Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Japonijos Fondu maloniai visus kviečia į jau tradicija tapusį Japonijos kino festivalį. Šiemet 17-ąjį kartą organizuojama kino šventė yra išskirtinė, nuo kovo pabaigos ji jau sklinda po įvairius Lietuvos miestus.
Į Klaipėdą festivalis atkeliauja balandžio 27 dieną. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9, turėsite galimybę pamatyti tris filmus: 14.00 val. – „Virtuvės samurajai“ (angl. A Tale of Samurai Cooking – A True Love Story“, jap. „Bushi no kondate“) (2013, 121 min.), 16.30 val. – „Romos termos“ (angl. „Thermae Romae“, jap. „Terumae Romae“) (2012, 108 min.), sukurtas režisieriaus Hideki Takeuči ir 18.45 val. – režisieriaus Toru Kamei drama „Mamešiba“ (angl. „Mameshiba“, japn. „Yoju Mameshiba“) (2009, 106 min.).
Festivalio atidaryme (14.00 val.) dalyvaus Japonijos atstovybės Lietuvoje darbuotojai: diplomatas, antrasis sekretorius p. Takahiro Hara, Japonijos informacijos ir kultūros centro atstovė Rita Anusevičienė, svečiams talkins klaipėdietė, japonų kalbos žinovė Lina Itagaki.
Klaipėdoje matysime tris skirtingo žanro filmus, leisiančius geriau pažinti Japoniją: filmai perteikia ypatingas šeimos akimirkas ir tarpusavio santykius, nukelia į istorinius samurajų ir netgi į senovės Romos laikus, atskleidžia šių dienų visuomenėje vyraujančias baimes ir stereotipus, mėgina pažvelgti į atsiskyrėliško gyvenimo keliamus iššūkius, leidžia pasimėgauti Japonijos kraštovaizdžiu ir susipažinti su lietuviams kiek neįprastomis japonų tradicijomis.
Šio festivalio repertuaro ko gero vienas geriausiai japonams žinomų filmų – „Romos termos“, sukurtas režisieriaus Hideki Takeuči pagal itin populiarios japonų manga komiksų kūrėjos Mari Jamazaki to paties pavadinimo mangą. Filmas vaizduoja senovės Romą, kada pirčių architektas Liucijus (akt. Hiroši Abe) netyčia nusikelia į ateitį ir atsiduria šių laikų japoniškoje viešoje pirtyje. Liucijus keliauja laiku ir pritaikydamas japoniškus kultūros elementus Romoje netrukus tampa žymiu pirčių ekspertu. Nuotaikingas filmas ir pagrindinio herojaus patiriami nuotykiai nesunkiai užkariaus tiek jaunųjų, tiek vyresnių kino žiūrovų simpatijas.
Antrasis festivalio filmas – „Virtuvės samurajai“. Į Edo periodo samurajų laikus nukeliantis režisieriaus Asahara Juzo filmas pristato kiek netikėtą samurajų klano gyvenimo pusę. Tai istorija apie vieną samurajų giminę, padėjusią pamatus vadinamiesiems „virtuvės samurajams“, kurių užduotis – tiekti patiekalus vietiniam valdovui. Šios giminės lyderio sūnus ir įpėdinis Jasunobu (akt. Kengo Kora) nėra linkęs į maisto gamybą ir mieliau renkasi kardus nei virtuvinius įrankius. Tokį jo nusistatymą bando pakeisti naujoji žmona Haru (akt. Aya Ueto), be galo užsispyrusi, tačiau gerais įgūdžiais virtuvėje pasižyminti virtuvės meistrė.
Kitas festivalio filmas – režisieriaus Toru Kamei drama „Mamešiba“, subūrusi nemažai pasižymėjusių japonų televizijos serialų bei kino aktorių, iš kurių pagrindinis – Džiro Sato – atlieka itin įsimintiną ir nekasdienišką vaidmenį. Pagrindinis filmo herojus – vidutinio amžiaus vyras, vardu Džiro (akt. Džiro Sato), gyvena su tėvais, neturi darbo, yra namisėda ir nemėgsta bendrauti su kitais. Po tėvo mirties Džiro motina pabėga ir palieka jam kelių mėnesių šuniuką, vardu Ičiro, bei keletą nuorodų, padėsiančių ją surasti. Džiro yra priverstas išeiti į platųjį pasaulį.
Visi festivalio filmai bus rodomi originalo kalba, turės lietuviškus ir angliškus subtitrus.
Filmų peržiūros yra nemokamos.
Balandžio 27 d. 14 val-21 val.
PROGRAMA
- „Virtuvės samurajai“ „A Tale of Samurai Cooking – A True Love Story” (121min)
Režisierius Asahara Juzo, dar žinomas kaip serialo „Laisvai ir lengvai“ (angl. „Free and easy“) kūrėjas, taip pat 2016 m. pasirodžiusio darbo „Mano Korėjiečių kalbos mokytojas“ (angl. „My Korean Teacher“) režisierius. Šįkart tai yra 11-asis A. Juzo režisuotas filmas, pasakojantis istoriją apie drąsą ir meilę. Filmas, nukeliantis į samurajų laikus ir pristatantis kiek netikėtą samurajų klano gyvenimo pusę. Pasakojama apie Kaga klaną, padėjusį pamatus vadinamiesiems „virtuvės samurajams”, kurių užduotis – tiekti patiekalus kilmingiesiems. Šio klano lyderio sūnus nėra linkęs į maisto gamybą ir mieliau renkasi kardus nei virtuvinius įrankius. Tokį jo nusistatymą bando pakeisti naujoji žmona, pasižyminti gerais įgūdžiais virtuvėje, ir be galo užsispyrusi.
- „Romos termos”/”Terumae romae” (108min)
Šis filmas sukurtas pagal populiarios japonų manga komiksų kūrėjos Mari Jamazaki mangą „Romėniška pirtis“ (angl. „Thermae Romae“). Filmas sulaukė didelio susidomėjimo, buvo parduota apie 5 mln. kopijų. Pagrindinį vaidmenį atlieka aktorius Hiroshi Abe, kuris būtent už vaidybą šiame filme gavo Japonijos kino akademijos premiją už geriausią pagrindinio aktoriaus vaidmenį. Istorija, nukelianti į senovės Romos laikus, kada architektas, vardu Liucijus, pernelyg rimtai žiūri į savo darbą ir galiausiai jį praranda, nes nesugeba prisitaikyti prie sparčiai besivystančio pasaulio. Nusiminusį Liucijų bando prablaškyti jo draugas, kuris nusiveda Liucijų į viešą romėnišką pirtį – čia Liucijus netyčia nusikelia į ateitį ir atsiduria šių laikų japoniškoje viešoje pirtyje. Liucijus keliauja laiku ir greitai tampa gana įžymiu pirčių ekspertu senovės Romoje.
- „Mamešiba”/ „Yoju Mameshiba” (106min)
Šių dienų Japonija vis dažniau susiduria su „Hikikomori“ fenomenu, kada jauni žmonės užsidaro savo kambaryje, nebenori išeiti iš namų ir bendrauti su aplinkiniais. Režisierius Toru Kamei, siekadamas atkreipti dėmesį į šią problemą, sukuria jautrų filmą, perteikiantį šios problemos kamuojamą žmogaus vidinį pasaulį ir kaip jam sekasi ją įveikti.
Filmas pasakoja apie 32 m. vyrą, vardu Džiro, kuris gyvena su tėvais, neturi darbo, yra namisėda ir nemėgsta bendrauti su kitais. Po tėvo mirties Džiro motina pabėga ir palieka jam 6 mėnesių šuniuką, vardu Ičiro, bei keletą nuorodų tam, kad rastų motiną. Džiro yra priverstas išeiti į platųjį pasaulį.