, artimieji. Išteisinti Salomėją Nėrį ar nuteisti – šį klausimą autorė, gausiai pateikdama archyvinės medžiagos, spręsti palieka patiems skaitytojams.